Twoja misja. Leonardo da Vinci
12+,  9+,  Książki

Twoja misja. Leonardo da Vinci – recenzja

Co powiecie na książkę, w której to Wasze dziecko jest głównym bohaterem, a jego decyzje, podjęte w czasie lektury wpływają na fabułę i losy wszystkich postaci? Taką właśnie nowość przygotowało dla Was wydawnictwo Mamania! W dodatku cała przygoda już sama w sobie jest niezwykła, bo toczy się we Florencji, gdzie mali czytelnicy wcielą się w postać ucznia Leonarda da Vinci. Brzmi intrygująco, prawda? Zajrzyjcie do naszej recenzji książki „Twoja misja. Leonardo da Vinci”, gdzie zdradzamy więcej ciekawych szczegółów 😉!

Jest rok 1504, masz 15 lat i właśnie przybyłeś do Florencji. Porzuciłeś rodzinny Mediolan, gdzie rodzice pieczołowicie zaplanowali Twoją przyszłość. Zdecydowałeś się wyruszyć w tę podróż, by odnaleźć… Leonarda da Vinci. Od dłuższego czasu marzyłeś o spotkaniu z mistrzem, a teraz masz niepowtarzalną okazję, by pobierać nauki malarstwa w jego bottedze. Niestety, gdy przybyłeś na miejsce, Leonarda nie było w pracowni. Poznałeś za to jego uczniów. Jeden z nich, noszący przydomek Salaï („diabeł”) zaprosił Cię do rozejrzenia się po pracowni. Co zrobisz? Zerkniesz ukradkiem na prace Leonarda? Czy może pójdziesz szukać mistrza w Palazzo Vecchio, gdzie malarz pracuje nad nowym freskiem? Dobrze się zastanów, swoimi decyzjami kształtujesz bowiem fabułę. Dokąd pójdziesz? Co zrobisz, gdy na swej drodze spotkasz podejrzanych, uzbrojonych mężczyzn? I jakie jeszcze wybory będziesz musiał podjąć? Sprawdź sam!

„Twoja misja. Leonardo da Vinci” to tak zwana książka paragrafowa. Każdy fragment opowieści jest ponumerowany, a o kolejności, w jakiej Wasze dziecko będzie czytać poszczególne rozdziały zadecyduje ono samo! Jak? Po krótkim wprowadzeniu i przeczytaniu pierwszego rozdziału młody czytelnik stanie przed wyborem. Gdzie szukać Leonarda? Autorka przygotowała trzy ścieżki, którymi możecie podążyć. Każda z nich zaprowadzi Was w inne miejsce. Tam również czeka na Was jakaś niewiadoma, pytanie lub zadanie, z którym możecie zmierzyć się na kilka różnych sposobów. Niektóre z zagadek mogą wydać się Wam banalne, choć niejednokrotnie to właśnie w tych z pozoru najprostszych z nich czyha na Was najwięcej niebezpieczeństw!

Twoja misja. Leonardo da Vinci
Twoja misja. Leonardo da Vinci
Twoja misja. Leonardo da Vinci
Twoja misja. Leonardo da Vinci
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Muszę powiedzieć, że Emmanuelle Kecir-Lepetit stworzyła naprawdę fenomenalną powieść! Nietypowa konstrukcja, w której to czytelnik modeluje fabułę z pewnością będzie ogromną atrakcją. Jednak największym atutem tej książki jest bardzo ciekawa i jakże starannie zaplanowana fabuła. Wszystko tu jest spójne, a świetnie wyważona ilość faktów biograficznych i historycznych czyni powieść nie tylko wiarygodną, ale także niezwykle klimatyczną, pozwalając odbiorcom z łatwością wcielić się w rolę, która została dla nich przygotowana. Co więcej, dzięki wielu ciekawostkom młodzi czytelnicy będą mieli okazję bliżej przyjrzeć się niezwykłej sylwetce Leonarda da Vinci, człowieka, który zdecydowanie wyprzedzał swoje czasy. Towarzysząc mistrzowi przy pracach nad portretem Mony Lisy czy freskiem w Palacco Vecchio nie tylko przeżyjecie niezwykłą przygodę, pełną intryg i zagadek, ale także poznacie wiele zagadnień i ciekawostek, związanych z renesansowym malarstwem. Wiele z nich z pewnością Was zaskoczy! Dlaczego Leonardo trzymał w swojej pracowni kury? Dlaczego Salaï kazał Ci nasikać na deskę, którą miałeś następnie zagruntować? I czym jest technika sfumato? To jedynie kilka z pytań, na które odpowiedź znajdziecie w tej opowieści!

Z dużą przyjemnością czytaliśmy tę książkę. Co ciekawe, każdy wybór, nawet jak będzie on zły, zaprowadzi w Was w interesujące miejsce. Jeśli pobłądzicie, wpadniecie w tarapaty czy też narazicie się malarzowi, będziecie mogli zacząć przygodę od początku. Mało tego, nawet gdy z sukcesem zakończycie swoją przygodę, możecie spróbować przejść ją ponownie, tym razem sięgając po inne rozwiązania. Dzięki temu „Twoja misja. Leonardo da Vinci” to opowieść, która bawi dłużej i za każdym razem będzie równie ciekawa oraz wciągająca. Nam udało się przejść wiele z przygotowanych ścieżek, choć kilka z nich nieustannie nam umykało (z jakichś powodów woleliśmy nie zadzierać z przeorem, choć i tam kryła się naprawdę ciekawa opowieść). Jaką drogę wybierzecie jako uczeń Leonarda? To już zależy wyłącznie od Was!

Fabuła tej opowieści jest fenomenalna. Jedynie część graficzna pozostawiła po sobie lekki niedosyt. Renesansowe malarstwo, a już szczególnie prace Leonarda da Vinci aż proszą się o to, by ukazać je w pełnej krasie. Sama okładka i ilustracje, towarzyszące wprowadzeniu są bardzo zachęcające i aż szkoda, że reszta nie została utrzymana w podobnym klimacie. Z drugiej strony jest to pewne zaproszenie do tego, by w czasie lektury samodzielnie wyszukać dzieła malarza, co koniec końców przedłuża przygodę z książką i może nawet stanie się początkiem nowej pasji, kto wie?

Gorąco polecam nowość „Twoja misja. Leonardo da Vinci” wszystkim dzieciom od 9. roku życia. Jest to książka, w której będziecie mieli okazję w naprawdę niebanalny sposób przyjrzeć się najsłynniejszym dziełom tego malarza, takim jak Gioconda czy Człowiek witruwiański, a także wielu jego wynalazkom. A niezwykle oryginalna konstrukcja fabuły z pewnością zadowoli nawet najbardziej wymagających czytelników.

Twoja misja. Leonardo da Vinci
Twoja misja. Leonardo da Vinci
Metryczka:
  • autor – Emmanuelle Kecir-Lepetit
  • ilustrator – Arnaud Demaego
  • tłumacz – Jowita Maksymowicz-Hamann
  • Wydawnictwo Mamania
Link do książki na stronie wydawnictwa:

https://mamania.pl/product-pol-754-Twoja-misja-Leonardo-da-Vinci.html


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci