Krok po kroku
1+,  2+,  3+,  Książki

1, 2, 3… liczmy! oraz Emocje – recenzja nowości z serii „Krok po kroku”

Seria „Krok po kroku” od wydawnictwa Wilga to zbiór książek, stworzonych z myślą o najmłodszych czytelnikach. Znajdziecie tu zarówno harmonijki, jak i całokartonowe książeczki, które dotykają przeróżnej, bliskiej dziecku tematyki. Są świetnie zredagowane i przygotowane tak, by rosły razem z dzieckiem. Można je wykorzystać zarówno do zabawy i zacieśniania rodzinnych więzi, jak i sięgać po nie, by bliżej przeżywać z maluchami poszczególne etapy ich rozwoju i rozmawiać o ich codzienności. Dziś chciałabym pokazać Wam dwie nowości z tej serii, które właśnie trafiły na półki w księgarniach. Zajrzyjcie razem z nami do książek „1,2,3… liczymy!” oraz „Emocje”

1,2,3… liczymy! Krok po kroku

Książek, które wspomagają naukę liczenia u dzieci, jest na rynku wydawniczym naprawdę mnóstwo. Cieszę się, że wydawnictwo Wilga uzupełniło swoją serię „Krok po kroku” o pozycję, poświęconą właśnie pierwszym wprawkom w tej ważnej umiejętności. Wiem, że dzieci bardzo lubią ten cykl i z chęcią spędzają czas wspólnie z uroczym rodzeństwem, uśmiechającym się do nich z kart książki. Tym razem bohaterowie tej dziecięcej serii zaproszą najmłodszych do zabawy liczbami.

Myślę, że duża zaletą tej nowości jest to, że „1,2,3… liczymy! Krok po kroku” nie skupia się na liczeniu w zakresie do dziesięciu, które jest poza zasięgiem takich maluchów, a porusza się wokół liczb od 1 do 3, dzięki czemu mali czytelnicy z pewnością poradzą sobie z proponowanymi przez autorkę aktywnościami.

Świetne jest to, że dzieci będą liczyły przeróżne przedmioty czy zwierzęta, które doskonale znają ze swojego otoczenia. Ile motylków fruwa na łące? Dla ilu lalek bohaterka książki wyprawia herbaciane przyjęcie? Przyglądajcie się ilustracjom, pokazujcie palcem poszczególne jej elementy i liczcie – jestem pewna, że wspólnie z bohaterami tej książki będziecie się świetnie bawić!

1, 2, 3... liczymy! Krok po kroku
1, 2, 3... liczymy! Krok po kroku
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Emocje. Krok po kroku

Dla malucha to rodzic jest przewodnikiem po świecie emocji. Dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, zwykle nie potrafią nazwać niektórych uczuć, co może potęgować wrażenie niezrozumienia i budzić frustrację. Dlatego tak ważne jest, by już od najmłodszych lat otwarcie rozmawiać z dziećmi o emocjach, nazywać je i pokazywać, że wszystko to, co czują jest ważne i potrzebne. Książka „Emocje. Krok po kroku” może być pierwszym przewodnikiem, pomagającym nazwać i zrozumieć takie uczucia jak radość, złość, wstręt, zaskoczenie czy wstyd. I co najważniejsze, autorka o emocjach pisze tu w bardzo przystępny, a przede wszystkim nieoceniający sposób. To bardzo ważne, by dzieci wiedziały, że mają prawo do wszystkich uczuć, nawet tych, które nie są przyjemne!

Cieszę się, że ta poświęcona emocjom książka z serii „Krok po kroku” przedstawia głównych bohaterów w różnych sytuacjach. Widzimy tu chłopca i dziewczynkę połączonych radosną zabawą, jednak czasem w ich relację wkrada się złość czy smutek. Zawsze jednak mogą liczyć na siebie nawzajem lub swoich rodziców, którzy pomogą uporać im się z trudnymi uczuciami. Jestem pewna, że ta przyjemna w odbiorze książka będzie dużym wsparciem w rozmowie o tym, co czują Wasze najmłodsze pociechy. Nam „Emocje” bardzo przypadły do gustu!

Emocje. Krok po kroku
Emocje. Krok po kroku
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Podsumowanie

Nowości „1, 2, 3… liczymy!” oraz „Emocje” to cenne uzupełnienie serii „Krok po kroku”. O ile pierwsza ze wspomnianych dwóch książek będzie beztroską zabawą z liczbami, to druga może być niezwykle ważną pomocą w kształtowaniu wrażliwości i empatii od najmłodszych lat. Obie zaś, podobnie zresztą jak cały cykl, zawierają przyjemny, rymowany tekst, ubrany w barwne ilustracje, które są niezwykle przemyślane i starannie dopasowane do możliwości percepcyjnych młodych odbiorców. Znajdziecie na nich wiele ciekawych szczegółów, ale nie jest ich tak dużo, by powodowały u dzieci niepokój czy nadmiernie odwracały uwagę od tekstu. Całość jest bardzo udana i z wielką przyjemnością polecam Wam je do lektury z dziećmi od już od 1. roku życia.

1, 2, 3... liczymy! Krok po kroku
1, 2, 3… liczymy! Krok po kroku
1, 2, 3… liczymy! Krok po kroku
Emocje. Krok po kroku
Emocje. Krok po kroku
Emocje. Krok po kroku
Metryczka:
  • autor – Paulina Chmurska („1,2,3… liczymy” oraz „Emocje”), Anna Kapuścińska („1,2,3… liczymy!”)
  • ilustrator – Agnieszka Matz
  • Wydawnictwo Wilga

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci