Nawiedzony Okręt
12+,  7+,  9+,  Książki

Nawiedzony Okręt – recenzja

Piraci… O ich niezwykłych przygodach opowiada mnóstwo książek i filmów. To właśnie oni tak jak nikt inny potrafią zaprosić wszystkich ciekawych i spragnionych wrażeń do snów o dalekich wyprawach, pachnących prochem, orientalnymi przyprawami i morską wodą. Jestem przekonana, że niejeden chłopiec marzył o tym, by zostać piratem. A co z dziewczynkami? Co z piratkami?! Istotnie, w pirackiej rzeczywistości stanowią one mocno niedocenianą mniejszość. Na szczęście głos zabrała Maria Kuzniar, która sama marzyła, by zostać piratką. Teraz zaś postanowiła napisać książkę o dziewczynce takiej jak ona, i takiej jak Wy, która z całych sił pragnęła zaciągnąć się na piracki statek. Z jakim skutkiem? Rzućcie okiem na „Nawiedzony Okręt” i przekonajcie się sami!

Aisza od kiedy tylko pamięta fascynowała się światem piratów i odkrywców. Uwielbiała długie godziny spędzać w bibliotece, gdzie czytała o ich niezwykłych przygodach. Gdy zaś zajęta była pracą w twarene El Puente, którą prowadził ojciec i babcia dziewczynki, z wielką ciekawością przysłuchiwała się portowym plotkom i opowieściom. Niestety, gdy tylko za mocno odpływała w marzeniach o piractwie, narażała się na docinki ze strony brata i uwagi abueli… Dziewczyny nie mogą być odkrywcami! Porządne pannice nie gonią za przygodami! Te słowa bardzo raniły Aiszę. Bolały chyba nawet bardziej, niż odtrącenie przez rówieśników, którzy zupełnie nie rozumieli fascynacji małej marzycielki. Wszystko jednak zmieniło się w dniu, gdy do portu w Sevilli przybił pewien cuchnący spalenizną, kupiecki okręt pełen… piratek!

Początkowo Aisza nie była pewna tego, co ujrzała. W końcu dwie kobiety, ukradkiem przemierzające tereny hiszpańskiego nadrzecznego portu są istotnie widokiem dość niezwykłym. Jednak gdy tajemnicze postaci zniknęły równie nagle, jak się pojawiły, Aisza była przekonana, że ma do czynienia z najprawdziwszymi piratkami! Następnego dnia pół miasta rozprawiało o Nawiedzonym Okręcie, pełnym duchów, magii i niebezpiecznych kobiet. Aisza zaś stąpając po piętach załodze owego statku  zupełnie przypadkiem wplątała się w ogromne tarapaty. Umykając przed pościgiem i widmem chłosty trafiła nie gdzie indziej, jak właśnie na pokład Nawiedzonego Okrętu. I choć wcześniej marzyła o wielkich wyprawach, postawiona w sytuacji bez wyjścia czuła lęk, wypływając w morze i pozostawiając wszystko co znała daleko w tyle. Ku jakim przygodom zmierzał Nawiedzony Okręt? Kim były tajemnicze cienie, ukrywające się w każdym zakamarku spowitego magią statku? I czy wśród piratek Aisza znajdzie bratnią duszę?

Nawiedzony Okręt
Nawiedzony Okręt
Nawiedzony Okręt

„Nawiedzony Okręt” to przepiękna i bardzo ciekawa powieść o przyjaźni, prawości i spełnianiu marzeń bez względu na oczekiwania, stawiane nam przez naszych bliskich. Historia Aiszy, która zupełnie przypadkiem trafia na pokład pirackiego statku jest nie tylko pełna ekscytujących, nierzadko zaskakujących i spowitych magią oraz tajemnicą przygód. Jest to także opowieść o dziecięcych fantazjach, karmionych baśniami i opowieściami oraz o odwadze, by dążyć ku ich spełnieniom. W końcu to naprawdę wspaniała i pełna dylematów moralnych historia dziewczynki, z której pragnień wydawał się drwić cały świat, by następnie stanąć przed nią otworem i pokazać, że każde dziecko, jeśli tylko mocno tego chce, może… WSZYSTKO!

Muszę przyznać, że książkowa wyprawa przez Hiszpanię, wody Oceanu Atlantyckiego i pustynie Maroka była naprawdę niezwykłą przygodą. Pełna zagadek, intryg i niezwykle barwnych postaci historia Nawiedzonego Okrętu i jego załogi urzeka już od pierwszej strony i z każdą kolejną rozbudza apetyt na więcej. Powieść czyta się niezwykle lekko, a zasługująca na ogromne uznanie dbałość autorki o najmniejsze szczegóły sprawia, że ma się wrażenie, iż samemu bierze się udział w poszukiwaniach skarbu … I co ciekawe, dochodząc do końca tej opowieści, można odnieść wrażenie, że o Aiszy jeszcze usłyszymy. Ja w każdym razie mam taką nadzieję!

Gorąco polecam „Nawiedzony Okręt” wszystkim marzycielom i marzycielkom od 8. roku życia. Tę fenomenalną powieść Marty Kuzniar znajdziecie na TaniaKsiazka.pl.

Nawiedzony Okręt
Nawiedzony Okręt
Metryczka:
  • autor – Maria Kuzniar
  • tłumacz – Ewa Borówka
  • Wydawnictwo Dwukropek

Jeśli szukacie innych bestsellerów dla dzieci koniecznie zajrzyjcie na stronę Taniaksiazka.pl


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci