Krok po kroku
2+,  3+,  5+,  Książki

Cześć, to my! i nie tylko – recenzja nowości z serii Krok po kroku

Serię „Krok po kroku” pokazywaliśmy Wam już dwukrotnie. Dziś chcielibyśmy ponownie opowiedzieć o tej serii, tym razem w recenzji trzech nowości wydawnictwa Wilga. Każda z nich kierowana jest do czytelników w innym wieku, każda dotyka ważnych, codziennych spraw. Jesteście ich ciekawi? Zerknijcie co kryją tytuły „Mój przyjaciel zwierzak”, „Nie chcę spać!” oraz „Cześć, to my!”.

Mój przyjaciel zwierzak

„Mój przyjaciel zwierzak” to całokartonowa książka o niewielkim formacie, skierowana do najmłodszych czytelników. Każda rozkładówka wypełniona jest kolorową ilustracją, stanowiącą poniekąd główne źródło przekazu, dopełnioną przez krótką rymowankę. Wszystko zaś krąży wokół zwierząt domowych. Hania i Staś przedstawią maluchom przeróżne zwierzaki, od psa, przez rybki czy chomika po kolorową papugę. Dzieci ujrzą domowe pupile w różnych sytuacjach – czasem podczas zabawy czy w czasie spaceru, a czasem podczas posiłku. Wszystko zaś po to, by pokazać małym czytelnikom, iż opieka nad zwierzęciem to nie tylko chwile beztroski, ale także obowiązki i konieczność dbania o potrzeby naszego czworonożnego (choć nie zawsze 😉) przyjaciela.

Książeczka jest bardzo przyjemna w odbiorze. Rymowanki napisane są w przystępny sposób, czasem zapraszający wręcz dzieci w poszukiwanie rymowanych zakończeń wersów. Nasz 2-letni Mikołaj chętnie sięga po tę opowieść. Krótki tekst pozwala mu się skupić na lekturze, a barwne obrazki utrzymują jego uwagę i wspierają przekaz wiersza. W mojej ocenie jest to świetna propozycja dla dzieci właśnie w tym wieku.

Mój przyjaciel zwierzak
Mój przyjaciel zwierzak
Mój przyjaciel zwierzak
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Nie chcę spać!

Książki z serii „Hania i Staś poznają świat. Opowiadania” adresowane są do dzieci, które wyrosły już z krótkich, rymowanych form z serii „Krok po kroku”. Tu również autorka i ilustratorka dotykają tematów, związanych z dziecięcą codziennością, jednak są to książki o zdecydowane bardziej rozbudowanej narracji, pisanej tym razem prozą, jak i wydane w większym, choć nadal całokartonowym formacie, gdzie strony wypełniają bardziej szczegółowe ilustracje.  

Część „Nie chcę spać!”, co dość jednoznacznie sugeruje tytuł, dotyka zasypiania. Znajdziecie tu cztery opowiadania, a każde z nich porusza innego problemu, związanego z drzemkami lub wieczornymi rytuałami. Hania i Staś, podobnie jak wszystkie dzieci, czasem boją się zasnąć (zwłaszcza, gdy zamieniają niemowlęce łóżeczka na te dla DUŻYCH DZIECI), czasem po prostu nie mają ochoty iść spać i wolą się oddać beztroskiej zabawie. Mimo to wspólnie z małymi czytelnikami spróbują zrozumieć, po co sen jest nam tak bardzo potrzebny i sprawdzą, co można zrobić, by zasypianie było przyjemnością. Może pomoże pościel w ulubione wzory? A może bajka, przeczytana do snu?

„Nie chcę spać!” z pewnością będzie świetną okazją do poszukania z dziećmi własnych ulubionych wieczornych rytuałów. Całość zaś, miła tak dla oka, jak i dla ucha, będzie idealna do głośnej lektury z dziećmi od 3. roku życia.

Nie chcę spać!
Nie chcę spać!
Nie chcę spać!
Nie chcę spać!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Cześć, to my!

W serii „Krok po kroku” nie mogło zabraknąć opowiadań, dedykowanym starszym przedszkolakom. To właśnie do nich skierowane są książki z cyklu „Lena i Ignaś poznają świat”. Tu znajdziecie już papierowe strony, zdecydowanie więcej tekstów oraz nowych, ciut starszych od Hani i Stasia bohaterów (jednak bądźcie uważni, bo Hania i Staś również pojawiają się na kartach opowiadań!). Także sprawy, które autorka i ilustratorka poruszają w tym cyklu są nieco bardziej poważne, dostosowane do potrzeb i możliwości starszego odbiorcy.

W książce „Cześć, to my!” dzieci wraz z bohaterami opowiadań pochylą się nad zawieraniem nowych znajomości. Jak przełamać nieśmiałość? Czy należy rozmawiać z obcymi? I co zrobić, gdy czujemy się niepewni w nowej sytuacji? Lena i Ignaś z pewnością pomogą znaleźć młodym czytelnikom odpowiedzi na te pytania w trzech opowiadaniach, które znajdziecie w książce o ich najnowszych przygodach. Wspólnie ruszycie na plac zabaw, razem wybierzecie się do kawiarni oraz na spacer, by tak uczyć się sztuki zawierania nowych znajomości, ale nie tylko, bowiem pojawią się tu wątki związane również z rywalizacją między rodzeństwem i wiele innych, równie istotnych w naszej codzienności.

Polecam „Cześć, to my!” do lektury z dziećmi 5-cio letnimi.

Cześć, to my!
Cześć, to my!
Cześć, to my!
Cześć, to my!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci
Metryczka:
  • tekst – Paulina Chmurska („Mój przyjaciel zwierzak” oraz „Nie chcę spać”), Anna Paszkiewicz („Cześć, to my!”)
  • ilustrator – Agnieszka Matz
  • Wydawnictwo Wilga
Zerknijcie także tu:

Hania i Staś poznają świat. Wspaniały prezent – recenzja

1,2,3… liczymy! oraz Emocje – recenzja


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci