Kto to? Co to? Kto to? Gdzie to?
3+,  5+,  Książki,  Łamigłówki

Kto to? Co to? oraz Kto to? Gdzie to? – recenzja książek aktywnościowych

Każdy rodzic 3-latka z pewnością zna te pytania: „Mamo, co to?”, „Tato, a kto to?” – towarzyszą nam one niemal każdego dnia. I choć nie zawsze mamy siły, by na nie odpowiadać (co tu dużo mówić – czasem może ogarnąć nas bezradność, gdy pada dwudzieste siódme pytanie o to, czym jest but), to jednak radość z tego, że nasze dziecko jest ciekawe uskrzydla. Dziś chciałam pokazać Wam dwie książeczki, które świetnie się wpiszą w potrzeby maluchów do tego, by odkrywać! „Kto to? Co to?” oraz „Kto to? Gdzie to?” to świetne aktywnościowe nowości od wydawnictwa Dwie Siostry, które nie tylko zapewnią Wam dobrą rozrywkę na długie letnie wieczory, ale przede wszystkim będą świetnym treningiem spostrzegawczości i umiejętności wnioskowania. Z resztą, zobaczcie sami!

Olivier Tallec to znany i bardzo ceniony francuski ilustrator. Z pewnością kojarzycie go z pięknej opowieści „Duży Wilk i Mały Wilk”, o której całkiem niedawno pisałam. Tym razem jednak grafik postanowił sięgnąć po coś zupełnie innego i stworzył książki-gry. Przyznam, że już sama koncepcja tych nowości mocno mnie zaintrygowała. Dlaczego? No cóż, każdy, kto próbował choć przez chwilę utrzymać 3-latka w miejscu wie, że to nie jest proste zadanie. Jednak autor znalazł naprawdę świetny sposób na to, by zaprosić małych czytelników do wspólnej zabawy i to nie byle jakiej, bo wymagającej skupienia i uwagi!

Kto to? Co to?

„Kto to? Co to?” to książka, która pomoże dzieciom zmienić się w małych detektywów. Na każdej stronie na czytelników czeka jedno pytanie. Kto się nie wyspał? Kto zjadł cały dżem? Kto się skaleczył? Nie są to trudne zagadki, a jednak ich rozwiązanie będzie wymagało od maluchów skupienia, bowiem odpowiedzi będą musiały poszukać nie w tekście, a na obrazkach. Na każdej rozkładówce, tuż pod pytaniem autor umieścił wiele postaci. Która z nich pasuje do opisu? Przyglądajcie się uważnie, gdyż czasem naprawdę niewielkie szczegóły będą wskazówką, pomagającą znaleźć odpowiedź.

Co ciekawe, „Kto to? Co to?” to nie tylko zaproszenie to zabawy, ćwiczącej spostrzegawczość i skupienie. To także świetny wstęp do rozmowy o emocjach. Czego boi się bohater na jednej ze stron? Co to znaczy, gdy ktoś się wstydzi? Dlaczego czerwienimy się, gdy jesteśmy zakochani? Każda rozkładówka i wszyscy przedstawieni na nich bohaterowie zaprezentują całą paletę uczuć. Ich mimika, postawa, gesty mówią naprawdę wiele, choć same postaci milczą. Jest to naprawdę świetny zabieg, który pozwoli małym czytelnikom skupić się na obserwowaniu ilustracji i wczuwaniu się w sytuację bohaterów.

Kto to? Co to?
Kto to? Co to?
Kto to? Co to?
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Kto to? Gdzie to?

Choć koncepcja obu książeczek Oliviera Talleca jest bardzo podobna, to jest kilka szczegółów, które różnią te nowości. W książce „Kto to? Gdzie to?” znajdziecie bardziej rozbudowane ilustracje. Górna część rozkładówki zawsze przedstawiać będzie pewną scenę. Czasem będzie to salon, gdzie bohaterowie piją popołudniową herbatkę. Czasem będzie to sypialnia, gdzie ktoś potargał prześcieradło. Obrazek będzie zdecydowanie bardzo szczegółowy i cóż… każdy drobiazg może mieć znaczenie! I tym razem mali czytelnicy będą mieli za zadanie znaleźć odpowiedź na pewne pytania. Kto zostawił marynarkę? Kto się schował? Kto skoczył na trampolinie? Przypatrujcie się uważnie, niech Wam nie umknie nawet najmniejszy nietypowy element, bowiem każdy może przybliżyć Was do rozwiązania zagadki!

Moją ulubioną rozkładówką z tej książki jest scena, w której ktoś schował się w czasie przygotowywania stołu do posiłku. Może na obiad będzie coś, czego nie lubi? A może chciał się wymigać od odkurzania? Tego nie wiemy, jednak znalezienie poszukiwanego bohatera wcale nie będzie tak proste, jak mogłoby się początkowo wydawać! Czy wystające pod obrusa buty będą tu miały jakieś znaczenie? Sprawdźcie sami!

Kto to? Gdzie to?
Kto to? Gdzie to?
Kto to? Gdzie to?
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Podsumowanie

„Kto to? Co to?” oraz „Kto to? Gdzie to?” to naprawdę ciekawa propozycja dla dzieci w wieku przedszkolnym. Barwne ilustracje, pełne zabawnych i nierzadko intrygujących szczegółów będą świetnym zaproszeniem do zabawy. Poszukiwanie odpowiedzi na zadane w książeczkach pytania będą dobrym treningiem koncentracji i uważności, a także okazją do wielu ciekawych rozmów. Dzieci zobaczą, że każdemu może się zdarzyć narozrabiać, każdy może mieć gorszy dzień i każdemu może przydarzyć się mały wypadek. Bohaterowie opowieści Oliviera Tulleca pokażą, że to nic takiego! Przede wszystkim jednak wspólna zabawa z uroczymi postaciami będzie ogromną przyjemnością i źródłem wielu miłych chwil.

Polecam Wam nowości „Kto to? Co to?” i „Kto to? Gdzie to?” do wspólnej rozrywki z dziećmi już od 3. roku życia. Są to świetnie przygotowane książki do oglądania, szukania, zastanawiania się i omawiania – możecie dowolnie rozwijać opowieść, którą skrywają, co jest naprawdę cudownym pomysłem do rodzinnej zabawy w wolnym czasie.

Kto to? Co to?
Kto to? Co to?
Kto to? Gdzie to?
Kto to? Gdzie to?
Metryczka:
  • autor – Olivier Tallec
  • ilustrator – Olivier Tallec
  • tłumacz – Maciej Byliniak
  • Wydawnictwo Dwie Siostry

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci