Pojazdy
1+,  2+,  3+,  Książki

Pojazdy – recenzja serii Byrona Bartona

Nie jest tajemnicą, że czasem piękno tkwi w prostocie. Taka właśnie, ujmująca swą prostotą, jest seria „Pojazdy”, których autorem jest Byron Barton, ceniony amerykański grafik, ilustrator i autor książek obrazkowych dla najmłodszych czytelników. Każdy wielbiciel pojazdów znajdzie coś dla siebie, bo cykl ten to aż cztery całokartonowe wydania, spośród których każdy poświęcony jest innym środkom lokomocji. Zobaczcie sami. Oto „Budowa”, „Pociągi”, „Statki” i „Ciężarówki”!

Budowa

Na budowie wiele się dzieje. Buldożer burzy stary budynek, koparka ładuje wywrotkę, ta zaś wysypuje gruz, by zrobić miejsce dla kolejnych pojazdów budowlanych. Praca wre, a z każdą kolejną rozkładówką na placu budowy pojawiają się kolejne elementy. Co ciekawe, „Budowa” to nie tylko ciężkie maszyny, ale także ludzie! Na poszczególnych ilustracjach ujrzycie zarówno kierowców, jak i pracowników z młotami pneumatycznymi czy robotników podczas przerwy. I choć ilustracje na rozkładówkach są dość proste, z wyraźnymi konturami i dobrze wyważoną ilością szczegółów, to na każdej grafice całkiem sporo się dzieje. Co tu dużo mówić, wielbiciele ciężkich sprzętów będą tą książeczką zachwyceni!

Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Pociągi

Nie wiem jak to jest, ale koleje mają w sobie coś, co przyciąga dzieci w przeróżnym wieku. I nie ma to znaczenia, czy po torach poruszają się pociągi towarowe czy pasażerskie – stukot kół, zamknięte rogatki na przejeździe i liczenie wagonów lub machanie pasażerom jest czymś, co sprawia frajdę niemal wszystkim kilkulatkom. I myślę, że to właśnie z myślą o nich Byron Barton stworzył książkę „Pociągi”. Na rozkładówkach tej kartonowej książeczki znajdziecie wszystko to, co kojarzyć się może z pociągami. Są tory, przejazdy, perony, no i są one… lokomotywy! A wśród nich i te parowe, i te elektryczne, te ciągnące wagony pasażerskie i te przewożące najróżniejsze towary. Jak wyglądają? Dokąd pędzą? Sprawdźcie sami!

Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Statki

To chyba moja ulubiona książeczka z serii „Pojazdy”. Może dlatego, że tak naprawdę niewiele kartonowych książeczek poświęcona jest statkom czy łodziom. Tu znajdziecie naprawdę przeróżne wodne środki transportu – od łodzi wiosłowej, przez kutry, po holowniki czy przeogromne wycieczkowce. Każda rozkładówka dzięki niezwykle kolorowym ilustracjom przeniesie Was wprost nad morze i zabierze w świat najróżniejszych statków i stateczków. Na koniec zaś zawitacie do portu, w którym będziecie mieli okazję pożegnać odpływających w daleki rejs podróżnych. Tak, „Statki” zdecydowanie mnie urzekły, tak przepięknymi grafikami o niezwykle soczystych barwach, jak i tematyką, która mi, dziewczynie z Mazur, jest jakże bliska 😊!

Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Ciężarówki

Na koniec zostawiłam prawdziwy smaczek! Myślę, że każdy fan motoryzacji zgodzi się ze mną, że ciężarówki to jest dopiero COŚ! Byron Barton musiał być podobnego zdania, bo w książce poświęconej tym największym pojazdom, pokazał naprawdę wiele ciekawych okazów ciężkiej floty. Znajdziecie tu śmieciarkę, podnośnik, cysternę, holownik, przeróżne samochody ciężarowe, a nawet… food trucka. Co przewożą? Dokąd jadą? O tym musicie przekonać się sami!

Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Podsumowanie

„Pojazdy” to naprawdę świetna seria dla wszystkich najmłodszych fanów wszelkiego rodzaju środków lokomocji. To, co jest znakiem rozpoznawczym tego cyklu to proste ilustracje, o wyraźnym konturze i bardzo nasyconych, soczystych kolorach, z doskonale dobraną ilością szczegółów oraz zwięzłe, a jednocześnie esencjonalne komentarze, pozwalające maluchom poznać pojazdy, zebrane tematycznie w czterech tomach całokartonowych książeczek. Każdą z nich z największą przyjemnością polecam dzieciom już od 1. roku życia. Poręczny format, zaokrąglone rogi i solidna tektura gwarantują udaną i bezpieczną rozrywkę z tymi tytułami. Co wybierzecie? „Budowę”? „Pociągi”? „Statki”? „Ciężarówki”? A może wszystkie cztery części z tej serii?

Metryczka:
  • autor – Byron Barton
  • ilustrator – Byron Barton
  • Wydawnictwo Dwie Siostry

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *