Bubu uczy się mówić Bubu już mówi
1+,  2+,  3+,  6m+,  Książki

Bubu już mówi – recenzja serii

W życiu rodzica każdego malucha przychodzi taki czas, gdy myśli sobie „No mogłoby to moje dziecko w końcu zacząć mówić!”… Oczywiście dzieci zwykle wypowiadają swoje pierwsze słowa w sobie właściwym tempie. Mikołaj na przykład ma 1,5 roku i milczy jak zaklęty. To znaczy mówi „mama” i intensywnie gaworzy po swojemu, jednak tylko on sam wie, co ma na myśli. Właśnie dlatego chętnie sięgamy po tytuły, pomagające stymulować mowę u dziecka w tym wieku. Dziś chcielibyśmy pokazać  Wam nowości z udziałem Bubu od Wydawnictwa Greg. Co skrywają „Bubu uczy się mówić” oraz „Bubu już mówi”? Zerknijcie do naszej recenzji!

Seria „Ładnie i składnie” to cykl książek dla dzieci, pomocnych we wspomaganiu rozwoju mowy i ćwiczeniach logopedycznych. Skierowana jest do maluchów w różnym wieku. Znajdziecie tu „Świat dźwięków” z mnogością wyrazów dźwiękonaśladowczych czy poświęcone doskonaleniu poprawnej wymowy „Bajki logopedyczne misia API”. Już jakiś czas temu do tej udanej serii dołączył kolejny bohater. Bubu, chłopiec o bujnej czuprynie, pomoże maluchom w poznawaniu nowego słownictwa, a rodzicom poda pomocą dłoń w stymulacji mowy dziecka poprzez zabawę.

Pierwsza część jego przygód to „Bubu uczy się mówić. A kuku!”. Poznacie tu tytułowego bohatera, który zaprosi maluchy do zabawy słowami. Dzieci wspólnie z chłopcem spróbują nazwać poszczególne części ciała, pobawią się paluszkami, przyjrzą się członkom rodziny Bubu, a także rozejrzą się po jego domu. Każda rozkładówka będzie zaproszeniem do podejmowania prób wymowy pierwszych słów oraz poznawania zupełnie nowych wyrazów, ale w bardzo aktywny sposób, często angażujący do ćwiczeń także ruch.

Bubu uczy się mówić
Bubu uczy się mówić
Bubu uczy się mówić
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Co ważne, na dole strony zawsze znajdziecie kilka wskazówek od autorki, które pomogą Wam uatrakcyjnić pracę z książką, a także zwrócą Waszą uwagę na wiele istotnych w rozwoju mowy kwestii. Znajdziecie tam rady dotyczące poprawnej wymowy niektórych głosek, a także propozycje ciekawych aktywności, urozmaicających ćwiczenia językowe.

Same ilustracje w tej części są świetnie dostosowane do możliwości percepcyjnych małego odbiorcy. Białe, kontrastowe tło pomaga dzieciom skupić się na przedstawionych na rysunkach przedmiotach czy osobach. Ograniczona ilość szczegółów nie rozprasza uwagi. Grafiki są przyjemne dla oka, utrzymane w radosnej kolorystyce i świetnie spełniają swoją rolę. Pukanie do drzwi Bubu, czy naciskanie odpowiedniego przycisku, pozwalającego kontynuować lub przerwać lekturę, daje dzieciom poczucie sprawczości i naprawdę świetnie się sprawdza w aktywizacji malucha!

Ostatnio swoją premierę miała druga część przygód Bubu, tym razem skierowana do nieco starszych dzieci, które doskonalą swoje słownictwo. „Bubu już mówi. Szukaj mnie!” ma nieco inną konstrukcję. Same ilustracje są bardziej szczegółowe, często stanowią całostronicowe kadry, pełne przeróżnych przedmiotów, które posłużą małym czytelnikom do nauki nowych słów. Bogate grafiki będą także okazją do doskonalenia orientacji w przestrzeni i umiejętności opowiadania o tym, co widoczne jest na poszczególnych ilustracjach. Autorka nie pozostawia jednak ani rodziców, ani czytelników bez pomocy. Po raz kolejny ma dla dzieci mnóstwo propozycji zabaw, od lubianych wyszukiwanek, po zabawy ruchowe czy logopedyczne.

Bubu już mówi. Szukaj mnie!
Bubu już mówi. Szukaj mnie!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Tu także znajdziecie mnóstwo pomocnych wskazówek dla opiekunów. Jak prawidłowo przeprowadzić ćwiczenia artykulacyjne? O czym można porozmawiać z dzieckiem przy okazji lektury? W jaki sposób wykorzystać ilustracje do ćwiczeń gimnastycznych? Anna Buszkiewicz zebrała w swojej książce naprawdę wiele ciekawych rad dla rodziców. Co jednak najważniejsze, wspólnie z ilustratorką stworzyła naprawdę wartą uwagi serię, pomagającą poprzez zabawę stymulować rozwój mowy, wzbogacać słownictwo, doskonalić orientację w przestrzeni oraz zacieśniać więzi! Obie książki są bardzo przyjemne, ładnie zilustrowane i niezwykle pomocne.

Polecam „Bubu uczy się mówić. A kuku!” maluchom od 6. miesiąca życia oraz nowość „Bubu już mówi. Szukaj mnie!” dzieciom od 2. roku życia.

Bubu uczy się mówić
Bubu uczy się mówić. A kuku!
Bubu uczy się mówić. A kuku!
Bubu już mówi. Szukaj mnie!
Bubu już mówi. Szukaj mnie!
Bubu już mówi. Szukaj mnie!
Bubu już mówi. Szukaj mnie!
Bubu już mówi. Szukaj mnie!
Bubu już mówi. Szukaj mnie!
Bubu już mówi. Szukaj mnie!
Metryczka:
  • autor – Anna M. Buszkiewicz
  • ilustrator – Magdalena Łozińska
  • Wydawnctwo Greg

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci