Żegnaj, niedźwiadku
3+,  5+,  Książki,  Picturebooki

Żegnaj, niedźwiadku – recenzja

Nie jest łatwo rozmawiać z dziećmi o śmierci. Trudno wyjaśnić, czym jest wszystko to, co czujemy, gdy ktoś bliski odchodzi. Jak wyjaśnić maluchowi czym w zasadzie jest żałoba? Jak pomóc mu odnaleźć radość wtedy, gdy smutek przysłania wszystko? Być może ta książka stanie się Wam pomocą. W prostych i jakże ciepłych słowach pomaga ona przejść przez tęsknotę za utraconym na zawsze przyjacielem. Zerknijcie na wzruszającą i ważną nowość, jaką jest „Żegnaj, niedźwiadku”.

„Niedźwiadek umarł w pewien piątek, gdy słońce tańczyło po trawie… a gąsienice skubały liście drzew.”* – tak zaczyna się ta opowieść. Można odnieść wrażenie, że odejście niedźwiadka nic nie zmieniło. Świat istniał dalej, życie toczyło się własnym rytmem… A jednak dla dwóch stworzeń wszystko jakby się zatrzymało. Bóbr i krecik nie mogli odnaleźć radości, która zniknęła wraz ze śmiercią ich przyjaciela. Bóbr ciągle słyszał głos niedźwiadka, krecik zaś czuł żal, bo tyle rzeczy chciał mu jeszcze powiedzieć! Teraz zaś już nigdy nie będzie miał ku temu okazji…

Czas płynął, nadeszły święta, zwierzątka zaś nadal nie potrafiły wzniecić radości w swoich sercach, które po śmierci niedźwiadka wypełnione były złością i smutkiem. Jednak wraz z pojawieniem się pierwszych pąków zwiastujących wiosnę, bóbr i krecik odkryli, że niedźwiadek przygotował dla nich pewną niespodziankę, która nie tylko pomoże im uporać się z żałobą, ale także sprawi, że znów docenią uroki przyjaźni. Co to za niespodzianka? Sprawdźcie sami!

Żegnaj, niedźwiadku
Żegnaj, niedźwiadku
Żegnaj, niedźwiadku
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Ależ ta opowieść jest piękna! To niesamowite, jak wiele emocji Jane Chapman zamknęła w prostych zdaniach, które składają się na fabułę tej historii. Esencjonalna narracja, trafnie dopełniana przez całostronicowe, niezwykle wymowne ilustracje, porusza i sprawia, że nie sposób nie ulec wzruszeniu. „Żegnaj, niedźwiadku” to naprawę wspaniała, pełna ciepła opowieść, która z ogromnym zrozumieniem i szacunkiem dla trudnych emocji porusza niełatwy temat śmierci kogoś bliskiego. Autorka, łącząc obraz i treść, stworzyła bardzo wartościową historię, która nie tylko pomaga dzieciom zrozumieć wszystko to, co czujemy, gdy odchodzi przyjaciel, ale także daje nadzieję, że kiedyś przyjdzie dzień, w którym iskierka radości pomoże znów cieszyć się wszystkim tym, co nas otacza. Zdecydowanie jest to książka nie tylko godna polecenia, ale także ponadczasowa i niezwykle uniwersalna, której przekaz pozostanie aktualny zawsze, pomagając młodym sercom znaleźć ukojenie w trudnych chwilach.

„Żegnaj, niedźwiadku” to książka, po którą możecie sięgnąć już z dziećmi 3-letnimi.

Żegnaj, niedźwiadku
Żegnaj, niedźwiadku
Metryczka:
  • autor – Jane Chapman
  • ilustrator – Jane Chapman
  • tłumacz – Michał Rusinek
  • Wydawnictwo Wilga

Link do strony wydawnictwa:

https://www.gwfoksal.pl/zegnaj-niedzwiadku-jane-chapman-sku80f33e2fd7733c9e7e97.html


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *