Tęcza, wiatr, śnieżynki. Klubik odkrywców
5+,  7+,  Książki,  Popularno-naukowe

Tęcza, wiatr, śnieżynki. Klubik Odkrywców – recenzja

Ostatnio Kuba w ramach pracy domowej miał przygotować kalendarz pogody. Mieliśmy przy tym sporo zabawy, bo wiosna to idealny czas na obserwację zjawisk atmosferycznych – w końcu jest to pora roku, kiedy w pogodzie naprawdę wiele się dzieje! Jak się zapewne domyślacie, pracom nad kalendarzem towarzyszyły liczne pytania. Jak powstaje tęcza? Dlaczego wiatr wieje? I czemu prognozy pogody tak często się zmieniają? Bywa, że mamy problemy z udzieleniem odpowiedzi na takie pytania i to wcale nie dlatego, że nie jej nie znamy. Jak w prosty sposób mówić o pogodzie? Mamy dla Was recenzję świetnej książki, która wyjaśni wszystkie meteorologiczne zagwozdki w zaskakująco przystępny i bardzo ciekawy sposób. Zajrzyjcie razem z nami do mini-encyklopedii „Tęcza, wiatr, śnieżynki. Klubik Odkrywców”.

„Klubik Odkrywców” to ciekawa, popularno-naukowa seria, której autorką jest Marta Maruszczak. Znajdziecie tam mnóstwo interesujących faktów ze świata przyrody, przedstawionych w przyjazny dzieciom sposób. Książka „Tęcza, wiatr, śnieżynki” poświęcona jest przeróżnym zjawiskom pogodowym. Mali czytelnicy poznają dzięki niej różnice pomiędzy pogodą a klimatem oraz dowiedzą się, na czym polega prognozowanie pogody. Przede wszystkim jednak przyjrzą się uważnie wszystkim zjawiskom atmosferycznym. Skąd bierze się szron? Dlaczego w bezchmurny dzień niebo ma niebieski kolor? Co dzieje się z wodą w chmurach? Skąd bierze się prąd w piorunach? O tym wszystkim przeczytacie właśnie w tu!

Co jednak ciekawe, autorka postanowiła sięgnąć troszkę poza elementy, związane ściśle z samą pogodą. Dzieci przeczytają tu bowiem także o ruchu obrotowym Ziemi oraz o wędrówce naszej planety wokół Słońca. Dowiedzą się również, dlaczego Księżyc wcale nie świeci oraz przyjrzą się takim zjawiskom jak trzęsienia ziemi czy wybuchy wulkanów. Nie zabraknie tu także wątków proekologicznych! Jak oszczędzać wodę? Dlaczego wiatr czy prąd rzeki mogą być wykorzystywane w ochronie środowiska? Sięgnijcie po książkę „Tęcza, wiatr, śnieżynki” i sprawdźcie sami!

Tęcza, wiatr, śnieżynki. Klubik odkrywców
Tęcza, wiatr, śnieżynki. Klubik odkrywców
Tęcza, wiatr, śnieżynki. Klubik odkrywców
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Muszę powiedzieć, że lektura tej książki była dla nas dużą przyjemnością. Już sama jej konstrukcja jest ciekawie przemyślana. Wszystkie zagadnienia zostały zebrane w krótkich, dwustronicowych rozdziałach. Każdą ciekawostkę poprzedza wpadający w ucho rymowany tytuł, dzięki czemu dzieciom łatwo jest się poruszać po omówionych tematach. Bez trudu odnajdziecie interesujące Was treści, gdy będziecie potrzebowali wrócić do nich po dłuższym czasie. Wszystkie omawiane zagadnienia zostały przedstawione w bardzo przystępny sposób. Autorka pisze w niezwykle lekko, sięga po proste słownictwo, a trudniejsze terminy wyjaśnia w dymkach, by rozwiać wszelkie wątpliwości młodych odbiorców. Całość zaś została ubrana w ładne, niezwykle barwne ilustracje, które świetnie uzupełniają tekst. Co jednak najważniejsze, książka jest po prostu bardzo ciekawa. Dzieci znajdą tu mnóstwo interesujących faktów, dzięki czemu nie tylko poszerzą swoją przyrodniczą wiedzę, ale przede wszystkim będą się świetnie bawić!

Ciekawym dodatkiem do książki są ćwiczenia, które znajdziecie na koniec każdego rozdziału. Czasem pozwolą one utrwalić zdobytą wiedzę, a czasem będą pełnić funkcję wyłącznie rozrywkową. Znajdziecie wśród nich zarówno labirynty, jak i krzyżówki czy zadania, polegające na łączeniu pasujących elementów. Nie zabraknie także ćwiczeń rozwijających kreatywność! Bardzo przypadło nam do gustu to rozwiązanie, gdyż pozwala dzieciom odpocząć od popularno-naukowych treści. Bardzo ciekawy jest również quiz, który czeka na małych odbiorców na końcu książki. Pozwala on sprawdzić dzieciom, ile zapamiętały z lektury. To jednak nie koniec zaskakujących dodatków! Na ostatniej stronie znajdziecie bowiem dyplom, mianujący czytelnika Znawcą Zjawisk Przyrodniczych. Myślę, że dzieci w wieku przedszkolnym będą zachwycone taką gratyfikacją!

Gorąco polecam książkę „Tęcza, wiatr, śnieżynki” dzieciom od 5. roku życia. Dzięki tej książce meteorologia nie będzie miała przed Waszymi dziećmi tajemnic!

Tęcza, wiatr, śnieżynki. Klubik odkrywców
Tęcza, wiatr, śnieżynki. Klubik odkrywców
Tęcza, wiatr, śnieżynki. Klubik odkrywców
Metryczka:
  • autor – Marta Maruszczak
  • ilustrator – Marta Drapiewska
  • Wydawnictwo AWM

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *