Owocoemocje czyli jak się czujesz w swojej skórze?
2+,  3+,  5+,  Książki

Owocoemocje czyli jak się czujesz w swojej skórze? – recenzja

Radzenie sobie z emocjami wcale nie jest tak prostą sprawą. Czasem nawet dorośli mają problemy, by otwarcie mówić o tym, co czują. U dzieci wygląda to nieco inaczej. O ile zwykle nie mają one kłopotu z ekspresją, o tyle nazwanie emocji często sprawia im pewne trudności. Z tego powodu bardzo cenię literaturę dziecięcą, która zaprasza młodych odbiorców do refleksji nad wszystkim tym, co czują. Dziś chciałabym pokazać Wam niezwykle interesującą nowość, która nie tylko mówi o emocjach, ale przede wszystkim robi to w wyjątkowo oryginalny sposób. Zajrzyjcie razem z nami do książki „Owocoemocje czyli jak się czujesz w swojej skórze?”.

Saxton Freymann i Joost Elffers stworzyli absolutnie fenomenalną publikację dla najmłodszych czytelników. Co w niej takiego niezwykłego? Autorzy wpadli na rewelacyjny pomysł, by wykorzystując owoce i warzywa zaprosić dzieci do ciekawej i niezwykle zabawnej rozmowy na temat uczuć. „Czy emocje swoje znasz? Co wyraża twoja twarz?” – tak zaczynają tę wyjątkową opowieść. Na każdej stronie znajdziecie krótkie pytania, mające skłonić małych odbiorców do zastanowienia się nad uczuciami, które towarzyszą im w różnych sytuacjach. Czy uśmiech przyjaciela wzbudza w ich sercach radość? Jakie emocje towarzyszą im, gdy czekają na kogoś ważnego? Jak reagują na agresywne zachowanie? U kogo szukają pocieszenia? Warto jednak podkreślić, że owe pytania to jedynie przedsmak tego, co czeka Was na kartach książki, bowiem główny przekaz tej opowieści to ilustracje.

W książce „Owocoemocje czyli jak się czujesz w swojej skórze?” nie znajdziecie klasycznych obrazków. Zamiast nich autorzy postanowili wykorzystać wyjątkowe zdjęcia owoców i warzyw. Historia ich powstania jest naprawdę niesamowita. Saxton Freymann i Joost Elffers przeszukali wszystkie warzywniaki w Nowym Jorku, by wybrać okazy, które następnie uwiecznili na niezwykłych fotografiach. Z jakiego powodu byli tak wybredni? Szukali najbardziej… ESKPRESYJNYCH owoców i warzyw. Wykorzystując nietypowy kształt i naturalne przebarwienia postanowili właśnie za ich pomocą zobrazować omawiane emocje. By nadać owocowo-warzywnym bohaterom cechy ludzkie, wyrzeźbili je z użyciem nożyka modelarskiego, zaś oczy wykonali z grochu. W ten bardzo oryginalny i ekologiczny sposób powstały cudowne scenki, które aż proszą, by zatrzymać się nad nimi dłużej!

Owocoemocje czyli jak się czujesz w swojej skórze?
Owocoemocje czyli jak się czujesz w swojej skórze?
Owocoemocje czyli jak się czujesz w swojej skórze?
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Muszę przyznać, że jestem bardzo zaskoczona dokładnością, z jaką autorom udało się odzwierciedlić mimikę, towarzyszącą różnym emocjom. Smutek, radość, rozczarowanie, strach, onieśmielenie, złość – każda fotografia pokaże dzieciom, jak mogą wyglądać poszczególne uczucia. Co więcej, owoce i warzywa świetnie zobrazują to, ze każda emocja może mieć wiele twarzy. Warto pochylić się nad każdą fotografią i towarzyszącym mu pytaniem. Będzie to świetna okazja do rozmowy nad tym, co mogą czuć bohaterowie opisywanej scenki, a także refleksji nad tym, jak my reagujemy w takiej sytuacji.

„Owocoemocje czyli jak się czujesz w swojej skórze?” to książka, do której z pewnością będziemy wracać. Uważam, że jest ona świetną pomocą, zachęcającą dziecko do zastanowienia się nad własnym nastrojem. Warto po nią sięgnąć w różnych sytuacjach. Można z nią celebrować szczęśliwe chwile, pomóc wyciszyć złe emocje, a nawet zastanowić się nad przyczynami smutku czy rozczarowania. Co najważniejsze, na końcu na dzieci czeka pełne czułości zakończenie, dzięki czemu nawet te trudniejsze rozmowy nad tym tytułem zostaną zamknięte w radosny sposób.

Gorąco polecam „Owocoemocje czyli jak się czujesz w swojej skórze?” do rodzinnego czytania z dziećmi od 2. roku życia.

Owocoemocje czyli jak się czujesz w swojej skórze?
Owocoemocje czyli jak się czujesz w swojej skórze?
Owocoemocje czyli jak się czujesz w swojej skórze?
Metryczka:
  • autor – Saxton Freymann i Joost Elffers
  • tłumacz – Katarzyna Hazar-Czub
  • wydawnictwo – Babaryba

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci