Łatwo być miłym!
2+,  3+,  5+,  Książki

Łatwo być miłym! – recenzja

Często mówimy naszym dzieciom, by były dla kogoś miłe. Jednak co to tak naprawdę znaczy? Gdy się nad tym chwilę zastanowimy, okaże się, że określenie „być miłym” jest bardzo pojemne i wiele zachowań można właśnie w ten sposób określić. Jak więc w prosty sposób wytłumaczyć dzieciom o co w tym całym byciu miłym chodzi? Dziś chciałabym pokazać Wam książkę, która w niezwykle zaskakujący i szalenie przyjemny sposób wyjaśnia co i jak. Zajrzyjcie razem z nami do prostej i pięknej historii „Łatwo być miłym!” od wydawnictwa Muchomor.

„Łatwo być miłym!” to krótka forma literacka. Na jej treść składa się zaledwie kilka słów, jednak to obrazki stanowią tu główny przekaz. W kilku scenkach, z których każda zbudowana jest z trzech ilustracji poznamy małego prosiaczka. To właśnie on pokaże młodym czytelnikom co to znaczy „być miłym”. Prosiaczek bowiem doskonale wie, jak trzeba się zachować, by sprawić przyjemność innym zwierzakom. Co robi prosiaczek, gdy zajączek smutny i ze spuszczoną głową kopie kamyki? Uśmiechem i otwartymi ramionami odgania wszelkie troski z serca przyjaciela. Co robi, gdy słyszy miauczenie, dobiegające z wnętrza kosza na śmieci? Bez mrugnięcia okiem nurkuje w kuble, by uratować kotka, który znalazł się tam w wyniku jakichś nieszczęśliwych okoliczności. To jednak nie koniec!

Prosiaczek pokaże dzieciom, że bycie miłym to także dbanie o otaczający nas świat. W końcu czy nie jest przyjemnie, gdy w czasie spaceru widzimy czyste alejki i pięknie kwitnące kwiaty? Mały bohater opowieści Francesci Pirrone da maluchom świetny przykład i swoim zachowaniem nauczy je, że troska o przyrodę i współodpowiedzialność za swoją małą ojczyznę to także bardzo ważna sprawa. Każda krótka przygoda prosiaczka i jego przyjaciół pokaże, że tak naprawdę łatwo jest być miłym. A gdy już wywołamy na czyjejś twarzy uśmiech, to i nasze serce przepełnione jest radością!

Łatwo być miłym!
Łatwo być miłym!
Łatwo być miłym!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

„Łatwo być miłym!” to urocza, pełna ciepła i pięknych emocji opowieść dla najmłodszych. Francesca Pirrone, włoska pisarka i ilustratorka, stworzyła świetną, obrazkową historię o tym, że dobro zawsze powraca. Na stronach swojej książki powołała do życia kilku bohaterów, którzy wspólnie z prosiaczkiem pokażą dzieciom, że każdy z nas potrafi być serdeczny. Każdego z nas stać na drobne gesty, które zmieniają wiele, choć z pozoru wydają się być mało znaczące. Wdzięczność, troska, cierpliwość czy gotowość do niesienia pomocy to cudowne i jakże potrzebne cechy, które w wielu sytuacjach są wyrazem tego, że ktoś jest dla nas bardzo bliski.

To, co jest niezwykle zaskakujące w tej książce to fakt, że autorce udało się uchwycić tyle emocji na tak prostych grafikach. Historia prosiaczka przypomina nieco szkic. Gruby kontur i rozmyte cienie to właściwie większość tego, co zobaczycie na ilustracjach. Jedynie żółta koszulka prosiaczka i pojawiające się tu i ówdzie drobne kolorystyczne akcenty stanowią dopełnienie rysunków. Jednak właśnie dzięki tej prostej formie obrazki są tak czytelne nawet dla najmłodszych odbiorców. Wszystko jest tu jasne, a uczucia bohaterów są widocznie jak na dłoni. I choć niektóre fakty w każdej z historyjek są niedopowiedziane, to finał cudownie domknie tę opowieść.

„Łatwo być miłym!” to książka, która pozostawia po sobie przyjemne ciepło i mnóstwo pozytywnej energii. Jest to opowieść, która uwrażliwia na potrzeby innych, otwiera serca i pokazuje, że tak naprawdę każdy z nas jest stworzony do tego, by czynić dobro. Wystarczy tylko chcieć! Jest to naprawdę cudowna opowieść, po którą śmiało możecie sięgać nawet z 2-latkami. Zachęcam jednak, by podsuwać tę książkę także starszakom. Tak naprawdę dzieci w każdym wieku wyciągną z tej historii coś dla siebie. Ja jestem tą książką zachwycona i wiem, że będę do niej często zaglądać z moimi synami. Dlaczego? Ponieważ jest to lektura wywołująca uśmiech, a tego nigdy za wiele!

Łatwo być miłym!
Łatwo być miłym!
Łatwo być miłym!
Metryczka:
  • autor  – Francesca Pirrone
  • ilustrator – Francesca Pirrone
  • tłumacz – Katarzyna Radziwiłł
  • wydawnictwo Muchomor

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci