Świąteczna Noc
3+,  5+,  7+,  Książki

Świąteczna noc – recenzja

Zastanawialiście się, będąc dziećmi, jak zwierzęta spędzają Wigilię? Mój Tata co roku przypominał mi i mojej siostrze, że w Wigilię Bożego Narodzenia zwierzęta mówią ludzkim głosem. Zawsze starałyśmy się być wyjątkowo miłe dla naszej kotki Psotki, bo wolałyśmy nie ryzykować, że się na nas zezłości i postanowi się nie odezwać tego dnia ani słowem. Swoją drogą i  tak milczała jak zaklęta, ciekawe czemu… Jeśli Wasze dzieci mają podobne dylematy, albo po prostu kochają zwierzęta, to koniecznie zajrzyjcie do bożonarodzeniowej propozycji od wydawnictwa Czytelnia. „Świąteczna noc” to piękny zbiór opowiadań, których bohaterami są właśnie różne zwierzaki. Jesteście ciekawi o czym tam przeczytacie?

Każda opowieść, którą znajdziecie w książce „Świąteczna noc” została napisana przez innego  autora, dzięki czemu poszczególne rozdziały różnią się zarówno klimatem, jak i ujęciem świątecznej rzeczywistości. Choć początkowo bałam się, że brak spójności będzie nam przeszkadzał, to okazało się, że było zupełnie odwrotnie! Takie rozwiązanie sprawia, że w opowieść nie wkrada się monotonia, a każda historia przedstawi Wam zupełnie innych bohaterów. Kogo poznacie w trakcie lektury?

Przeczytacie o małym szczeniaczku Heniu, który przez całą wigilijną noc postanowił pilnować domu. Widząc podekscytowanie swoich opiekunów oraz ich dziwne zachowanie (kto zostawia babeczki na kominku dla jakiegoś Mikołaja?!) intuicyjnie czuł, że tego wieczora wydarzy się coś niezwykłego. Nie spodziewał się jednak, że pozna samego… Świętego Mikołaja. Poznacie również pewną bezdomną kotkę, która w mroźną świąteczną noc decyduje się znaleźć bezpieczny dom swoim kociętom. Napędzi tym ogromnego stracha pewnym małym dziewczynkom. Jak to możliwe? Sprawdźcie sami!

Świąteczna Noc
Świąteczna Noc
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Wśród opowiadań nie zabraknie także tych pełnych magii i cudów. Zajrzyjcie do niezwykłej krainy, gdzie w noc zimowego przesilenia co roku Śnieżni Jeźdźcy zabierają w niezwykłą podróż jednego chłopca. Jednak tylko chłopczyk o najszlachetniejszym sercu będzie miał okazję do przejażdżki u boku Aniołów na czele śnieżnej zamieci. Przyjrzycie się też pewnej uroczej myszce z piernika, która prostym gestem pocieszy małą Molly. Dziewczynka jest smutna, gdyż świąteczne przygotowania spędza jedynie z babcią. I choć bardzo ją kocha, to żałuje, że nie ma przy niej rodziców. Musieli pojechać z nowonarodzonym braciszkiem Molly do szpitala, gdzie chłopczyk przejdzie operację. Czy wszystko dobrze się skończy? Na szczęście świąteczne cuda dają czytelnikom wiarę w szczęśliwe zakończenie każdej historii!

„Świąteczna noc” to zbiór pięknych opowiadań. W niektórych z nich zwierzęta mogą wydawać się całkiem zwyczajne – nie mówią i oddają się swoim codziennym, zwyczajnym czynnościom. Mimo to każdy z bohaterów przyczyni się do zupełnie niezwykłych wydarzeń! Ich przygody niejednokrotnie całkowicie Was zaskoczą. Są jednak w tym zbiorze takie opowiadania, w których zwierzęta urządzają swoją własną Wigilię lub rozmawiają ze sobą niemal jak ludzie. Świetnie, że wśród bajek nie zabrakło szczypty magii. W końcu w świąteczną noc wszystko jest możliwe!

Gorąco polecam „Świąteczną noc” wszystkim dzieciom od 4. roku życia. Lektura tych pięknych i ciekawych opowiadań będzie bardzo miłym sposobem na spędzenie długich, grudniowych wieczorów.

Świąteczna Noc
Świąteczna Noc
Metryczka:
  • autor – Michael Broad, Julia Green, Guy Bass, Elizabeth Baguley, Penny Dolan, Caroline Pitcher, Karen Wallace, Holy Webb, Malachy Doyle, Caroline Pitcher, Karen Wallace
  • ilustrator – Alison Edgson
  • tłumaczenie – Małgorzata Skalska
  • wydawnictwo – Czytelnia
Szukacie innych świątecznych tytułów? Zajrzyjcie koniecznie tu:

Najlepsze świąteczne książki dla dzieci – zestawienie


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci