Moc uczuć. Strach
3+,  5+,  7+,  Książki

Moc uczuć. Strach – recenzja

Emocje to bardzo ważna sprawa. Często nawet nam, dorosłym, trudno jest je zrozumieć, a jest to przecież niezbędne, by móc sobie z nimi poradzić… Właśnie dlatego uważam, że praca nad inteligencją emocjonalną i rozmowy z dziećmi o uczuciach są fundamentalnym zadaniem każdego rodzica. Na szczęście jest coraz więcej książek, które mogą nam w tym pomóc. Znacie serię „Moc uczuć”? Jej autorką jest Katarzyna Miller, uznana psycholożka, felietonistka i pisarka. Ostatnio ukazała się najnowsza książka dla dzieci z tego cyklu. O czym opowiada „Moc uczuć. Strach”? Zerknijcie do naszej recenzji!

Kasia nie mogła zasnąć. Nie pomagało liczenie baranów ani uspokajanie oddechu. W dodatku dziewczynkę męczyło pragnienie. Kasia czuła narastającą irytację, postanowiła więc wstać z łóżka i pójść się napić, zamiast wyczekiwać na sen, który nie nadchodził. Zanim jednak dotarła do kuchni, usłyszała strzępki niepokojącej rozmowy rodziców. Tata wspominał, że ktoś czuje się coraz gorzej, a jego ton sugerował, że jest bardzo zmartwiony omawianą sytuacją. Czyżby rodzice rozmawiali o babci? Gdy Kasia przypomniała sobie jej ostatnią wizytę, doszła do wniosku, że faktycznie babcia wyglądała nie najlepiej! Dziewczynka przeraziła się, że starsza pani jest poważnie chora… Uciekła na górę wprost do łóżka, zapominając zupełnie o pragnieniu.

Noc nie przyniosła Kasi ukojenia. Nie mogła przestać myśleć o tym, co usłyszała. Nie mogąc usnąć, nieustannie rozmyślała o chorobie babci. Kłębiące się w głowie niewiadome sprawiły, że obawa o zdrowie starszej pani i strach przed tym, że umrze urosły do monstrualnych rozmiarów. Kasia od rana czuła wyłącznie smutek i paraliżujący wręcz lęk. Nic jej nie cieszyło, nawet czekająca ją szkolna wycieczka. Przy śniadaniu dziewczynka poczuła, że nie była w stanie dłużej udźwignąć przytłaczających emocji. Wybuchła płaczem i opowiedziała o wszystkich swoich uczuciach rodzicom. Ku zaskoczeniu dziewczynki okazało się, że cała sytuacja tak naprawę wyglądała zupełnie inaczej, niż myślała! O czym tak naprawdę rozmawiali rodzice Kasi? I skąd wziął się ten wielki strach w sercu dziewczynki?

Moc uczuć. Strach
Moc uczuć. Strach
Moc uczuć. Strach

Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

„Moc uczuć. Strach” to ciekawie i bardzo przystępnie napisana książka, która pomoże małym czytelnikom poradzić sobie z jedną z najtrudniejszych emocji. Czym jest strach? Co czujemy, gdy się czegoś boimy? Jak sobie poradzić z tym przejmującym uczuciem? Historia małej Kasi z pewnością pomoże dzieciom zdefiniować strach i towarzyszące mu odczucia. Co jednak najważniejsze, przygody dziewczynki pokażą młodym odbiorcom, że nie ma nic złego w tym, że czegoś się boimy! W końcu nawet rodzice Kasi czują strach na myśl o pewnych wydarzeniach. Jednak o tym musicie przeczytać sami!

Katarzyna Miller napisała naprawdę wartościową opowieść, która z pewnością będą dużą pomocą w rozmowach o emocjach. Historia Kasi pokaże, że strach może być wynikiem wielu różnych czynników. Może pojawiać się on na skutek nieporozumień, niedopowiedzeń czy nowych sytuacji, w których nie czujemy się pewnie. Możemy się także bać określonych zachowań, zwierząt bądź rzeczy zupełnie wyimaginowanych. Kiedy więc strach jest potrzebny, a kiedy może nam zaszkodzić? O tym również przeczytacie właśnie w tej książce!

„Moc uczuć. Strach” to historia, w której znajdziecie prosty język, ciekawe dialogi oraz wartościowe treści. Całość zaś uzupełniają niezwykle przyjemne i pełne emocji ilustracje. Świetne jest także to, że oprócz wątków, poświęconych emocjom, znajdziecie tu także kilka ciekawostek z zupełnie innych dziedzin. Ile nóg mają pająki? I czy zebra jest biała w czarne paski czy może odwrotnie? Takie smaczki są miłym dodatkiem do fabuły.

Polecam książkę tę książkę czytelnikom od 4. roku życia.

Moc uczuć. Strach
Moc uczuć. Strach
Metryczka:
  • autor – Katarzyna Miller
  • ilustrator – Katarzyna Nowowiejska
  • Wydawnictwo Dwukropek

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *