O kolędach. Gawęda - najlepsze świąteczne książki dla dzieci
12+,  9+,  Książki

O kolędach. Gawęda – recenzja

Gdy myślimy o Bożym Narodzeniu to z pewnością pierwszymi skojarzeniami, jakie przychodzą nam do głowy są: kolacja wigilijna, choinka, szopka, prezenty i… KOLĘDY. Ich rodzinne śpiewanie podczas Wigilii jest cudowną tradycją. Czy jednak śpiewając je zastanawialiście się kiedyś, jaka historia kryje się za ich słowami? Czy próbowaliście wyobrazić sobie jak wyglądała cicha noc, jak czuli się pasterze podczas rozmowy z Aniołem oraz o czym myślała Maryja, tuląc do snu Jezusa? Często jest tak, że śpiewając te piękne bożonarodzeniowe utwory nie zastanawiamy się głębiej nad ich treścią. Dlatego bardzo cieszę się, że wydawnictwo Kropka stworzyło absolutnie fenomenalną świąteczną książkę! O czym przeczytacie w publikacji „O kolędach. Gawęda”? Zajrzyjcie do naszej recenzji, by się przekonać!

„O kolędach. Gawęda” to cudowny tytuł, który zabierze Was w świat kolęd. Znajdziecie tam teksty dwudziestu najpiękniejszych bożonarodzeniowych utworów, wraz z nutami i chwytami gitarowymi, co już samo w sobie będzie zaproszeniem do rodzinnego kolędowania. Jednak to, co w tej książce najpiękniejsze kryje się w opowiadaniach, które towarzyszą każdemu z utworów. Autorka pomoże Wam zastanowić się nad tym, gdzie zabiera nas dana kolęda. Wspólnie pochylicie się także nad uczuciami poszczególnych postaci, o których opowiada dana pieśń. Będzie to wspaniała podróż do czasów narodzenia Chrystusa. Gawęda o kolędach pełna jest refleksji, a jej lektura cudownie wzrusza i pomaga dostrzec to, co w Bożym Narodzeniu jest najważniejsze!

O kolędach. Gawęda - najlepsze świąteczne książki dla dzieci
O kolędach. Gawęda - najlepsze świąteczne książki dla dzieci
O kolędach. Gawęda - najlepsze świąteczne książki dla dzieci
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Jednak to nie wszystko! „O kolędach. Gawęda” to książka, która nie tylko pomoże Wam odkryć przesłanie i głębię najbardziej znanych polskich kolęd, ale także przedstawi Wam krótki rys historyczny większości przytoczonych utworów. Dowiecie się, która z kolęd jest najstarsza, a która z nich śpiewana jest od stosunkowo niedawna. Przekonacie się także, że nie każdy z utworów zabierze nas do groty, w której narodził się Jezus. Emilia Kiereś zwróci uwagę młodych czytelników na to, że szopki w niektórych kolędach zostały przez autorów umiejscowione zdecydowanie bliżej… Może w Tatrach?

Co ciekawe, w książce znajdziecie także bardzo wiele ciekawostek związanych nie tylko z kolędami, ale z całym obrzędem Bożego Narodzenia. Dowiecie się kiedy powstała tradycja kolędowania, skąd wzięły się jasełka i kto stworzył pierwszą bożonarodzeniową szopkę. Emilia Kiereś zebrała w swojej gawędzie naprawdę mnóstwo interesujących faktów, związanych z bożonarodzeniowymi tradycjami. Wszystko to sprawia, że książka „O kolędach. Gawęda” jest naprawdę wyjątkowym tytułem, który pomoże ocalić od zapomnienia najstarsze świąteczne tradycje.

Na sam koniec pragnę dodać, że oprócz nut, tekstów kolęd i cudownych opowiadań, w książce znajdziecie również ciekawe ilustracje. Miejscami przypominają mi one ludowe wycinanki bądź tzw. sztukę naiwną. Świetnie wpisuje się to w przytaczane przez autorkę anegdoty, dotyczące dawnych tradycji bożonarodzeniowych czy przesądów związanych z przesileniem zimowym. Co ciekawe, ilustratorka w niektórych miejscach nieco przewrotnie połączyła tradycję z nowoczesnością. Naprawdę warto w czasie lektury bliżej przyjrzeć się obrazkom, gdyż każdy z nich przedstawia swoją własną historię.

Gorąco polecam książkę „O kolędach. Gawęda” dzieciom od 9. roku życia oraz dorosłym. Gwarantuję, że będziecie tym tytułem zachwyceni!

O kolędach. Gawęda - najlepsze świąteczne książki dla dzieci
O kolędach. Gawęda - najlepsze świąteczne książki dla dzieci
Metryczka:
  • autor – Emilia Kiereś
  • ilustrator – Marianna Oklejak
  • wydawnictwo – Kropka
Szukacie innych świątecznych tytułów? Zajrzyjcie koniecznie tu:

Najlepsze świąteczne książki dla dzieci – zestawienie


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *