woda
12+,  5+,  7+,  9+,  Książki,  Popularno-naukowe

Woda – recenzja

Jakiś czas temu wydawnictwo Muchomor wydało książkę „Wiatr” (do jej recenzji przeniesiecie się, klikając w tytuł). Była to pierwsza publikacja z cyklu o żywiołach. Całkiem niedawno swoją premierę miała „Woda” – druga wielkoformatowa książka z tej popularno-naukowej serii. I to właśnie dziś, 22. marca pragnę Wam tę książkę pokazać. Bo czy można sobie wyobrazić lepszy dzień na rozmowę o wodzie niż Światowy Dzień Wody? Tym samym zapraszamy Was do recenzji książki, w której na temat tego życiodajnego płynu przeczytacie prawdopodobnie wszystko!

Mogłoby się wydawać, że o wodzie wiemy wiele. Jakby nie było, jest nam dość bliska. Pijemy ją każdego dnia, używamy jej by się umyć, ugotować posiłek czy posprzątać. Jednak gdy się chwilę zastanowimy, okaże się, że jest naprawdę sporo faktów o wodzie, które nam umknęły. Czym jest woda wirtualna? Jak powstają prądy morskie i skąd się biorą przypływy oraz odpływy? I czy to prawda, że wodę, którą pijemy teraz, piły także dinozaury?! Na te pytania (oraz wiele, wiele innych!) odpowie właśnie książka „Woda”. Ale zacznijmy może od początku!

Anna Skowrońska po raz kolejny przygotowała niezwykle ciekawą, popularno-naukową publikację dla młodszych czytelników. Na kartach książki zebrała wiele mniej i bardziej znanych faktów o wodzie. Na początku wspólnej przygody autorka przedstawi nam bohaterkę opowieści. Jak zbudowana jest cząsteczka wody? W jakich stanach skupienia występuje? Co sprawia, że w wodzie można rozpuścić sól czy cukier? Gdy już znamy podstawowe właściwości wody, pora przyjrzeć się jej z każdej możliwej strony. I zapewniam Was, że wiele zamieszczonych w tej książce informacji naprawdę Was zaskoczy!

Przede wszystkim wspólnie z autorką przyjrzycie się gdzie dokładnie i w jakiej formie woda występuje na naszej planecie. Co niepokojące, choć na Ziemi jest ponad tysiąc trylionów litrów wody (a to dość sporo, zapewniam), to wciąż jest wiele miejsc, gdzie ludzie muszą godzinami podążać do źródeł, by zapewnić wodę pitną swoim rodzinom. Mało tego, często jest to woda bardzo złej jakości, przez co rocznie około 270 tys. dzieci umiera z powodu biegunek, związanych z piciem skażonej wody. To właśnie dlatego dbanie o zasoby wody pitnej jest naszym obowiązkiem! Ale jak to zrobić? W książce znajdziecie kilka podpowiedzi, warto więc po jej lekturze zastanowić się w rodzinnym gronie nad tą niezwykle ważną i palącą wręcz kwestią.

woda
woda
woda
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Niedobór wody pitnej nie jest niestety jedynym problem, o którym musimy pamiętać. Czy wiedzieliście, że na Oceanie Spokojnym dryfuje wyspa śmieci, która rozmiarami przypomina powierzchnię Polski? Co więcej, mikroplastik, pływający w wodach mórz i oceanów jest zjadany przez wszystkie wodne zwierzęta, a w konsekwencji także przez… ludzi! Ile plastiku zjadamy wraz z rybami i owocami morza? Odpowiedź na to pytanie jest tak szokująca, że każdy z nas powinien się dwa razy zastanowić, zanim poprosi o plastikową torebkę w sklepie! Swoją drogą, czy wiedzieliście, że plastikowy woreczek znaleziono nawet na dnie Rowu Mariańskiego?!

„Woda” to publikacja, która bardzo uwrażliwi młodych czytelników na potrzeby środowiska i uwidoczni wiele problemów, związanych z zasobami i jakością wód na Ziemi. Jednak jest to także książka pełna przeróżnych ciekawostek, także z dziedzin innych niż ekologia. Co wspólnego ma James Camreon (tak – ten sam, który wyreżyserował „Titanica”) z drugą wyprawą na dno wspomnianego już Rowu Mariańskiego ? Jak powstają fale tsunami i powodzie? Która ryba „łowi” pożywienie na wędkę? Gdzie powstała największa elektrownia wodna i dlaczego ekolodzy wcale nie byli nią zachwyceni? Każda strona pokaże Wam coś interesującego, wartego uwagi. A co najważniejsze, treści zawarte na poszczególnych rozkładówkach są dopełnione przez świetne, pełne ciekawych szczegółów ilustracje Agaty Dudek i Małgorzaty Nowak. Jestem przekonana, że dzięki tej wciągającej i przyjemnej dla oka książce poznacie niejedno, nieznane Wam dotąd oblicze wody!

Gorąco polecam książkę „Woda” wszystkim czytelnikom od 6. roku życia. Jestem przekonana, że będzie to pasjonująca, a jednocześnie bardzo pouczająca lektura. My jesteśmy nią zachwyceni i nie możemy się doczekać kontynuacji tego bardzo ciekawego cyklu. Wydawnictwo Muchomor uchyliło rąbka tajemnicy i zdradziło, że kolejna część będzie o… ogniu!

woda
woda
woda
Metryczka:
  • autor – Anna Skowrońska
  • ilustrator – Agata Dudek i Małgorzata Nowak
  • redakcja merytoryczna – dr Aleksandra Kardaś
  • wydawnictwo – Muchomor
  • Książkę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Jeśli szukacie recenzji poprzedniej książki z tego cyklu, to zajrzyjcie tu:

Wiatr – recenzja


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci