Jak być eko, czyli wiersze o ekologii
3+,  5+,  Książki

Jak być eko, czyli wiersze o ekologii – recenzja

Przyroda bije na alarm! Smog, zanieczyszczenie wód, postępujące ocieplenie klimatu oraz wyspy plastiku w morzach i oceanach to tylko kilka z wielu ekologicznych przewinień człowieka. Czas coś zmienić! Warto rozmawiać z dziećmi o ochronie środowiska, ekologii i życiu w zgodzie z przyrodą. Im wcześniej zaczniemy edukację ekologiczną tym większa jest szansa, że nasze dzieci, wnuki i prawnuki będą mogły cieszyć się piękną, zdrową i czystą Ziemią. Dziś pragnę Wam pokazać książkę, która w przyjemny oraz przystępny sposób przedstawia dzieciom zagadnienia związane właśnie z ekologią. „Jak być eko, czyli wiersze o ekologii” to lektura, która za pomocą ciekawych, a często również zabawnych rymowanek pokazuje, jak dbać o naturę. Zajrzyjcie razem z nami to tej edukacyjnej książki.

„Jak być eko, czyli wiersze o ekologii” to książka skierowana głównie do dzieci w wieku przedszkolnym. Znajdziecie w niej mnóstwo wierszy, które w przyjazny maluchom sposób wyjaśniają tajniki ochrony środowiska. Książeczka podzielona jest na kilka rozdziałów. Co w nich znajdziecie?

Ekologia. Klimat. Nasza planeta.

W tych trzech rozdziałach dzieci będą miały okazję poznać podstawowe pojęcia związane z przyrodą i ekologią. Czym się różni pogoda od klimatu? Co to jest ekosystem? Na czym polega ochrona gatunków zagrożonych? I jak wygląda łańcuch pokarmowy? O tym właśnie przeczytamy w na samym początku. Autorka wspomni również o zagrożeniach związanych z kłusownictwem, wypalaniem traw czy nadmierna wycinką drzew.

Jak być eko, czyli wiersze o ekologii
Powietrze

Jestem pewna, że nawet przedszkolaki wiedzą, czym jest smog. Ale czy każdy maluch wie jaki związek mają krowy z efektem cieplarnianym? I dlaczego ozon nie lubi freonów? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie właśnie w rozdziale poświęconym powietrzu. Dzieci przeczytają tu również o kwaśnych deszczach oraz wpływie spalin na nasze samopoczucie.

Jak być eko, czyli wiersze o ekologii
Woda

Przyznam szczerze, że jest to mój ulubiony rozdział w tomiku „Jak być eko…”. Coraz częściej mówi się o niedoborach wody pitnej. To właśnie w tym rozdziale znajdziecie świetne, wpadające w ucho i niezwykle pouczające wierszyki, które pokażą dzieciom w jaki sposób można oszczędzać wodę. Na tym jednak nie koniec! Maluchy dowiedzą się także jaki związek z efektem cieplarnianym ma topnienie wiecznej zmarzliny, poznają klasy czystości wody oraz przeczytają o efekcie El Nino.

Jak być eko, czyli wiersze o ekologii
Rolnictwo

Ekologia to nie tylko segregowanie śmieci i oszczędzanie wody. To także odpowiedzialne uprawy roślin i hodowle zwierząt. Mali czytelnicy przeczytają w tym rozdziale w jaki sposób szkodzą nawozy i pestycydy oraz dlaczego przemysłowe hodowle nie są dobre dla zwierząt. Będzie też co nieco o GMO oraz wegetarianizmie.

Jak być eko, czyli wiersze o ekologii
Energia

To właśnie w tym rozdziale znajdziecie przepis na oszczędzanie prądu. Mądre wierszyki nauczą maluchy dlaczego za stand-by trzeba słono płacić. Autorka wytłumaczy czytelnikom także czym są biopaliwa i jakie źródła energii możemy nazwać odnawialnymi. Rymowanki w przystępny sposób wytłumaczą zasadę działania elektrowni wodnej czy geotermalnej, a nawet atomowej!

Jak być eko, czyli wiersze o ekologii
Recykling

Segregacja śmieci to bardzo ważna sprawa. Dzieci uczą się o niej już w przedszkolu, mimo to warto raz na jakiś czas przypomnieć sobie zasady recyklingu. Nie zabraknie również ciekawostek. Ile plastikowych butelek będzie potrzebnych do wyprodukowania polarowego swetra? Co wspólnego mają puszki po napojach z nowym rowerem? To właśnie tu znajdziecie odpowiedzi na te nietypowe pytania!

Jak być eko, czyli wiersze o ekologii
Rady małego ekologa

W ostatnim rozdziale znajdziecie wierszyki, które uzupełniają wiedzę ekologiczną o przyrodniczy sarvoir-vivre. Mali czytelnicy przeczytają dlaczego nie należy straszyć zwierząt, łamać gałęzi, zrywać roślin na łące czy łapać dzikich zwierząt. Będzie to cenna lekcja szacunku do przyrody.

Jak być eko, czyli wiersze o ekologii
Podsumowanie

„Jak być eko, czyli wiersze o ekologii” to bardzo wartościowa książka, która w przystępny i przyjazny sposób tłumaczy najmłodszym dzieciom nakazy i zakazy ekologii. Ciekawa forma rymowanek, kolorowe ilustracje i atrakcyjne zdjęcia sprawią, że mali czytelnicy z uwagą będą poznawać kolejne pojęcia związane z ochroną środowiska. Jestem przekonana, że będzie to cenna lekcja, która zaowocuje w przyszłości!

Gorąco polecam „Jak być eko, czyli wiersze o ekologii” dzieciom w wieku przedszkolnym.

Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci
Metryczka:
  • autor – Urszula Kamińska
  • wydawnictwo – GREG
Szukacie innych książek o ekologii? Zajrzyjcie tu:

Ocieplenie klimatu – recemzja

Co zrobić z tą górą śmieci? – recenzja

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci