Jesteś kimś wyjątkowym 2. Relaksacje dla (nieco) starszych dzieci
5+,  7+,  9+,  Książki

Jesteś kimś wyjątkowym 2. Relaksacje dla (nieco) starszych dzieci – recenzja

Długo szukałam relaksacji, które byłyby pomocą przy wyciszeniu się i wsłuchiwaniu się w emocje wspólnie z naszym starszakiem. Większość książek, po które sięgaliśmy zupełnie do nas nie przemawiała. Kuba nie potrafił się odnaleźć w przytoczonych tam sformułowaniach i z reguły zamiast spokoju przynosiły one poczucie niezrozumienia i zagubienia. Strzałem w dziesiątkę okazała się nowość od wydawnictwa Mamanina. „Jesteś kimś wyjątkowym 2. Relaksacje dla (nieco) starszych dzieci” to druga część wizualizacji autorstwa Martyny Brody. I muszę powiedzieć, że zdecydowanie uważam tę książkę za godną polecenia. Dlaczego? Zerknijcie do naszej recenzji!

Przyznam, że nie znałam pierwszego tomu „Relaksacji dla dzieci” tej autorki – z jakiegoś powodu umknął mojej uwadze. Być może zrażona wcześniejszymi, dość nieudanymi doświadczeniami z medytacjami dla dzieci po prostu podświadomie wypierałam książki, dotykające tej tematyki. Jednak gdy zobaczyłam zapowiedzi tytułu „Jesteś kimś wyjątkowym 2” coś we mnie drgnęło. Podskórnie czułam, że to książka skrojona dla nas i (o dziwo!) tak właśnie było! Co znajdziecie w środku?

Autorka przygotowała dla Was piętnaście wizualizacji, które pomogą Wam i Waszym dzieciom wyciszyć się, wsłuchać się w siebie, własne ciało i emocje. Wiele z nich możecie wykorzystać, by przygotować się do snu i pomóc uporządkować wszystkie myśli i uczucia. Możecie również sięgnąć po nie w dowolnym momencie w ciągu dnia. Będą ode dobrym sposobem na uporanie się z negatywnymi emocjami, ale także świetną okazją do celebracji tych radosnych chwil. Co jednak dla mnie było najważniejsze, w poszczególnych propozycjach relaksacji nie znajdziecie sformułowań, które często dla dzieci są trudne w zrozumieniu (np. twoje nogi są ciężkie). Autorka sięga po bardziej przystępne obrazy i odczucia, które znane są małym czytelnikom z życia codziennego. Łaskotanie źdźbeł trawy, lekki podmuch wiatru, morska fala omywająca stopy – to takie wizualizacje będą pomagały dzieciom we wprowadzeniu się w stan błogości i odprężenia.

Jesteś kimś wyjątkowym 2. Relaksacje dla (nieco) starszych dzieci
Jesteś kimś wyjątkowym 2. Relaksacje dla (nieco) starszych dzieci
Jesteś kimś wyjątkowym 2. Relaksacje dla (nieco) starszych dzieci
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Cieszę się, że poszczególne relaksacje nie są poświęcone jedynie przywracaniu uczucia spokoju i ułatwianiu zasypiania. Wiele z nich skupia się na zrozumieniu własnych emocji. Przepiękną wizualizacją jest „Ogród”, w czasie której dzieci wyobrażą sobie miejsce, w którym zawsze mogą być sobą, bez względu na to, jakie uczucia w danej chwili im towarzyszą… Wiele relaksacji podnosi także temat tolerancji, umiejętności czerpania energii z bliskości przyrody, a także szacunku, tak dla siebie i swojego ciała, jak i dla ludzi, których spotykamy na swojej drodze. Każdy z tekstów niesie ze sobą nie tylko wiele spokoju, zrozumienia i ciepła, ale także dużo wartościowych treści, odwołujących się do tego, co jest w życiu najważniejsze!

„Jesteś kimś wyjątkowym 2. Relaksacje dla (nieco) starszych dzieci” to książka, która pomoże dzieciom odzyskać równowagę, wsłuchać się w swoje potrzeby, wyciszyć się i zwolnić w pędzie dnia codziennego. W czasach, gdy wymagamy od siebie coraz więcej i gnamy przed siebie coraz szybciej jest bardzo ważne, by uczyć młodych ludzi od najmłodszych lat umiejętności znalezienia balansu. Seria „Relaksacje dla dzieci” będzie moim tu moim zdaniem idealnym wsparciem!

Warto także podkreślić, że książka Martyny Brody jest nie tylko świetnie zredagowana, ale także bardzo przemyślana. Na początku znajdziecie kilka słów wstępu, które pomogą Wam jak najpełniej wykorzystać potencjał relaksacji. Co więcej, wiele tekstów kończy się przykładowymi pytaniami, które mogą posłużyć do rozmowy o emocjach, wartościach czy relacjach. Całość zaś została dopełniona delikatnymi, urokliwymy, acz nienachalnymi ilustracjami Moniki Szczerbińskiej. Świetne podkreślają one łagodność przekazu, ale nie odwracają uwagi i przysłaniają tego, co w tej opowieści jest najistotniejsze. Wszystko to sprawia, że książka „Jesteś kimś wyjątkowym 2” jest nie tylko piękna, ale także naprawdę godna polecenia. Możecie po nią sięgnąć z dziećmi w wieku 6-12 lat, choć sama autorka podkreśla, że rekomendowany przez nią wiek odbiorcy jest jedynie sugestią, a teksty możecie modulować i dostosowywać do potrzeb tak młodszych, jak i starszych.

Jesteś kimś wyjątkowym 2. Relaksacje dla (nieco) starszych dzieci
Jesteś kimś wyjątkowym 2. Relaksacje dla (nieco) starszych dzieci
Jesteś kimś wyjątkowym 2. Relaksacje dla (nieco) starszych dzieci
Metryczka:
  • autor – Martyna Broda
  • ilustrator – Monika Szczerbińska
  • Wydawnictwo Mamania

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *