Jesteśmy rodziną
3+,  5+,  Książki,  Picturebooki

Jesteśmy rodziną – recenzja

Ostatnio pojawia się coraz więcej książek, które pomagają rozpocząć z dziećmi ważne rozmowy o akceptacji i szacunku. Bardzo mnie to cieszy, gdyż uważam, że tolerancja jest szalenie istotną postawą, nad którą naprawdę warto pracować z pociechami już od najmłodszych lat. Co więcej, bywa, że to nam – rodzicom trudniej jest poruszać się po tematach, związanych z poszanowaniem odmienności. Często, kierując się dobrymi intencjami, niepotrzebnie się plączemy, sięgamy po skomplikowane słownictwo i błądzimy, podczas gdy zwykle najprostsze słowa i rozwiązania są najlepsze. Właśnie dlatego dziś chcemy pokazać Wam piękną książkę, która w zwięzłych zdaniach i cudnych, barwnych ilustracjach skrywa mnóstwo wartościowej i ważnej treści. Zajrzyjcie razem z nami do książki „Jesteśmy rodziną”.

Co to znaczy być rodziną? Czy każda rodzina wygląda tak samo? Sandro Natalini, włoski grafik i ilustrator, postanowił stworzyć książkę, która pomoże dzieciom znaleźć odpowiedzi na te pytania. Na niezwykle kolorowych i przyjemnych dla oka obrazkach przedstawił on wiele modelów rodziny. Co ciekawe, w roli bohaterów swojej opowieści obsadził zwierzęta. Jakie rodziny poznamy w tej historii? Zające wytłumaczą dzieciom czym jest rodzina wielodzietna, zaś przykład flamingów czy słoni pokaże, że czasem rodziny są zupełnie malutkie. Jednak to zaledwie początek tej opowieści! Przeurocze zwierzaki uzmysłowią małym czytelnikom, że nie ma dwóch takich samych rodzin. Możemy być do siebie bardzo podobni lub różnić się wszystkim. Koty, papugi i inni bohaterowie pokażą maluchom, że w rodzinie jest miejsce dla każdego – kolor skóry, temperament czy charakter nie ma tu żadnego znaczenia! Co więcej, dzieci dowiedzą się, że relacje w każdym z domów również mogą wyglądać inaczej. Bywa przecież, że są rodziny zgodne, ale są też takie, gdzie nie zawsze wszyscy potrafią się ze sobą dogadać. Ośmiornice i skunksy pokażą małym czytelnikom, że nie ma nic złego w tym, jeśli się czasem pokłócimy. W końcu to zupełnie normalne, że nawet w rodzinie mamy różne zdania i poglądy. Co więc łączy rodzinę? Jestem przekonana, że po lekturze tej książki dzieci będą doskonale wiedziały, jaka jest odpowiedź na to pytanie.

Jesteśmy rodziną
Jesteśmy rodziną
Jesteśmy rodziną
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

„Jesteśmy rodziną” to cudowna książka o tym, co w rodzinnych relacjach jest najważniejsze. To opowieść o akceptacji dla odmienności, o szacunku, zrozumieniu i poczuciu bezpieczeństwa. Autor sięgnął tu przede wszystkim po przekaz graficzny, dzięki czemu w dużej mierze możecie tę historię dowolnie rozwijać, by wyjaśnić wszystkie te kwestie, które są dla Was najbardziej istotne. Myślę, że najlepszym przykładem będzie tu rodzina małego pingwinka. Autor pisze o niej „W rodzinie czasem jest się blisko, a czasem daleko”. Widzimy tu samotnego pingwina, któremu maluszek z rodzicem macha z odległej kry. Co ich rozdzieliło? Ten niezwykły fragment może posłużyć zarówno do rozmowy o pracy daleko od domu czy podróży służbowej, ale może także pomóc dotknąć trudniejszych kwestii, jak rozwód rodziców. Bo choć nie pada tu wiele słów, to tak naprawdę my w swojej rozmowie z dzieckiem możemy dopowiedzieć wszystko to, co niewypowiedziane.

Sandro Natalini nie bał się sięgnąć w swojej opowieści po inne tematy, które bywają niełatwe tak dla dzieci, jak i ich rodziców. Poruszył tu temat adopcji, rodziców jednopłciowych. Ujrzycie tu także codzienne problemy i radości każdego domu. Akceptacja naszych wyborów, wspólne spędzanie wolnego czasu, dzielenie się troskami i radościami – to wszystko znajdziecie właśnie na kartach tej pięknej, obrazkowej opowieści. Co jest jednak najpiękniejsze w tej książce to fakt, że jeśli nie chcecie wchodzić w tematy społeczne, to możecie potraktować tę opowieść jako podróż przez świat zwierząt. I to też będzie świetna przygoda!

Bardzo cieszę się, że mieliśmy okazję przeczytać tę książkę. Naprawdę robi ona wrażenie. Niezwykle kolorowe, bardzo dopracowane i pełne emocji całostronicowe ilustracje spotykają się tu z prostymi, a jednak jakże ważnymi słowami. Autor i jego uroczy bohaterowie pokażą dzieciom, że w rodzinie najważniejsze jest to, by darzyć się wzajemnie szacunkiem i miłością, a dzięki temu różnice będą nas łączyć, a nie dzielić.

Gorąco polecam „Jesteśmy rodziną” wszystkim! Jest to książka, po którą sięgnąć możecie z dziećmi od 3. roku życia.

Jesteśmy rodziną
Jesteśmy rodziną
Metryczka:
  • autor – Sandro Natalini
  • ilustrator – Sandro Natalini
  • tłumacz – Joanna Wajs
  • Wydawnictwo Nasza Księgarnia

https://www.gandalf.com.pl/

https://www.gandalf.com.pl/k/dla-dzieci-i-mlodziezy/


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *