Relacje
3+,  5+,  Książki,  Picturebooki

Relacje – recenzja

Pierwsze chwile w przedszkolu to moment, w którym dziecko staje przed ogromnym wyzwaniem – musi odnaleźć się w grupie oraz nawiązuje pierwsze relacje z rówieśnikami. Nie zawsze jest to łatwe. Równie przełomową chwilą dla każdego dziecka jest czas, w którym w jego życiu pojawia się rodzeństwo. Jak pomóc dziecku odnaleźć się w tych sytuacjach? W jaki sposób ułatwić mu zbudowanie dobrych relacji z przyjaciółmi, bratem lub siostrą? Niezwykle pomocna będzie książka „Relacje”, napisana przez cenioną francuską psycholog dr Catherine Dolto oraz Colline Faure-Poiree. Wspólnie stworzyły one bardzo wartościowe opowiadania, które pomogą wprowadzić dzieci w skomplikowany świat relacji.

Książkę „Relacje” podzieliłabym na trzy części. Pierwsza z nich, do której zaliczyłabym rozdziały „Przedszkole” oraz „Na stołówce” poświęcona jest okresowi adaptacji w przedszkolu. Dzieci zobaczą, że w przedszkolu będą miały szansę nauczyć się wielu ciekawych i przydatnych rzeczy. Znajdą też mnóstwo czasu na świetną zabawę, a w codziennych czynnościach będą miały okazję doskonalić swoją samodzielność. Bardzo cieszę się, że autorki w uczciwy sposób pokazują dzieciom jak mogą wyglądać ich pierwsze chwile w nowym miejscu. Mali czytelnicy zobaczą, że mają prawo czuć się niepewnie. Dowiedzą się także, że to całkiem normalne, jeśli nie każdy kolega, koleżanka czy nauczyciel wzbudzi ich sympatię. Autorki pokażą, że to bardzo ważne, by szanować innych, nawet jeśli nie zawsze ich lubimy.

Cieszę się, że w rozdziałach poświęconych przedszkolu możemy przeczytać również o… zrównoważonej diecie! Autorki zachęcają dzieci do próbowania nowych rzeczy, nawet jeśli wydaje im się, że nie będą one smaczne. Nasz syn niechętnie sięga po nowości (zwłaszcza jeśli są to warzywa) – wierzę, że przykłady przytoczone w książce zaowocują większą odwagą do próbowania i smakowania!

Relacje - książka - recenzja
Relacje - książka - recenzja
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Kolejna część poświęcona jest tolerancji. W rozdziale „Przyjaciel o różnych kolorach skóry” dzieci zobaczą, że ich rówieśnicy mogą różnie wyglądać i pochodzić z najodleglejszych zakątków Ziemi. Autorki w bardzo przystępny sposób tłumaczą z czego wynikają różnice w naszym wyglądzie. Tłumaczą także czym jest rasizm i dlaczego jest on tak niebezpiecznym oraz szkodliwym zjawiskiem. Co ważne, Catherine Dolto oraz Colline Faure-Poiree pokażą małym czytelnikom, że to co nas różni może być bardzo ciekawe! Dzieci zobaczą, że koledzy oraz koleżanki, pochodzący z innych krajów, mogą nauczyć nas bardzo interesujących rzeczy.

Ostatni rozdział poświęcony jest relacjom z rodzeństwem. Istotne jest to, że autorki zdecydowały się przedstawić je w prawdziwy, nieprzekoloryzowany sposób. Znalazły miejsce na pokazanie zarówno miłości, jak i zazdrości oraz wsparcia czy kłótni pomiędzy rodzeństwem. To ważne, by pokazywać dzieciom, że relacje nie zawsze są proste. W wielu miejscach książki przeczytacie, że dzieci mają prawo czuć sprzeczne emocje i to całkowicie naturalne, że czasem kochają i nienawidzą jednocześnie. Autorki zwracają uwagę, że warto w takich sytuacjach porozmawiać z rodzicami bądź innymi bliskimi.

Relacje - książka - recenzja
Relacje - książka - recenzja

„Relacje” to w mojej opinii bardzo ważna i wartościowa książka. Każdy rozdział pokazuje dzieciom, że podstawą dobrych relacji jest tolerancja i szacunek. Co ważne, autorki wiele razy podkreślają, że nikogo nie można polubić na siłę. W wielu miejscach zachęcają one dzieci do tego, by poznawać, dawać szansę i próbować. Cieszę się, że książka „Relacje” pokaże także dzieciom, że każdemu zdarza się „nabroić” czy zrobić coś niewłaściwego. Autorki tłumaczą, że w takiej sytuacji zawsze należy przeprosić, ale przede wszystkim warto się zastanowić, co było przyczyną takiego zachowania. To wszystko sprawia, że książka Catherine Dolto i Colline Faure-Poiree będzie cudownym przewodnikiem po dość skomplikowanym świecie relacji.

Uważam, że „Relacje” to książka, która będzie ogromnym wsparciem zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych! Rodzice znajdą w niej wiele wskazówek jak wspierać dzieci w okresie przedszkolnej adaptacji, w czasie nawiązywania pierwszych przyjaźni czy w momencie pojawienia się na świecie rodzeństwa. Dodam jeszcze, że jest to lektura przepięknie zilustrowana! Bardzo atrakcyjne i kolorowe obrazki pomogą rozmawiać o licznych emocjach i różnych sytuacjach (zarówno przyjemnych jak i trudnych). Bardzo wartościowym dodatkiem będzie „Słówko od Dr Cat”, które znajdziecie na koniec każdego rozdziału. Autorka zwraca się w nich do dzieci tak, jakby bezpośrednio z nimi rozmawiała i pomaga im zrozumieć najważniejsze zagadnienia, których dotykała w poszczególnych rozdziałach.

Gorąco polecam książkę „Relacje” wszystkim dzieciom w wieku przedszkolnym!

Relacje - książka - recenzja
Relacje - książka - recenzja
Metryczka:
  • autor – Catherine Dolto, Colline Faure-Poiree
  • ilustracje – Robin
  • tłumacz – Agnieszka Abemonti-Świrniak
  • wydawnictwo – Znak Emotikon
Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci