Lisek Julek
2+,  3+,  Książki

Lisek Julek – recenzja serii książek interaktywnych

Książki, w których mały czytelnik ma okazję, by aktywnie włączyć się w lekturę poprzez ruch i interakcję z bohaterami, są u nas w domu prawdziwym hitem. Całokartonowe opowieści o pewnym króliczku są w użyciu tak często, że aż wstyd pokazywać, w jakim są stanie. Dziś jednak nie chcę mówić o króliczku, a o pewnym lisku, któremu poświęcona została pachnąca nowością seria wydawnictwa Wilga. Zerknijcie razem z nami do cyklu świetnych interaktywnych książeczek „Lisek Julek”, dedykowanych najmłodszym czytelnikom. Zapraszam do naszej recenzji!

Lisek Julek. Poznajmy się

W pierwszym tomie serii o Lisku Julku dzieci będą miały okazję poznać tytułowego bohatera. Lisek, na początku dość nieśmiały, opowie maluchom co nieco o tym, co sprawia mu największą przyjemność. Dzieci wspólnie z Julkiem posłuchają muzyki, zagrają w piłkę i zjedzą… zupę dyniową! Wszystko zaś w towarzystwie kolorowych ilustracji i aktywizujących poleceń, które zaproszą dzieci do czynnego włączenia się w lekturę.

Jakie aktywności przygotowała autorka w tej części przygód Liska Julka? Dzieci będą miały okazję przybić piątkę rudemu bohaterowi, pomogą mu odzyskać zagubioną piłkę oraz ostudzą zupę, by Julek się nie oparzył. To jednak nie koniec, bowiem opowieść o lisku będzie dla dzieci także zachętą, by po skończonej lekturze oddać się ulubionym rozrywkom Julka. Jakim? O tym musicie przekonać się sami 😉!

Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Lisek Julek. Przyjaciele

Pamiętacie Liska Julka? W drugiej części jego przygód będziecie mieli okazję poznać kilkoro spośród jego przyjaciół. Lisek Julek wraz Sówką Polą, Myszką Misią oraz Zajączkiem Lucjanem przygotowali dla Was mnóstwo zabaw! Ale co to? Czyżby niebo zasnuły ciemne chmury?! Szybko, dmuchajcie mocno, by je przegonić!

„Lisek Julek . Przyjaciele” to drugi tom opowieści o tytułowym lisku, w którym najmłodsi czytelnicy zostaną porwani do aktywnej zabawy z bohaterami książki. Z pozoru błahe czynności, takie jak klaskanie, dmuchanie czy potrząsanie książeczką nie tylko sprawią, że lektura stanie się świetną zabawą, ale także będą okazją do gimnastyki buzi i języka czy ćwiczenia koordynacji i motoryki. Całości zaś towarzyszyć będzie pełne empatii przesłanie, iż przyjaciele zawsze pomagają sobie w trudnych sytuacjach!

Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Lisek Julek. Urodziny

Lisek Julek dziś świętuje 2. urodziny. Właśnie zaczyna przygotowania do przyjęcia i potrzebuje pomocy małych czytelników. Co trzeba zrobić? Nadmuchać balony, pozbierać rozsypane konfetti oraz upiec ciastko. Wszystko gotowe? Brakuje tylko gości… Lisek Julek jest odrobinę smutny, że jego przyjaciele się spóźniają. Czy przyjdą, zanim zgasną urodzinowe świeczki? Sprawdźcie sami!

Trzeci tom całokartonowych książeczek o Lisku Julku ponownie zaprosi maluchy do aktywnej zabawy w czasie lektury. Będziecie wspólnie klaskać, dmuchać ile sił w płucach, a także potrząsać, naciskać i stukać w poszczególne strony – wszystko po to, by przyjęcie Liska się udało. Nie zabraknie także okazji do poznania nowych kolorów czy nauki kilku liczb. Nie ma tu miejsca na nudę!

Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Lisek Julek. Przygoda w lesie

Lisek Julek chciał zrobić mamie niespodziankę i wybrał się do lasu, by zrobić jej przepiękny bukiet z niezapominajek. Jednak nagle jego uwagę przyciągnęły dziwne odgłosy… To dzięcioły ćwierkały żałośnie, bo zgubiły gdzieś jajko. Lisek Julek postanowił pomóc ptakom odszukać zgubę. Szybko okazało się, że z jajka właśnie wykluł się mały dzięcioł. Czy Julkowi uda się pomóc mu wrócić do gniazda?

Po raz kolejny przygody Liska Julka zaproszą młodych odbiorców do aktywnego uczestniczenia w lekturze. Proponowane przez autorkę proste ćwiczenia będą dla dzieci okazją do doskonalenia koordynacji wzrokowo-ruchowej, motoryki oraz wymowy. Nie zabraknie też powtórki nazw podstawowych kolorów czy niezwykle ważnej lekcji empatii. Było jednak coś, co wzbudziło moje wątpliwości w trakcie wspólnego czytania „Przygody w lesie”. Otóż Lisek Julek, znajdując jajo, puka w skorupkę, by pomóc się wykluć pisklakowi, a następnie dmucha na ptaszka czy podsadza go do gniazda. Zapewne zamysłem autorki było przemycenie w książce aktywności ruchowych, jednak warto byłoby na końcu dodać przekaz, iż jeśli w czasie spaceru w lesie napotkamy ptasie jajo czy pisklę, należy odejść lub poprosić o pomoc dorosłego, który zareaguje we właściwy sposób. Warto prawidłowe wzorce kształtować od najmłodszych lat…

Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Podsumowanie

„Lisek Julek” to seria czterech całokartonowych książeczek, które stanowią połączenie prostej fabuły, w które wpleciono przeróżne aktywizujące polecenia oraz barwnych, bardzo dobrze wyważonych w ilości szczegółów ilustracji. Każda spośród książek zaprasza dzieci do zabawy podczas lektury. Przygody tytułowego liska staną się dla maluchów okazją do dotykania, naciskania, skakania, potrząsania, klaskania, dmuchania, wyliczania, nazywania oraz wołania, dzięki czemu będą miały poczucie, iż w aktywny sposób wpływają na losy bohaterów. Całość zaś zawsze obraca się wokół sytuacji, w których lisek lub jego przyjaciele potrzebują naszej pomocy. Świetnie uczy to dzieci empatii, a jednocześnie pokazuje, iż nigdy nie należy być obojętnym na potrzeby innych.

Wszystkie spośród przygód Liska Julka spotkały się z dużym entuzjazmem naszego małego molika książkowego. Z wielką przyjemnością powraca on do każdej z nich, świetnie się bawiąc podczas aktywnego podążania za poleceniami autorki. I o ile w przypadku „Przygody w lesie” poczułam pewien „zgrzyt” to „Poznajmy się”, „Przyjaciele” oraz „Urodziny” uważam za idealne interaktywne propozycje dla maluchów. Z całego serca polecam je wszystkim dzieciom od 2. roku życia.

Metryczka:
  • autor – Olga Gorczyca-Popławska
  • ilustrator – Urszula Małyszko
  • Wydawnictwo Wilga
Linki do strony wydawnictwa:

https://www.gwfoksal.pl/lisek-julek-poznajmy-sie-olga-gorczyca-poplawska-sku5211c33b2fbd444a1913.html


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci