Basia. Wielka księga o uczuciach
3+,  5+,  7+,  Książki

Basia. Wielka księga o uczuciach – recenzja

Lubicie serię o Basi, autorstwa Zofii Staneckiej? My bardzo cenimy sobie te krótkie, urocze i pełne ważnych treści opowiadania. Z Basią miło spędziliśmy niejeden wieczór. Dlatego z dużym zniecierpliwieniem wypatrywaliśmy nowości z tej serii, szczególnie, że poświęcona jest ona uczuciom! Wiele razy podkreślaliśmy, jak ważna jest dla nas literatura dziecięca, która dotyka emocji. I nie ukrywam, że mieliśmy bardzo wygórowane oczekiwania. Czy „Basia. Wielka księga o uczuciach” sprostała naszym wymaganiom? Zerknijcie do naszej recenzji i sprawdźcie 😉!

Basia wróciła z przedszkola bardzo zdenerwowana. Ten dzień nie należał do udanych. Najpierw dziewczynka pokłóciła się z Lulą, bo ta się strasznie przechwalała. Później posprzeczała się z kuzynką, choć w sumie Zuzia nie zrobiła nic złego. Czarę goryczy przelała sprzeczka z Jankiem, który nie chciał wpuścić Basi do swojego pokoju, a w dodatku zjadł wszystkie ogórki małosolne. Afera ogórkowa sprawiła, że Basia miała wszystkiego dość! Czuła, jak wszystko się w niej gotuje i zupełnie nie mogła sobie poradzić z nagromadzonymi emocjami. Na szczęście mama Basi znała sposób na bulgotkującą zupę z uczuć. Otwarte ramiona i szczera rozmowa pomogły Basi zrozumieć to, co czuje. Nie zawsze jest to jednak tak proste. W końcu czasem uczucia potrafią się schować gdzieś głęboko i wcale nie tak łatwo jest je rozpoznać, a już tym bardziej oswoić. Niemniej Basia wraz ze swoją rodziną i przyjaciółmi spróbuje swoimi słowami wytłumaczyć małym czytelnikom o czym mówią poszczególne emocje.

„Basia. Wielka księga o uczuciach” to zbiór krótkich tekstów, spośród których każdy poświęcony jest innemu uczuciu. Muszę przyznać, że początkowo konstrukcja książki odrobinę mnie rozczarowała, spodziewałam się bowiem, iż znajdę tu mnogość opowiadań. Tu jednak przeważająca część każdego z rozdziału to rozważania Basi i innych bohaterów na temat omawianych emocji. I choć oczekiwałam czegoś innego, to już po lekturze kilku pierwszych stron doceniłam wybór autorki. Dzięki temu, że o każdym uczuciu opowiada kilka postaci, dzieci mają szansę dostrzec, że tak naprawdę każdy z nas troszkę inaczej definiuje poszczególne emocje. Ten świetny zabieg pozwoli młodym czytelnikom zobaczyć, jak wiele twarzy mają uczucia. W końcu każdy człowiek lubi co innego, inne zachowania wzbudzają w nim złość, strach czy zdumienie. Czytając wypowiedzi Basi, jej rodziców, brata, dziadków oraz przyjaciół będziemy mogli dostrzec całe spektrum uczuć oraz wszystkich towarzyszących im zachowań. To jednak nie koniec!

Basia. Wielka księga o uczuciach
Basia. Wielka księga o uczuciach
Basia. Wielka księga o uczuciach
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

W każdym rozdziale znajdziecie także krótkie podsumowanie. W kolorowych dymkach przeczytacie w jakich sytuacjach najczęściej ogarnia nas dane uczucie. Autorka zebrała także słowa, którymi pewnie posłużyłyby się poszczególne emocje, gdyby tylko mogły mówić. Zaciekawienie zapytałoby „Po co?”, współczucie powiedziałoby „Jest mi przykro, że tak się czujesz”,  a ekscytacja nic by nie powiedziała, za to podskakiwałaby z podekscytowania. Te krótkie zestawienia będą dla dzieci dużą pomocą w rozpoznawaniu tego, co czują w danej chwili.

Cieszę się, że autorka sięgając po wypowiedzi wykreowanych przez siebie bohaterów wielokrotnie podkreśla, że żadna z emocji nie jest zła. Wszystkie uczucia są ważne i potrzebne. Złe może być jedynie to, co zrobimy pod wpływem wzburzonych uczuć – to jednak zależy tylko i wyłącznie od nas. Jeśli nauczymy się rozpoznawać i odpowiednio radzić sobie z emocjami, to każda z nich będzie nam dużą pomocą w życiu, nie zaś przeszkodą. I jest to niezwykle cenny morał!

Tych, którzy tak samo jak my uwielbiają opowiadania z udziałem Basi pragnę uspokoić, bo kilka z nich znalazło się w książce. Uzupełniają one niektóre rozdziały. W krótkich opowieściach z udziałem Basi i jej najbliższych będziemy mogli dzięki przykładom niemalże wyjętym z życia przyjrzeć się bliżej niektórym emocjom. Przeczytacie między innymi o wdzięczności i niezawiązanych sznurowadłach, o piratach i pogardzie, która robi dużą krzywdę oraz o zdalnym nauczaniu i zniechęceniu, z którym na szczęście można sobie jakoś poradzić. Każde z opowiadań jest bardzo zwięzłe, a mimo to w tekście znajdziecie wiele wartościowych treści. Tylko jedno z nich wzbudziło mój wewnętrzy sprzeciw i przyznam, że dziwię się, że znalazło się w tej książce. W części poświęconej tęsknocie znajdziecie krótką, wymyśloną przez Basię opowieść o bezdomnym psie i dziewczynce, która bardzo chciała go przygarnąć. Bohaterka tego tekstu tak mocno chciała zaopiekować się znajdą, że zagroziła mamie, iż ucieknie z domu. Finał opowieści był taki, że mama nie chciała tęsknić za córką, więc zgodziła się przygarnąć psa, by ta nie uciekła z domu. Nie wiem, jaki był zamysł tego opowiadania, jednak według mnie jego treść nie tylko nie jest pouczająca, ale wręcz może być szkodliwa. Całe szczęście jest to jedynie jedno opowiadanie, które ginie wśród wielu niezwykle ważnych i wartościowych treści. Sama jednak zdecydowanie wolałam je pominąć w lekturze z synem.

Pomijając niesmak, spowodowany jednym z opowiadań, uważam że „Basia. Wielka księga o uczuciach” to naprawdę wartościowa i ważna opowieść. Teksty pióra Zofii Staneckiej, wzbogacone pełnymi emocji i bardzo wyrazistymi ilustracjami Marianny Oklejak będą dużą pomocą w zrozumieniu szerokiego wachlarza przeróżnych uczuć. Przeczytacie tu o smutku, tęsknocie, żałobie, zniechęceniu, radości, miłości, satysfakcji, wybaczeniu, nadziei i nie tylko. Autorka sięgnęła po wiele emocji i każdej z nich poświeciła sporo uwagi. Mnogość przytoczonych przykładów zachowań, odczuć i przemyśleń pomogą młodym czytelnikom w zrozumieniu tego, co czują, a wiele pomocnych rad i wskazówek będzie dobrym drogowskazem na drodze do oswojenia emocji. Naprawdę uważam, że warto po tę książkę sięgnąć.

Polecam nowość „Basia. Wielka księga o uczuciach” do rodzinnego czytania z dziećmi od 4. roku życia.

Basia. Wielka księga o uczuciach
Basia. Wielka księga o uczuciach
Basia. Wielka księga o uczuciach
Basia. Wielka księga o uczuciach
Metryczka:
  • autor – Zofia Stanecka
  • ilustrator – Marianna Oklejak
  • Wydawnictwo Harperkids

https://www.gandalf.com.pl/

https://www.gandalf.com.pl/k/dla-dzieci-i-mlodziezy/


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci