Święta na świecie
12+,  5+,  7+,  9+,  Książki

Święta na świecie – recenzja

Mikołajki zbliżają się wielkimi krokami. Mój starszy syn już od dobrych dwóch miesięcy szuka inspiracji dla Świętego Mikołaja i pewnie lada dzień wyśle swój list. U nas w nocy z 5. na 6. grudnia Mikołaj wkłada upominki do wyczyszczonych i wypastowanych butów, które zostawiamy pod drzwiami, jednak wiem, że w niektórych domach prezenty  w tym dniu lądują przy łóżku, pod poduszką lub w skarpecie. Takich różnic w świątecznych tradycjach między polskimi rodzinami jest sporo. A jak obchodzi się Boże Narodzenie w innych krajach? Tuż przed nadejściem świątecznej gorączki Znak Emotikon wydał cudowną książkę, która odkryje przed Wami mnóstwo bożonarodzeniowych tajemnic z różnych zakątków globu. Zerknijcie razem z nami co kryją „Święta na świecie”!

Każda rozkładówka tej świetnej książki przeniesie Was do innego państwa. Jaka panuje tam pogoda? Czy mieszkańcy danego kraju mogą liczyć na białe święta? A może wręcz przeciwnie, kolację wigilijną jedzą w krótkich spodenkach? Autorka za pomocą niedługiego wstępu pomoże Wam wczuć się w atmosferę miejsca, które odwiedzacie. Gdy już przeczytaliście parę słów o kraju, w którym się znaleźliście i wiecie już, jaka aura panuje tam w okresie bożonarodzeniowym, pora zerknąć na to, co stanowi największą wartość tej opowieści, bowiem „Święta na świecie” to zbiór ogromnej porcji świątecznych ciekawostek z 24 krajów świata. O czym dokładnie przeczytacie?

Kiedy zaczynamy świętować?

W większości państw Boże Narodzenie rozpoczyna się Wigilią, obchodzoną 24. grudnia. Bywa jednak, że święta otwiera dopiero pasterka, która de facto ma miejsce o północy, czyli już 25.12. Oczywiście klimat świąt w wielu miejscach czuć na długo przed kolacją wigilijną. Prawdziwymi mistrzami celebracji przygotowań do Bożego Narodzenia są Filipińczycy, którzy już we wrześniu zapalają świąteczne lampki i słuchają kolęd oraz pastorałek. Co więcej, okres odpowiadający mniej więcej naszemu Adwentowi również spędzają w szczególny sposób. Msze odbywają się o 4. nad ranem, a osobom, które wezmą udział we wszystkich nabożeństwach w czasie Simbang Gabi spełni się… jedno życzenie! Sama wieczerza wigilijna również jest przed Filipińczyków celebrowana o dość nietypowej porze, bo w środku nocy! To jednak zaledwie kilka z wielu ciekawostek, dotyczących harmonogramu świąt w różnych państwach, które przygotowała dla Was autorka tej świetnej książki.

Tradycyjne potrawy

Czy wiecie, że w wielu miejscach na świecie kolacja wigilijna nie jest posiłkiem postnym? Bywa, że w czasie Wigilii głównym daniem jest paw (i to udekorowany prawdziwymi piórami), czy udka kurczaka smażone w głębokim tłuszczu. Tak, w Japonii to właśnie kubełek kurczaka jest najpopularniejszą wigilijną potrawą, a bożonarodzeniowych rezerwacji w popularnej sieci fastfoodowej należy dokonywać na długo przed świętami! Są jednak kraje, gdzie świąteczne potrawy są zdecydowanie bardziej zaskakujące. Czy wiedzieliście, że Holandii na środku wigilijnego stołu stawia się elektryczny grill, by samemu na bieżąco przygotowywać sobie mięsne przekąski? Takich smaczków znajdziecie w tej książce mnóstwo! Jakie przysmaki jada się w Grenlandii? Gdzie na wigilijny stół podaje się zgniłą płaszczkę? Sięgnijcie po „Święta na świecie” i sprawdźcie, czym zajadają się dzieci w Niemczech, Australii, Meksyku, Szwecji i wielu innych państwach.

Święta na świecie
Święta na świecie
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Kto przynosi prezenty?

Każde dziecko bez zastanowienia odpowiedziałoby, że Mikołaj. A jednak wcale nie jest to tak oczywista dla wszystkich odpowiedź! Ja do tej pory również byłam przekonana, że w zależności od miejsca będzie to znany niemal wszystkim staruszek w czerwonym kubraczku, ewentualnie Gwiazdor czy Dziadek Mróz. A jednak są miejsca, gdzie podarunki rozdaje… czarownica! W dodatku robi to dopiero 6. stycznia. Okazuje się, że w wielu krajach prezenty nie tylko przynosi ktoś inny niż Święty Mikołaj, ale co więcej dzieci wcale nie otrzymują ich w Mikołajki czy w czasie Bożonarodzeniowych uroczystości. W Argentynie, na Filipinach czy w Hiszpanii podarunki przynoszą Trzej Królowie właśnie 6. stycznia, a dzieci przygotowują dla nich drobny poczęstunek, zaś strudzonym wielbłądom pozostawiają miseczkę wody i garść siana. Są jednak miejsca, gdzie prezenty wręczane są 1. stycznia czy 28. grudnia. Z jakiej okazji? Przeczytajcie sami 😉!

Ciasta z niespodzianką

Czy wiecie, że w niektórych krajach jest tradycja ukrywania w świątecznych przysmakach niespodzianki, która znalazcy ma gwarantować szczęście? Srebrna moneta w słynnym angielskim Christmas pudding, migdał w duńskim risalamande, fasolka we francuskim cieście królewskim czy figurka w jego hiszpańskim odpowiedniku – to jedynie kilka ze skarbów, które potrafią skrywać się w bożonarodzeniowych deserach. Jeśli więc wybieracie się w święta z wizytą do Danii, to uważajcie na zęby 😊! A gdy to Wam uda się znaleźć całego migdała w porcji pysznego ryżu na mleku możecie liczyć na… marcepanową świnię. Pychota!

Święta na świecie

Choinkowe dekoracje

Do tej pory dekorowanie choinki było dla mnie nie tylko ulubioną świąteczną tradycją, ale także elementem, który wydawał mi się stały na całym świecie. Byłam przekonana, że bombki, lampki i łańcuchy to coś, co się nie zmienia wraz z szerokością czy długością geograficzną. Nic bardziej mylnego! W krajach skandynawskich popularną ozdobą są wyplatane serca, w Danii na choince wiesza się bębenki, w Japonii parasolki, w Argentynie waciane kulki, a w Finlandii – urodzinowe świeczki! Także inne świąteczne dekoracje potrafią być bardzo zaskakujące. Co jest najpopularniejszą bożonarodzeniową ozdobą w Grecji? I co ze świętami ma wspólnego duński jeż z ziemniaka i zapałek? Sięgnijcie po „Święta na świecie” i sprawdźcie sami!

Świąteczne tradycje

Prawdopodobnie ile rodzin, tyle świątecznych tradycji. W Polsce w wielu domach wkłada się siano pod obrus, dzieli się opłatkiem, a o północy tłumnie wyrusza się na pasterkę. Nie jest dla mnie zaskoczeniem, że bożonarodzeniowe zwyczaje poza granicami naszego kraju wyglądają zupełnie inaczej. Które spośród tych, opisanych w „Świętach na świecie” zaskoczyły mnie najbardziej? Owszem, wiedziałam, że w Danii, Norwegii i innych krajach skandynawskich kalendarze adwentowe są jedną z ulubionych świątecznych tradycji. A mimo to do głowy by mi nie przyszło, że w tych państwach powstają wręcz telewizyjne programy, które odliczają czas, pozostały do świąt! Największym zaskoczeniem była dla mnie jednak hiszpańska zabawa z żarłocznym pieńkiem, który dzieci okładają kijami, by zrobił… kupę ze słodyczy! Jest nawet specjalna piosenka, która związana jest z tym świątecznym zwyczajem. Tak, „Święta na świecie” to naprawdę mnóstwo intrygujących ciekawostek. Gdzie niezadowolone bożonarodzeniowe skrzaty potrafią zastąpić pastę do zębów musztardą? W jakim kraju niegrzeczne dzieci znajdują w butach węgiel zamiast prezentów? I gdzie świąteczną tradycją jest wyprawa do… sauny? Sprawdźcie sami!

Święta na świecie

Podsumowanie

„Święta na świecie” to naprawdę fantastycznie przygotowana książka, w której znajdziecie przeogromną porcję bożonarodzeniowych ciekawostek z przeróżnych zakątków naszego globu. Przyjrzycie się świątecznym harmonogramom, tradycyjnym potrawom i bożonarodzeniowym zwyczajom, które towarzyszą mieszkańcom 24 państw. Sprawdzicie, kto podrzuca dzieciom podarunki, jakie dekoracje pojawiają się w domach tuż przed Wigilią i jak „Wesołych Świąt” życzą sobie ludzie w różnych miejscach na świecie. Na końcu autorka zaś przygotowała coś, co jest jak wisienka na torcie. Na ostatnich stronach książki znajdziecie kilka słów, poświęconych świętom w innych religiach. Sprawdzicie jakie dni celebrują wyznawcy islamu, hinduizmu, buddyzmu i judaizmu. Przyjrzycie się ich tradycjom i wierzeniom. Cieszę się, że Sofie Maria Brand zamknęła swoją opowieść tymi stronami, bo przecież święta nie dla każdego znaczą to samo!

Gorąco polecam „Święta na świecie” każdemu. Jest to starannie i bardzo ciekawie napisana książka, gdzie świetnie dobrane ciekawostki zostały podane w bardzo przystępny, zabawny i intrygujący sposób, a całość dopełniają cudne ilustracje, które wspaniale wprowadzą Was w klimat świąt. Moim zdaniem będzie to idealny prezent na Mikołajki. Kto wie, może zainspirowani lekturą zdecydujecie się wprowadzić w życie którąś z zagranicznych tradycji? Ja w tym roku zdecydowanie przemycę kilka z tych skandynawskich, które już od jakiegoś czasu budzą we mnie bardzo ciepłe uczucia. Tym samym już wkrótce zabierzemy się za pieczenie domków z piernika i przygotowywanie wieńca na pochód Świętej Łucji. Z tej książki naprawdę można czerpać garściami 😊!

Święta na świecie
Metryczka:
  • autor – Sofie Maria Brand
  • ilustrator – Rasmus Juul
  • tłumacz – Edyta Stępkowska
  • Wydawnictwo Znak Emotikon
Link do strony wydawnictwa:

https://www.znak.com.pl/ksiazka/swieta-na-swiecie-brand-sofie-maria-207920


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci