Tosia i Julek, seria (Nie)tacy sami
2+,  3+,  Książki

„Tosia i Julek uczą się dzielić”, „Tosia i Julek myją zęby” i nie tylko – recenzja serii (Nie)tacy sami

Rodzice często zastanawiają się jak wspierać swoje dziecko w rozwoju, odkrywaniu nowych rzeczy czy wykonywaniu codziennych czynności, które sprawiają mu trudność. Niełatwo o gotową receptę, gdyż każde dziecko jest inne. Maluchy różnią się wrażliwością, charakterem, a ich samoświadomość czy rozumienie emocji i relacji może rozwijać się w różnym tempie. Jak więc pomóc dziecku w dokonywaniu wyborów, rozwoju i wyzwaniach, które spotyka na swojej drodze każdego dnia? Magdalena Boćko-Mysiorska i Dorota Prończuk stworzyły we współpracy z wydawnictwem Dwukropek niesamowitą serię. (Nie)tacy sami, to cykl, w którym bliźnięta Tosia i Julek pomogą dzieciom (oraz ich rodzicom) stawić czoła różnym sytuacjom, które w każdej rodzinie mogą być źródłem dużych emocji. Dziś swoją premierę mają aż dwa nowe tomy z tej serii –  „Tosia i Julek uczą się dzielić” oraz „Tosia i Julek myją zęby”. Stwierdziłam, że to świetna okazja, by pokazać Wam WSZYSTKIE przygody tytułowych bohaterów.  Zapraszamy do obszernej recenzji Czytelniczego Podwórka.

„Tosia i Julek uczą się dzielić” – premiera (4. tom serii (Nie)tacy sami)

Tosia i Julek uwielbiają zabawy na świeżym powietrzu. Julek wspina się na ściankę, zaś Tosia bawi się z koleżanką w piaskownicy. Dziewczynka chciałaby pokopać w piasku łopatką Basi, jednak rówieśniczka nie chce w tym momencie dzielić się swoją zabawką… Między koleżankami rośnie napięcie. Nieszczęśliwy wypadek sprawia, że Tosia się przewraca, po czym w złości rzuca w Basię piaskiem. Obie dziewczynki z płaczem wracają do swoich mam. Czy Basia i Tosia znajdą sposób na zgodną zabawę? Jak pomóc dzieciom w takiej sytuacji? „Tosia i Julek uczą się dzielić” to książka, która odpowie na wszystkie pytania, związane ze wsparciem pociech w doskonaleniu umiejętności dzielenia się.

Magdalena Boćko-Mysiorska, pedagog, mama dwójki dzieci i promotorka Rodzicielstwa Bliskości, stworzyła świetną opowieść o tym, jak wspierać dziecko w trudach dzielenia się. Dla dzieci oddanie komuś swojej zabawki, choćby tylko na chwilę, wcale nie jest łatwe. Autorka zdradza, jak pomóc pociechom w nauce dzielenia się, by kształtować w maluchach nie tylko postawę pełną altruizmu, ale także zapewnić im poczucie bezpieczeństwa. W końcu równie ważne jest to, by dzieci nauczyły się wzajemnego poszanowania dla swoich granic oraz umiejętności asertywnej odmowy w sytuacji, w której nie mają na coś ochoty.

Co ważne, oprócz wartościowej opowieści, skierowanej do dzieci, autorka na końcu książki umieściła wiele cennych porad adresowanych do rodziców. Jak rozpoznać moment, w którym dziecko jest gotowe do podzielenia się z kolegą czy koleżanką? Jak wspierać pociechy w konfliktach z rówieśnikami? Jak rozmawiać z dzieckiem o dzieleniu się i wspierać doskonalenie tej umiejętności? O tym wszystkim przeczytacie właśnie na końcu książki „Tosia i Julek uczą się dzielić”.

Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci
„Tosia i Julek myją zęby” – premiera (5. tom serii (Nie)tacy sami)

Zaczyna się nowy dzień. Tosia i Julek wstają i powoli szykują się do śniadania. Są już ubrani, pora więc umyć zęby. Tosia chętnie kieruje się do łazienki, gdzie wybiera z której szczoteczki chciałaby dziś skorzystać, po czym ustawia klepsydrę i zaczyna szczotkować zęby. Julek nakłada pastę, ale po dwóch ruchach szczoteczką wybiega z pomieszczenia. Tata spokojnie podąża za synem i próbuje przekonać go do powrotu do łazienki. Julek wolałby teraz budować z klocków, tata jednak szuka sposobu, by namówić go do wyszczotkowania zębów przed rozpoczęciem zabawy. Co zrobi chłopiec? Zajrzyjcie do książki „Tosia i Julek myją zęby” i sprawdźcie sami.

Tym razem autorka pokazuje, że nie każde dziecko chętnie czyści zęby. Może to mieć różne przyczyny. Czasem dzieci wolą myć zęby po śniadaniu. Bywa, że niechęć do szczotkowania wynika z nadwrażliwości w obrębie jamy ustnej. Może też wiązać się to z niedopasowaniem kształtu szczoteczki czy smaku pasty. Na końcu książki Magdalena Boćko-Mysiorska przygotowała wiele cennych wskazówek dla rodziców, które pomogą w obserwacji dziecka i doborze rozwiązania, które pomoże zachęcić malucha do mycia zębów.

„Tosia i Julek myją zęby to kolejna, bardzo udana książka z cyklu (Nie)tacy sami, która pokazuje, że nie ma nic złego w tym, że dziecko reaguje na pewne sytuacje inaczej niż jego rówieśnicy czy rodzeństwo. Tu przyjrzymy się porannej toalecie bliźniaków i rozwiązaniom, które pomogły Tosi i Julkowi polubić mycie zębów. A jakie rozwiązania pomogą Waszym pociechom? Z pewnością ta nowość od Wydawnictwa Dwukropek będzie tu dużym wsparciem.

Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci
„Tosia i Julek robią siku” – 1. tom serii (Nie)tacy sami

Tosia i Julek lubią malować. Julek woli nakładać farbę rękami, zaś Tosia woli mieć czyste dłonie. Malowanie bardzo pochłania dzieci. Tosia bawi się tak świetnie, że zapomina o tym, że chce się jej siku. Biegnie do toalety, ale gdy siada na nocniku jest już za późno. Dziewczynce jest przykro, jednak mama wspiera ją tej trudnej sytuacji. A co robi w tym czasie Julek? Czy on też korzysta z nocnika? Zajrzyjcie do książki „Tosia i Julek robią siku” i sprawdźcie, jak rodzice wspierają tytułowe bliźnięta w odpieluchowaniu.

„Tosia i Julek robią siku” to zabawna i pełna emocji opowieść o nauce korzystania z nocnika. Bliźnięta będą tu świetnym przykładem tego, że dla każdego dziecka czas na odpieluchowanie przychodzi w innym momencie. Kiedy Tosia próbuje zdążyć do toalety na czas, Julek jeszcze korzysta z pieluch. Bacznie jednak obserwuje siostrę i chętnie bawi się nocnikiem, poznając nowy przedmiot i oswajając się z nim. Co więcej, ta część nie tylko pokaże dzieciom ten ważny etap, jakim jest właśnie nauka korzystania z nocnika. Obserwując Tosię maluchy będą miały okazję zobaczyć, że każdemu może się zdarzyć zmoczyć spodnie i nie ma w tym nic złego!

Jak rozpoznać właściwy moment na zachęcanie pociech do korzystania z nocnika? Jak wspierać dzieci w kryzysach w czasie odpieluchowania? Na końcu książki „Tosia i Julek robią siku” znajdziecie mnóstwo wskazówek, które pomogą Wam przejść z dziećmi przez naukę siusiania w atmosferze ciepła i poczucia bezpieczeństwa. Jestem przekonana, że każdy z Was znajdzie wśród rad autorki coś, co będzie cennym wsparciem tego procesu. Gorąco polecam Wam tę książkę!

Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci
„Tosia i Julek się kąpią” – 2. tom serii (Nie)tacy sami

Julek uwielbia rozchlapywać kałuże. Tosia zaś ostrożnie stąpa po ścieżce. Podobnie bliźnięta zachowują się w kąpieli. Julek chętnie bawi się w wodzie, chlapiąc wokoło. Tosia nie lubi pluskać się w wannie, a mycie włosów jest dla dziewczynki stresujące. Czy Julek da się przekonać, by poczekał z zabawą, aż siostra spokojnie się wykąpie? Jak rodzice pomogą Tosi przezwyciężyć lęk przed zmoczeniem głowy? Zajrzycie do książki „Tosia i Julek się kąpią” i przekonajcie się sami!

„Tosia i Julek się kąpią” to drugi tom cyklu (Nie)tacy sami. Dzieci zobaczą, że każde dziecko może inaczej tolerować kąpiel i w tych różnicach nie ma nic złego. Julek czuje się w wannie jak ryba w wodzie. Tosia zaś jest nieco przestraszona i niepewna. Mama i tata wpierają każde z bliźniąt, by zapewnić im poczucie bezpieczeństwa i uszanować różnice w ich upodobaniach. Jestem przekonana, że lektura tej książki będzie nie tylko mile spędzonym czasem, ale także wartościowym doświadczeniem, pomagającym przezwyciężyć lęk przed kąpielą.

Jak zawsze, na końcu publikacji czeka na Was, rodziców, kilka słów od autorki. Tym razem przeczytacie o tym, jakie sygnały mogą świadczyć o przebodźcowaniu dziecka, które może utrudniać wieczorną toaletę. Znajdziecie także wskazówki, pomagające w radzeniu sobie ze strachem przed myciem głowy. Przeczytacie również o różnych aspektach, które mogą potęgować stres u dziecka, a także o sposobach, by kąpiel przebiegała w spokojnej atmosferze. Jak zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa i komfortu kąpieli? Na to pytanie również znajdziecie odpowiedź w książce „Tosia i Julek się kąpią”. Jest to kolejny tytuł od wydawnictwa Dwukropek, który fenomenalnie wspiera dzieci i ich rodziców w kolejnych etapach rozwoju.

Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci
„Tosia i Julek idą do przedszkola” 3. tom serii (Nie)tacy sami

Tosia i Julek szykują się do przedszkola. Julek tryska energią i nie może się doczekać wyjścia z domu. Tosia sprawia wrażenie nieco przygnębionej. Bliźnięta dopiero trzeci dzień spędzają w przedszkolu i dziewczynka jeszcze nie odnalazła się w nowej sytuacji. Na miejscu chłopiec szybko żegna się z mamą i wbiega na salę. Tosia zaś potrzebuje dłuższej chwili – moment rozstania z rodzicem jest dla niej trudny. Czy ulubiona maskotka pomoże dziewczynce poczuć się pewniej? Jak minie dzień w przedszkolu? Sięgnijcie po książkę „Tosia i Julek idą do przedszkola” i sprawdźcie sami!

Trzeci tom z serii (Nie)tacy sami przedstawi maluchom moment przedszkolnej adaptacji. Tosia i Julek dopiero rozpoczynają swoją przygodę z przedszkolem i inaczej reagują na nową sytuację. O ile Julek z łatwością odnajduje się w grupie rówieśniczej, o tyle Tosia potrzebuje większego wsparcia i uwagi mamy. W jaki sposób pomóc dziecku w takiej sytuacji? Z pewnością pomoce są książeczki opowiadające o tym ważnym momencie w życiu dziecka. ”Tosia i Julek idą do przedszkola” będzie idealnym wsparciem zarówno dla maluchów, jak i ich rodziców.

Już sama opowieść o bliźniakach będzie dostarczała wielu cennych wskazówek, ułatwiających proces adaptacji. Niemniej na rodziców czeka posłowie, w którym autorka zawarła mnóstwo cennych rad, z których możecie skorzystać, by pomóc dzieciom. Jak sprawić, by moment rozstania był łatwiejszy? Jak wytłumaczyć dziecku, kiedy je odbierzemy tak, by to zrozumiało? Jakie rytuały pomogą dzieciom zbudować poczucie bezpieczeństwa i dodać im pewności siebie? „Tosia i Julek idą do przedszkola” to książka, w której znajdziecie mnóstwo przydatnej wiedzy, pomocnej w tym, by adaptacja do nowej sytuacji przebiegła możliwie najłagodniej. Gorąco Wam tę książkę polecam!

Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci
Podsumowanie

Seria (Nie)tacy sami opowiada o bliźniętach, które w przeróżnych codziennych sytuacjach reagują inaczej. Tosia i Julek mierzą się z wyzwaniami, które każde dziecko spotyka na swojej drodze. Uczą się samodzielnie myć zęby czy korzystać z nocnika. Czasem boją się być głowę, tęsknią za rodzicami czy miewają problemy w relacjach z rówieśnikami. Magdalena Boćko-Mysiorska stworzyła cudowne książki, w których tytułowi bohaterowie i ich rodzice pokażą małym czytelnikom, jak radzić sobie w tych niełatwych chwilach. Co więcej, autorka pokaże nam, rodzicom, jak cudowne jest rodzicielstwo bliskości i uważności. Każdy tom o Tosi i Julku to cenna pomoc w wspieraniu dzieci w rozwoju, poprzez obserwację i dostrzeganie emocji oraz potrzeb maluchów.

Co ważne, poszczególne książki są naprawdę świetnie przygotowane. Fabuła jest jednocześnie prosta i ciekawa. Krótkie zdania, nieskomplikowane dialogi oraz jasny przekaz są dostosowane do możliwości młodego odbiory. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż opowieść o Tosi i Julku ubrana została w bardzo ładne ilustracje. Grafiki Doroty Prończuk są cudne, pełne kolorów i ciepła. Na każdym z obrazków wyraźnie widać emocje bohaterów i są one bardzo pomocne w zrozumieniu fabuły. Dzięki temu książki można proponować dzieciom już od 2. roku życia.

Niezwykle cennym dodatkiem są wskazówki, które znajdziecie na końcu każdej z książek. Magdalena Boćko-Mysiorska zawarła tam wiele porad, pomagających w obserwacji i rozpoznaniu sygnałów, jakie wysyłają nam dzieci. Dzięki temu efektywniej będziemy wspierać nasze pociechy w rozwoju, podążając za ich potrzebami i emocjami. Co więcej, autorka przygotowała tam także wiele uwag, które z pewnością będą pomoce w różnych problematycznych sytuacjach. Dzięki temu przekaz książki jest niezwykle pełny!

Gorąco polecam Wam książki „Tosia i Julek robią siku”, „Tosia i Julek się kąpią”, „Tosia i Julek idą do przedszkola”, „Tosia i Julek uczą się dzielić” oraz „Tosia i Julek myją zęby”. Uważam, że są to niezwykle ciekawe i bardzo wartościowe lektury, wspierające naturalny rozwój dziecka z uwzględnieniem potrzeb maluchów i różnic pomiędzy dziećmi. Z ogromną przyjemnością sięgamy po każdy tytuł z cyklu (Nie)tacy sami i z niecierpliwością wyglądamy kolejnych!

Tosia i Julek uczą się dzielić
Tosia i Julek uczą się dzielić
Tosia i Julek myją zęby
Tosia i Julek myją zęby
Tosia i Julek robią siku
Tosia i Julek robią siku
Tosia i Julek się kąpią
Tosia i Julek się kąpią
Tosia i Julek idą do przedszkola
Tosia i Julek idą do przedszkola
Tosia i Julek - seria (Nie)tacy sami
Tosia i Julek - seria (Nie)tacy sami
Tosia i Julek - seria (Nie)tacy sami
Metryczka:
  • autor – Magdalena Boćko-Mysiorska
  • ilustrator – Dorota Prończuk
  • wydawnictwo – Dwukropek
  • seria (Nie)tacy sami

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *