Marek Kamiński. Jak zdobyć bieguny Ziemi... w rok
12+,  5+,  7+,  9+,  Książki

Marek Kamiński. Jak zdobyć bieguny Ziemi… w rok

Jak od pozornie niewinnego marzenia przejść do zdobycia obu biegunów Ziemi? Jak przygotować się do wyprawy w najbardziej nieprzyjazne człowiekowi regiony świata? Jak poradzić sobie z izolacją i ekstremalnymi warunkami? Książka „Marek Kamiński. Jak zdobyć bieguny Ziemi… w rok” nie tylko pomoże Wam znaleźć odpowiedzi na te pytania, ale przede wszystkim przybliży Wam historię niezwykłego człowieka, którego nic nie było w stanie zatrzymać w dążeniu do obranego raz celu. Poznajcie fascynującą opowieść o polarniku, podróżniku ekstremalnym i jego niesamowitej wyprawie na krańce Ziemi.

Marek Kamiński już  jako dziecko marzył o zwiedzaniu świata. W swoją pierwszą, wielką wyprawę wybrał się, mając zaledwie 15 lat. Zaokrętował się wtedy na statku, wyruszającym do Danii. Podróż ta była tak intrygująca i fascynująca, że młody podróżnik nie porzucił marzeń o dalekich wyprawach. Jednak plany zdobycia bieguna północnego pojawiły się później, bo dopiero w latach 90-tych, w czasie wyprawy przez Grenlandię, którą Marek Kamiński przemierzał z Wojtkiem Moskalem.

Gdy podróżnicy podjęli decyzję o wspólnej wyprawie przez Arktykę, rozpoczęły się żmudne przygotowania do wyjazdu. Ile może kosztować podróż na biegun północny i jak długo trwało pozyskanie sponsorów? Co należy spakować na taką wyprawę i dlaczego Marek Kamiński zabrał tylko pół szczoteczki do zębów? O tym przeczytacie właśnie w książce „Marek Kamiński. Jak zdobyć bieguny Ziemi… w rok”. Przede wszystkim jednak opowieść przeprowadzi Was przez niezwykłą relację z podróży polarników. Dowiecie się jak Wojtek Moskal poradził sobie z bólem zęba na środku Oceanu Arktycznego. Sprawdzicie jak dryf oceaniczny przedłużał wyprawę. Przeczytacie jak wygląda rozbijanie obozu na lodzie oraz czym Marek i Wojtek żywili się w trakcie wyprawy. Nie zabraknie także wspomnień z ekstremalnych momentów w czasie podróży! Jak przeżyć arktyczne trzęsienie ziemi? Jak pokonać szczeliny w lodzie? I co zrobić, gdy lód załamuje się pod nogami? Sięgnijcie po tę niezwykłą książkę i sprawdźcie sami!

Marek Kamiński. Jak zdobyć bieguny Ziemi... w rok
Marek Kamiński. Jak zdobyć bieguny Ziemi... w rok
Marek Kamiński. Jak zdobyć bieguny Ziemi... w rok
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Relacja z wyprawy Marka Kamińskiego pokaże młodym czytelnikom, jak ważne jest właściwe przygotowanie i zaplanowanie każdego przedsięwzięcia. Polarnicy długo myśleli nad każdym krokiem, zanim jeszcze wyruszyli na biegun. Marek Kamiński wielokrotnie ćwiczył rozbijanie namiotu w przydomowym ogródku, pływał w basenie w grubych, puchowych ubraniach oraz biegał po lesie z przywiązanymi w pasie oponami samochodowymi. To wszystko miało na celu odpowiednie przygotowanie polarnika do nadchodzących, ekstremalnych. Jednak to, co w tej opowieści jest najcenniejsze, czeka na nas już po zdobyciu pierwszego z biegunów. Opowieść Marka Kamińskiego i Wojtka Moskala będzie przykładem tego, że w marzeniach to nie osiągnięcie celu jest najważniejsze, a droga, którą musimy pokonać. Nabyte doświadczenie oraz poznawanie własnych granic i możliwości są absolutnie bezcenne! A czym zaowocowało zdobycie przez polarników bieguna północnego? W Marku Kamińskim osiągnięcie celu obudziło potrzebę dalszych wyzwań i podróży… I o tym przeczytacie właśnie w kolejnym rozdziale książki!

W tej części wspólnie z Markiem Kamińskim przejdziemy przez wspomnienia z jego drugiej wyprawy. Tym razem polarnik samotnie spróbuje zdobyć biegun południowy. Czym Antarktyda różni się od Arktyki? Czy samotna wyprawa będzie trudniejsza od tej, w której Markowi towarzyszył Wojciech Moskal? Jak tym razem poradzi sobie nasz podróżnik?  Gorąco zachęcam Was do przeczytania książki „Marek Kamiński. Jak zdobyć bieguny Ziemi… w rok”.

Marek Kamiński. Jak zdobyć bieguny Ziemi... w rok

Książka, przy powstawaniu której pracowali Agata Loth-Ignaciuk i Bartłomiej Ignaciuk jest naprawdę fenomenalna. Opis niesamowitych przeżyć wybitnych polskich polarników, pełny niezwykłych szczegółów, zaskakujących ciekawostek i mrożących krew w żyłach relacji, czyta się naprawdę jednym tchem. Co ważne, wciągającej narracji towarzyszą przyciągające wzrok ilustracje. Kontrastujące kolory i dość prosta kreska mocno wyróżniają się na tle obrazków, do których przywykliśmy w książkach dla dzieci, a jednak moim zdaniem są bardzo trafione i pasują do fabuły. Te niezwykle oryginalne grafiki Bartłomieja Ignaciuka bardzo przypadły mi do gustu. Uważam, że świetnie dopełniają one tekst, który czytamy i pomagają wczuć się w sytuację bohaterów.

Polecam książkę „Marek Kamiński. Jak zdobyć bieguny Ziemi… w rok” dzieciom od 6. roku życia.

Marek Kamiński. Jak zdobyć bieguny Ziemi... w rok
Marek Kamiński. Jak zdobyć bieguny Ziemi... w rok
Marek Kamiński. Jak zdobyć bieguny Ziemi... w rok
Metryczka:
  • autor – Agata Loth-Ignaciuk
  • ilustrator – Bartłomiej Ignaciuk
  • konsultacje – Marek Kamiński
  • wydawnictwo – Druganoga

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *