Przestanek szkoła. Lena, teczka i niezwykła nagroda
7+,  9+,  Książki

Przystanek szkoła. Lena, teczka i niezwykła nagroda – recenzja

Czy zdarzyło się Wam, że w szkolnym konkursie nagroda przeszła Wam koło nosa? Co wtedy czuliście? Złość, rozczarowanie, smutek? A może wręcz przeciwnie – motywowało Was to do kolejnych wyzwań? Dziś chciałabym pokazać Wam książkę, której główna bohaterka mierzy się z emocjami, towarzyszącymi szkolnej rywalizacji w konkursie plastycznym. Jest to krótka powieść dla starszych dzieci, w której znajdziecie wiele niespodziewanych zwrotów fabuły, dzięki czemu trzyma ona w napięciu do ostatniej strony. Z resztą, zajrzyjcie do naszej recenzji opowieści „Przystanek szkoła. Lena, teczka i niezwykła nagroda”, gdzie wszystko wyjaśniamy 😊!

Lena uwielbiała rysować. I choć jej talent plastyczny nie budził wątpliwości, to dziewczynka rzadko znajdowała w sobie odwagę, by wziąć udział w konkursie. Zwykle wyrzucała sobie później, że nie zdecydowała się stanąć do rywalizacji. Tym razem jednak postanowiła zawalczyć o Złoty Pędzel. Wiele dni pracowała nad konkursową pracą. „Co dodaje Ci skrzydeł?” – ten temat wydawał się być szyty na miarę. Lena do ostatniej chwili wprowadzała poprawki. Tego dnia chciała jeszcze popracować nad tłem, stało się jednak coś, co całkowicie pokrzyżowało jej plany.

Gdy Lena w pośpiechu wiązała sznurowadła, zostawiła na przystanku teczkę ze swoją pracą. Dopiero gdy miała wysiadać z autobusu zorientowała się, że nie ma przy sobie czarnej torby z rysunkiem. W panice zastanawiała się co teraz zrobić. Z pomocą przyszedł Kacper, przyjaciel Leny. Wspólnie na rowerach wrócili do szkoły i zaczęli poszukiwania. Teczki jednak nie znaleźli ani na przystanku, ani w szatni. W świetlicy też jej nie było. Zrozpaczona Lena wróciła do domu. Po raz kolejny miała do siebie żal – tym razem o opieszałość i zwlekanie z oddaniem pracy do ostatniej chwili. Wkrótce jednak okaże się, że zdarzenia przybiorą zupełnie nieoczekiwany obrót. W czasie gali, na której pani dyrektor miała wręczyć Złoty Pędzel zwycięzcy konkursu, Lena ujrzała swój rysunek! W dodatku otrzymał on pierwszą nagrodę. Jak to jednak możliwe, że to Ala, a nie Lena stała na scenie? Sprawdźcie sami!

Przestanek szkoła. Lena, teczka i niezwykła nagroda
Przestanek szkoła. Lena, teczka i niezwykła nagroda

Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

„Przystanek szkoła. Lena, teczka i niezwykła nagroda” to świetnie napisana opowieść o przyjaźni, cywilnej odwadze, rywalizacji oraz wierze we własne możliwości. W książce poznacie wiele postaci. Lena, główna bohaterka jest odrobinę nieśmiałą dziewczynką, która nie do końca wierzy w swoje zdolności. Boi się, że jej prace zostaną źle przyjęte. Można odnieść wrażenie, że myśl o porażce działa na nią paraliżująco. Kacper, przyjaciel Leny jest chłopcem bardzo radosnym i serdecznym. Wspiera dziewczynkę w trudnych chwilach i stara się podnosić ją na duchu. Julka, koleżanka z klasy jest całkowitym przeciwieństwem Leny. Pragnie być w centrum uwagi i nie do końca liczy się z uczuciami innych. Często jest to przyczyną nieporozumień między dziewczętami. Jest też Ala, która zgłosiła do konkursu pracę Leny jako swoją własną. I choć bez wątpienia jej zachowanie było naganne, to kryje się za nim wielka tęsknota dziewczynki za bliskością i uwagą.

Karolina Kwaśnik stworzyła cudną powieść. Pierwsza część cyklu „Przystanek szkoła” jest książką pełną emocji, która wraz z ciekawą fabułą niesie wiele ważnych treści. Czytelnicy zobaczą jak ważne jest, by w każdej relacji pamiętać o drugim człowieku. Przekonają się również, że cywilna odwaga i umiejętność wynagradzania poczynionych szkód są cechami, które warto w sobie rozwijać. W końcu każdy z nas popełnia błędy. Jednak nawet wtedy, gdy sytuacja wydaje się całkowicie beznadziejna znajdzie się coś, co możemy zrobić, by naprawić to, co zepsuliśmy.

„Przystanek szkoła. Lena, teczka i niezwykła przygoda” jest powieścią naprawdę wartą uwagi. Wciągająca i poruszająca historia, niezwykle prawdziwi bohaterowie oraz umilające lekturę, bardzo miłe dla oka ilustracje sprawiają, że książkę czyta się w ekspresowym tempie. Dzięki lekko powiększonej czcionce idealnie będzie się ona nadawać dla młodych czytelników, którzy stawiają pierwsze kroki w samodzielnym czytaniu nieco dłuższych form literackich. Gorąco polecam tę powieść wszystkim dzieciom od 7. roku życia. Przyznam, że niecierpliwie czekam na kolejne tytuły z tej serii wydawnictwa Novae Res.

Przestanek szkoła. Lena, teczka i niezwykła nagroda
Przestanek szkoła. Lena, teczka i niezwykła nagroda
Metryczka:
  • autor – Karolina Kwaśnik
  • ilustrator – Paula Mijakowska
  • wydawnictwo – Novae Res

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *