Rozwód to jeszcze nie koniec świata!
5+,  7+,  Książki

Rozwód to jeszcze nie koniec świata! – recenzja patrona

Są rzeczy, o których niezwykle trudno jest rozmawiać z dziećmi. Jak wytłumaczyć kilkulatkowi, że rodzice nie będą już mieszkać razem? W jaki sposób poprowadzić rozmowę, by dziecko nie czuło się winne temu, że mama i tata się rozwodzą? I jak w tym wszystkich uchronić malucha przed tym, co usłyszy od rówieśników, sąsiadów, a czasem nawet kogoś z rodziny?! Agnieszka Kazała postanowiła stworzyć książkę, która z pewnością pomoże przeprowadzić dziecko przez tę niebywale trudną sytuację, jaką jest rozwód rodziców. I choć z pewnością nie było to łatwe, autorce udało się napisać ją tak, by była przyjazna, nie spłycała tematu i dotykała wielu emocji, które niewątpliwie towarzyszą każdemu rozstaniu. Właśnie dlatego zdecydowałam się objąć tę nowość patronatem! Tym samym zapraszam Was do recenzji niezwykle ważnej opowieści pod tytułem „Rozwód to jeszcze nie koniec świata!”.

Tata Lew i mama Lwica już od dawna nie potrafili się porozumieć. Kłótniom nie było końca, a od ryków lwiej rodziny drżały wszystkie liście na baobabie, w którym mieszkali. Lwiątko miało dość tych sprzeczek. Czuło się zagubione i smutne za każdym razem, gdy w domu dochodziło do kolejnej awantury. Przyszedł jednak dzień, gdy lew i lwica doszli do smutnego porozumienia. Stwierdzili, że tak dłużej zwyczajnie być nie może. Już od dawna każde z nich miało inne potrzebny i marzenia, a osiągnięcie kompromisu stało się po prostu niemożliwe. W dodatku widzieli, że małe lwiątko jest przerażone domową atmosferą. I właśnie dlatego podjęli decyzję, że muszą się rozwieść.

Nie było to łatwe dla żadnego z członków lwiej rodziny. Mama martwiła się, czy ze wszystkim da sobie radę. Tata wiedział, że będzie bardzo tęsknił za synem, gdy się wyprowadzi. Najbardziej jednak zaniepokojony nadchodzącymi zmianami był młody lew. Czy tata nadal będzie go kochał? Czy o nim nie zapomni? I dlaczego dzieci w szkole mówią o jakimś haraczu, który będzie musiał zapłacić, by widywać się z synem?! Trudnym pytaniom nie było końca! Na szczęście pani Zebra, nauczycielka w szkole Lwiątka, szybko pospieszyła zwierzakowi z pomocą i wyjaśnieniami. Jakimi? Sprawdźcie sami!

Rozwód to jeszcze nie koniec świata!
Rozwód to jeszcze nie koniec świata!
Rozwód to jeszcze nie koniec świata!
Rozwód to jeszcze nie koniec świata!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Naprawdę jestem pełna podziwu dla taktu autorki i jej dużego szacunku dla wrażliwości młodego czytelnika. To, z jak ogromnym wyczuciem Agnieszka Kazała porusza niezwykle trudne tematy zasługuje na wielkie uznanie. Warto podkreślić, że książka „Rozwód to jeszcze nie koniec świata!” dotyka wielu ważnych spraw. Obserwując perypetie Lwiątka i jego rodziny, dzieci nie tylko będą miały szansę zrozumieć, na czym polega rozwód, ale także dowiedzą się czym są alimenty i jak wygląda patchworkowa rodzina. Co jednak najważniejsze, lektura stanie się dla młodych czytelników okazją do wielu ważnych rozmów o tym, w jaki sposób rozwód wpływa na życie dziecka. To, co wielokrotnie podkreślane jest w tej opowieści to fakt, że rodzice rozstając się ze sobą, nie rozstają się ze swoim dzieckiem. Taki komunikat jest nie tylko bardzo ważny, ale niezwykle dzieciom potrzebny, by pomóc im wyjść z poczucia winy i ogromnej straty.

To, co jest w tej książce bardzo wartościowe, to fakt, że cała jej treść skupia się wokół empatii i umiejętności wspierania bliskich w niełatwych chwilach. Nie brakuje tu trudnych momentów, gdy tak rówieśnicy lwiątka, jak i bliscy z jego otoczenia ranią malucha swoimi ocenami jego domowych problemów. Niestety, choć są to fragmenty pełne negatywnych emocji, to trudno odmówić im życiowości. Myślę, że warto uświadamiać dzieci, jak reagować na takie sytuacje, a także pokazywać im, że przytoczone zachowania są dalece niewłaściwe i wynikają głównie z niezrozumienia pewnych problemów, czy też strachu. Zresztą mama Lwiątka oraz pani Zebra nie szczędzą czytelnikowi mądrych rad i uspakajającego przekazu.

Uważam, że książka „Rozwód to jeszcze nie koniec świata!” będzie bardzo wartościowym wstępem do rozmowy z dzieckiem nie tylko w sytuacji, gdy rozstanie rodziców dotyka młodego człowieka bezpośrednio, ale także wtedy, gdy strach przed rozwodem mamy i taty budzi się w nim pod wpływem problemów, obserwowanych w domu rówieśników. Agnieszka Kazała w bardzo wyważony sposób dotyka tematu rozwodu czy innych trudności w rodzinnych relacjach. Co więcej, obsadzając zwierzęta w roli bohaterów pomaga dzieciom zdystansować się do opisywanych sytuacji i spojrzeć na nie z innej perspektywy, łagodząc niełatwy ładunek emocjonalny, jednocześnie nie bagatelizując opisywanych spraw. To naprawdę godna polecenia książka!

Rozwód to jeszcze nie koniec świata!
Rozwód to jeszcze nie koniec świata!
Rozwód to jeszcze nie koniec świata!
Metryczka:
 • autor – Agnieszka Kazała
 • ilustrator – Agnieszka Kazała
 • Wydawnictwo Literackie Białe Pióro
 • Patronat – Czytelnicze Podwórko

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

2 komentarze

 • Agata

  Hej, wiem, że czytaliście książkę „O Chruptaku, który szukał szczęścia”. Czy znasz może inne podobne książki, w których dziecko samo decyduje jak potoczy się historia?
  Pozdrawiam serdecznie,
  Agata

  • Czytelnicze Podwórko

   Hej! Jest seria „Czytam i decyduję” – recenzję jednej z nich znajdziecie TU. Jest też książka „Skarb Straszliwego Zet” (link do recenzji TU). Zaś dla starszaków jest seria „Moja Misja” od wydawnictwa Mamania – link TU i TU. Mam nadzieję, że coś się Wam spodoba 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *