Pas startowy
12+,  Książki

Pas startowy – recenzja

Jako mama często się martwię. Z całego serca chciałabym zapewnić swoim dzieciom dobry start. Bywa jednak, że to, co w rozumieniu rodzica jest owym dobrym startem zupełnie rozmija się z potrzebami dziecka. Rodzi to w młodym człowieku ogromną frustrację, poczucie niezrozumienia i niesprawiedliwości. Są to sytuacje niezwykle trudne, pogmatwane, choć niemal niezauważalne dla postronnego obserwatora. O takich zaplątanych losach dwojga nastolatków opowiada poruszająca i jakże prawdziwa książka „Pas startowy”. W dzisiejszej recenzji właśnie o tym tytule chciałabym Wam opowiedzieć. Zapraszam na Czytelnicze Podwórko.

Krystian i Kornelia poznali się w czasie wakacji. Choć początkowo wydawało im się, że nie mają ze sobą nic wspólnego, szybko okazało się, że łączy ich wiele. Oboje mieli dobrze usytuowanych rodziców, mieszkali w dobrych dzielnicach, chodzili do dobrych szkół oraz uczęszczali na dobrze rokujące zajęcia dodatkowe. Wszystko po to, by mieli odpowiedni pas startowy do świetlanej, majętnej przyszłości. Nie mieli jednak czegoś dużo istotniejszego. W ich rodzinach brakowało czułości, zrozumienia, szacunku i uwagi. Na pierwszy rzut oka wszystko wydawało się być w porządku, jednak tak naprawdę nic w ich domach nie było na swoim miejscu. Jak to możliwe?

Krystian odkrył prawdę w dniu urodzin swojego taty. Nieudane przyjęcie-niespodzianka, pijany ojciec, oraz milcząca agresja mamy, która rzuciła tortem w ścianę otworzyły chłopcu oczy. Ten jeden wieczór sprawił, że dostrzegł on w jak wielkim kłamstwie żyją jego rodzice. Pilnie strzeżone tajemnice wypłynęły na wierzch jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Frustracja zawodowa taty, jego skłonność do oglądania się na ulicy za młodymi kobietami, skrywane kompleksy mamy i jej czujność, gdy tylko w towarzystwie ojca pojawiały się koleżanki czy znajome. Żaden pas startowy nie mógł wynagrodzić Krystianowi tego, że nikt w jego rodzinie nie był… szczęśliwy! Podobnie z resztą czuła się Kornelia, choć przyczyny poplątanych relacji dziewczyny i jej rodziców były zupełnie inne. Tu wszystko zaczęło się od nadmiernej koncentracji matki na karierze siostry Kornelii – Kamili. Życie całej rodziny kręciło się wokół starszej z córek, przez co Kornelia zawsze czuła się druga, gorsza. Początkowo jej to przeszkadzało i było źródłem ogromnego cierpienia, ale potem ból przysłoniła obojętność i rezygnacja. Jednak ani Kornelia, ani tym bardziej Krystian nie spodziewali się jak bardzo połączą się ich losy w czasie pamiętnych wakacji w Grecji. O tym jednak musicie przeczytać sami!

Pas startowy
Pas startowy
Pas startowy
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

„Pas startowy” to jedna z tych książek, którą naprawdę powinien przeczytać każdy nastolatek, ale także każdy rodzic. W niezwykle poruszający sposób dotyka ona wielu ważnych kwestii. Jest to opowieść, która pokazuje jak wszystko to, co robimy wpływa na nasze dzieci. Każde kłamstwo, krzyk, agresja (nie tylko fizyczna, ale i psychiczna) czy niesprawiedliwość są jak piętno. Oczywiście nikt z nas nie jest idealny, każdemu zdarza się popełniać błędy. Kluczem jest to, by wiedzieć, jak te błędy naprawić, by nie płaciło za nie dziecko. To jednak nie koniec ważnego przekazu, bowiem historia Krystiana i Kornelii pokaże co może stać się, gdy rodzice nie będą dążyć do tego, by dobro ich dzieci było dobrem nadrzędnym. Bohaterowie opowieści uzmysłowią także młodym odbiorcom jak dalekie może być wyobrażenie dorosłego o tym, co jest potrzebne dziecku. To wszystko sprawia, że książka Katarzyny Ryrych niesie ze sobą ogromną wartość oraz przekaz, który powinien usłyszeć każdy młody człowiek!

Historia Kornelii i Krystiana do przepiękna, wzruszająca i niełatwa opowieść o dorastaniu. To książka o pozostaniu dobrym pomimo niewłaściwych wzorców. To niezwykle ważne świadectwo tego, że warto walczyć o swoje szczęście i szukać wsparcia nawet tam, gdzie się go nie spodziewamy. Co ciekawe, „Pas startowy” to opowieść, w którym tę samą historię usłyszymy z ust dwóch narratorów. Dzięki temu młodzi czytelnicy będą mogli poznać dwa punkty widzenia, tak różne, a jednocześnie tak podobne. Jest to rozwiązanie nie tylko interesujące z literackiego punktu widzenia, ale także niezwykle pouczające, pomagające zrozumieć bohaterów, ich uczucia, motywy ich działań oraz osobowość. Jestem pewna, że nastoletni odbiorcy docenią ten zabieg literacki.

Gorąco polecam tę książkę czytelnikom od 15. roku życia. Jest to pełna emocji, poruszająca i bardzo ważna opowieść, która z pewnością zostawi po sobie wiele cennych przemyśleń. „Pas startowy” znajdziecie na TaniaKsiazka.pl .

Pas startowy
Pas startowy
Pas startowy
Metryczka:
  • autor – Katarzyna Ryrych
  • Wydawnictwo Literatura

Jeśli szukacie innych bestsellerów dla młodzieży koniecznie zajrzyjcie na stronę Taniaksiazka.pl


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci