Razem. W stadzie, ławicy i chmarze
5+,  7+,  Książki

Razem. W stadzie, ławicy i chmarze – recenzja

Nasza rodzina nie jest ani mała, ani duża. Powiedziałabym, że jest taka w sam raz. Powstała z wielkiej potrzeby serca i głęboko wierzę, że czujemy się ze sobą całkiem dobrze 😉! Rodziny bywają różne, a za każdą kryje się inna historia. Jakie zaś skrywają się za tymi zwierzęcymi? Czemu różne gatunki łączą się stada? Co trzyma je razem? Zerknijcie do cudownej książki, która jest zdecydowanie czymś więcej, niż zbiorem przyrodniczych ciekawostek. Zapraszam Was do recenzji nowości „Razem. W stadzie, ławicy i chmarze”!

Lubimy książki o zwierzęcych społecznościach. Kilka z nich mamy w swojej domowej biblioteczce i gdy tylko zobaczyłam „Razem…”, wiedziałam, że muszę tę nowość mieć. Ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu dałam się… zaskoczyć! Joanna Rzezak stworzyła coś absolutnie fenomenalnego, gdzie wyjątkowa warstwa graficzna przenika się z krótkimi, a jednocześnie jakże esencjonalnymi partiami tekstu. Znajdziecie tu mnóstwo ciekawostek, także takich, o których zapewne nie mieliście okazji dotąd przeczytać. Czy wiedzieliście na przykład, że motyle monarchy przemierzają tysiące kilometrów, by zimować w ciepłym Meksyku, a po zakończonej podróży obsiadają drzewa tak wielkimi chmarami, że pod ich ciężarem uginają się gałęzie? Mało tego, przygotowując się do migracji objadają się tak bardzo, że zwiększają swoją masę nawet o jedną trzecią! Nie sądziłam, że tak niepozorne, choć bezsprzecznie piękne owady są jednocześnie tak wytrwałe i niezwykłe.

Zapewniam jednak, że takich przyrodniczych smaczków znajdziecie tu zdecydowanie więcej. Każda rozkładówka pokaże młodym czytelnikom inną zwierzęcą rodzinę. Przyjrzycie się hierarchii w wilczej watasze i zobaczycie z jakimi trudnościami mierzy się stado hipopotamów. Poznacie także ciekawe zwyczaje, panujące w stadzie pawianów, gdzie polityka i intrygi są niemalże na porządku dziennym! Każdy tekst pełen jest wyjątkowych faktów z życia różnych zwierząt, od przepięknych flamingów, przez niezbyt urodziwe gnu, po majestatyczne słonie. Dowiecie się, co ma wspólnego migracja gęsi z wyścigiem kolarskim oraz sprawdzicie, które zwierzęta mają własne żłobki. Całość zaś w towarzystwie wyjątkowych ilustracji, wykonanych w technice, która zaskakuje równie mocno, jak cała publikacja!

Razem. W stadzie, ławicy i chmarze
Razem. W stadzie, ławicy i chmarze
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Gdybym nie zobaczyła filmu, opublikowanego przez wydawnictwo Agora, prawdopodobnie nie uwierzyłabym, że grafiki do „Razem. W stadzie, ławicy i chmarze” powstały dzięki stemplom! Autorka manipulując kolorami oraz drobnymi, dorysowanymi szczegółami wspaniale stworzyła wrażenie niepowtarzalności. Choć każdy hipopotam ma taki sam kształt, to nie ma wśród nich dwóch takich samych! Co ciekawe, pani Joanna delikatne zmieniając kształt i ułożenie brwi, oczu czy ust, świetnie uchwyciła mowę ciała zwierzaków, co najlepiej widać na rozkładówce, poświęconej pawianom. Trudno o lepsze współgranie tekstu i grafiki!

Gorąco polecam „Razem. W stadzie, ławicy i chmarze” absolutnie każdemu. To cudowna publikacja, pełna zaskakujących i interesujących ciekawostek oraz cudnych i misternie wykonanych ilustracji, która nie tylko rozkocha dzieci w przyrodzie, ale także subtelnie skłoni je do refleksji nad własną rodziną. Co Was trzyma w stadzie? Dlaczego Wasze relacje i podział obowiązków wyglądają właśnie tak? Czy lubicie być razem, czy może są chwile, gdy czujecie się ze sobą tak sobie? Myślę, że książka Joanny Rzezak będzie okazją do wielu świetnych rozmów, nie tylko o zwierzętach, ale także o tym, co Was łączy i zbliża.

Razem. W stadzie, ławicy i chmarze
Razem. W stadzie, ławicy i chmarze
Metryczka:
  • autor – Joanna Rzezak
  • ilustrator – Joanna Rzezak
  • Wydawnictwo Agora dla dzieci
Zerknijcie także tu:

https://www.gandalf.com.pl/

https://www.gandalf.com.pl/k/dla-dzieci-i-mlodziezy/


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci