Duży Wilk i Mały Wilk
3+,  5+,  7+,  Książki

Duży Wilk i Mały Wilk – recenzja

Czasem przyjaźń przychodzi do nas nieoczekiwanie. Bywa, że znajdujemy ją tam, gdzie zupełnie się jej nie spodziewaliśmy. Zdarza się także, że jej początek wcale nie jest łatwy. Właśnie tak zaczęła się relacja dwóch mieszkańców pewnego wzgórza, których poznacie dzięki świetnej nowości od wydawnictwa Dwie Siostry. Zapraszamy do lektury naszej recenzji, w której pokazujemy książkę „Duży Wilk i Mały Wilk”.

Duży Wilk od zawsze mieszkał na wzgórzu pod drzewem. Przywykł do samotności. Pewnego dnia dostrzegł na horyzoncie innego wilka, który zmierzał w kierunku jego wzgórza. Przestraszył się nieco, że przybysz może być od niego większy. Gdy jednak podróżnik stanął tuż obok Dużego Wilka okazało się, ze jest całkiem mały. Duży Wilk odetchnął z ulgą. Mimo to nadal bacznie obserwował nowego znajomego.

Gdy nastał ranek Duży Wilk znów poczuł niepokój. A co jeśli Mały Wilk okaże się równie zwinny i sprytny jak on? A może nawet będzie od niego lepszy?! Ten wkradający się w serce lęk oraz przyzwyczajenie do samotności sprawiały, ze Duży Wilk nie do końca wiedział, jak się zachować w tej nowej sytuacji. I niby dzielił się kołderką z liści, gdy Małemu było zimno oraz częstował go owocami na śniadanie, ale był w tym wszystkim dość nieporadny i niepewny. Nikt jednak nie przypuszczał, że z tych drobnych gestów, posyłanych ukradkiem spojrzeń oraz kilku spędzonych razem chwil zrodzi się między Wilkami przyjaźń. Duży przekonał się o tym, gdy po powrocie ze spaceru nie dostrzegł Małego pod drzewem. Poczuł wtedy w sercu zupełnie nowy rodzaj niepokoju. Gdzie podział się Mały Wilk? I skąd w Dużym Wilku ta dojmująca tęsknota? Przecież do tej pory samotność zupełnie mu nie przeszkadzała! Jak zakończy się ta historia? Sprawdźcie sami!

Duży Wilk i Mały Wilk
Duży Wilk i Mały Wilk
Duży Wilk i Mały Wilk
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Książka o Dużym i Małym Wilku jest bardzo poruszająca. Jest to historia przyjaźni, która jest zaskoczeniem dla głównego bohatera tej opowieści. Duży Wilk, który był samotnikiem, zupełnie nie wie, jak odnaleźć się w nowej sytuacji. Obserwując jego zmagania, mali czytelnicy zobaczą, jak trudno czasem zmienić swoje przyzwyczajenia. Lęk przed zmianą, strach przed tym, co nieznane i obawa, że zostaniemy zranieni – są to uczucia, które wcale nie tak rzadko nam towarzyszą. Bywa, że są one przyczyną pewnej nieufności i ostrożności w nawiązywaniu nowych znajomości. I nie ma w tym nic złego. Duży Wilk pokaże jednak, że warto otworzyć serce, by nie przegapić czegoś pięknego. Czegoś co potrafi odmienić życie – PRZYJAŹNI!

Historia, której autorką jest Nadine Brun-Cosme pełna jest emocji. Dzieci znajdą tu całą paletę uczuć, od obawy i nieufności, poprzez ciekawość, aż do tęsknoty i troski. Co ciekawe, „Duży Wilk i Mały Wilk” to nie tylko historia pewnej znajomości, która zrodziła się w nieoczekiwany sposób. To także opowieść o tym, że przyjaciółmi można zostać nawet pomimo wielu różnic. Trudno wyobrazić sobie bardziej kontrastowe postaci niż Duży i Mały Wilk. Duży lubi samotność, jest zwinny, zaradny i nieufny. Mały jest niepozorny, odrobinę niezdarny, a mimo to nie boi się nowych doświadczeń i szuka bliskości. Jak dwóm tak różnym osobowościom uda się zaprzyjaźnić? No cóż, w książkach, jak i w życiu wszystko jest przecież możliwe!

Tej pięknej i wzruszającej opowieści towarzyszą cudowne ilustracje, które stworzył Olivier Tallec. Całostronicowe obrazki, na których ujrzycie zarówno pociągnięcia pędzla jak i kreski kredki (lub węgla?) są bardzo miłe dla oka. Piękne, soczyste kolory utworzyły wspaniały krajobraz, który stał się tłem dla historii Dużego i Małego Wilka. Oczywiście na ilustracjach nie mogło zabraknąć emocji. Obserwując przedstawione na nich sceny można odnieść wrażenie, że przyroda dostosowuje się do tego, co czuje Duży Wilk. Gdy w jego sercu pojawia się przywiązanie i sympatia do małego towarzysza, niebo staje się jakby bardziej błękitne, a trawa bardziej zielona. Jednak gdy Mały Wilk znika, a w serce Dużego wkradają się tęsknota i lęk, wszystko zdaje się usychać. Przychodzi zima, a po niej wiosna, a wtedy… No cóż, o tym musicie przeczytać sami!

Gorąco polecam książkę „Duży Wilk i Mały Wilk” dzieciom od 3. roku życia. Jest to piękna historia, po którą można sięgnąć w wielu sytuacjach. Pojawienie się rodzeństwa, odwiedziny nieznajomego, zmiana środowiska – przygody Dużego Wilka mogą być tu pomocą i wstępem do wartościowej rozmowy. Przede wszystkim jednak jest to wzruszająca i bardzo przyjemna opowieść, z którą z pewnością miło spędzicie czas.

Duży Wilk i Mały Wilk
Duży Wilk i Mały Wilk
Metryczka:
  • autor – Nadine Brun-Cosme
  • ilustrator – Olivier Tallec
  • Wydawnictwo Dwie Siostry

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *