Nowa Seria Dobra Książeczka – recenzja
Książki kontrastowe z Serii Dobra Książeczka były jednymi z naszych ulubionych. Mikołaj zawsze chętnie je oglądał i do teraz sięga po nie z wyraźną przyjemnością. Bardzo ucieszyliśmy się, gdy wydawnictwo Tekturka zdecydowało się wydać kolejne tytuły z tego cyklu. „Nowa Seria Dobra Książeczka” to siedem kartonowych książek, dedykowanych najmłodszym czytelnikom, w których znajdziecie treści dostosowane do potrzeb i wieku maluchów. Jesteście ich ciekawi? Zajrzyjcie do naszej recenzji, gdzie pokazujemy każdą z nich i dzielimy się swoimi wrażeniami z lektury.
Nowa Seria Dobra Książeczka dla dzieci w wieku 0-3 miesięcy
„Nowa Seria Dobra Książeczka dla dzieci w wieku 0-3 miesięcy” to jedna z dwóch najnowszych książek kontrastowych od wydawnictwa Tekturka. W tej części znajdziecie ilustracje, stworzone z myślą o noworodkach. Ostrość wzroku w tym wieku jest bardzo słaba, a dziecko najlepiej dostrzega elementy znajdujące się na krawędziach. Chętnie skupia wzrok na obrazkach o silnych kontrastach, najlepiej czarno-białych lub z kolorami czerwonym i zielonym. Ilustracje, zebrane w tej książce stworzone zostały z uwzględnieniem potrzeb maluchów. Znajdziecie tu zarówno symetryczne grafiki, jak i strony wypełnione liniami czy kształtami o mniej regularnym charakterze. Każdy obrazek zestawia kontrastowe barwy, by odpowiednio stymulować wzrok niemowlęcia. Kolory wprowadzone są oszczędnie, by dziecko nie było narażone na zbyt dużą ilość bodźców. W moim odczuciu książka przygotowania jest bardzo staranie i zdecydowanie świetnie nadaje się do wspierania rozwoju poznawczego najmłodszych.
Nowa Seria Dobra Książeczka dla dzieci w wieku 3-6 miesięcy
„Nowa Seria Dobra Książeczka dla dzieci w wieku 3-6 miesięcy” to druga z książeczek kontrastowych w tym cyklu. Tym razem obrazki wprowadzają kolejne kolory, a same wzory są gęstsze. Nadal jednak ilustracje charakteryzują się wyraźnymi konturami i dużymi kontrastami pomiędzy poszczególnymi elementami. W tej części znajdziecie nie tylko kształty geometryczne, ale także proste, jednokolorowe ilustracje na kontrastowym tle. Niemowlęta w wieku 3-6 miesięcy nadal nie dostrzegają głębi w obrazkach, nie są też gotowe do obserwacji ilustracji o dużej ilości szczegółów. Właśnie z tego względu grafiki w książce są proste, choć uwzględniają zmiany, jakie zaszły we wzroku młodych odbiorców. Zdecydowanie będzie do publikacja odpowiednia do stymulacji narządu wzroku u niemowląt od 3. miesiąca życia. Warto jednak pamiętać, by obserwować malucha w czasie pracy z książką, gdyż większa ilość bodźców może po pewnym czasie powodować nadmierne pobudzenie. W takiej sytuacji wystarczy zrobić przerwę i powrócić do książeczki, gdy dziecko odpocznie.
Nowa Seria Dobra Książeczka dla dzieci w wieku 6-12 miesięcy
Niemowlęta między 6 a 12 miesiącem życia widzą już zdecydowanie lepiej. Ostrość wzroku jest większa, dziecko dostrzega głębię i dobrze widzi kolory. Ten wiek jest dobrym momentem, na wprowadzenie książek, których ilustracje przedstawiają proste przedmioty codziennego użytku. „Nowa Seria Dobra Książeczka dla dzieci w wieku 6-12 miesięcy” to zbiór obrazków, gdzie na każdej stronie przedstawiony został pojedynczy przedmiot czy postać znane dziecku z otoczenia. Maluchy do 1. roku życia zwykle nie są w stanie skupić się na zbyt szczegółowych obrazkach, dlatego ilustracje są dość proste, a kolory i tło dobrane tak, by odpowiednio stymulować wzrok małego czytelnika. Dla uatrakcyjnienia lektury każdej ilustracji towarzyszą onomatopeje, wspierające rozwój mowy. Tak przygotowana książka umożliwia aktywne czytanie i oddziaływanie na wiele zmysłów.
Nowa Seria Dobra Książeczka dla dzieci w wieku 1-1,5 roku
Dzieci po 1. roku życia są gotowe na pierwsze książki z fabułą. „Nowa Seria Dobra Książeczka dla dzieci w wieku 1-1,5 roku” to prosta historia, w której maluchy zobaczą różne sceny z życia Antosia. Antoś pokaże dzieciom swoje ulubione zabawy i nie tylko! Każda rozkładówka przedstawia inną scenerię. Obrazki są kolorowe, przestrzenne, choć nadal nie mają zbyt wielu szczegółów, by młodzi czytelnicy mogli się skupić także na towarzyszącej im fabule. Poszczególne ilustracje zostały opatrzone kilkuzdaniową narracją, o krótkich frazach, między które wplecione zostały bardzo lubiane przez dzieci onomatopeje. Nasz młodszy synek bardzo chętnie sięga po tę książeczkę, i (ku mojemu zaskoczeniu!) potrafi dotrwać w skupieniu od początku do końca lektury.
Nowa Seria Dobra Książeczka dla dzieci w wieku 1,5-2 lat
„Nowa Seria Dobra Książeczka dla dzieci w wieku 1,5-2 lat” to książka, w której znajdziecie już nieco bardziej rozbudowaną historię. Maluchy będą miały okazję poznać Maję, która nie czuje się najlepiej. Mama postanawia zabrać dziewczynkę do lekarza, gdyż doskwiera jej katar i kaszel. Dzieci zobaczą, że wizyta u pediatry minęła w przyjaznej atmosferze. Opowieść skonstruowana jest w sposób, dostosowany do możliwości młodego odbiorcy. W tekście pojawiają się proste dialogi, a zdania są odrobinę dłuższe niż w poprzedniej części. Sama fabuła również jest bardziej rozbudowana. Historia Mai oswaja dzieci z postacią lekarza i samym badaniem. Narracja opowiada o emocjach głównej bohaterki, będzie to więc dobry moment na pierwsze rozmowy o uczuciach. Towarzyszące fabule ilustracje również są bogatsze. Pojawia się na nich więcej postaci i szczegółów.
Nowa Seria Dobra Książeczka dla dzieci w wieku 2-2,5 roku
„Nowa Seria Dobra Książeczka dla dzieci w wieku 2-2,5 roku” to przedostatnia książka z tej serii. Autorka przedstawiła tu bardziej rozbudowaną fabułę. Tym razem maluchy wybiorą się na wycieczkę! Dzieci będą miały okazję poznać Alę i Janka, którzy razem z rodzicami pojechali w góry. Zobaczą górskie krajobrazy, owce, a także doświadczą zmienności pogody. Opowieść jest ciekawa i pełna emocji. Zdania są bardziej złożone, a narracja wprowadza większą ilość wątków i bohaterów, co pomaga rozwijać dzieciom umiejętność śledzenia fabuły oraz praktyczną znajomość gramatyki. W tekście nie znajdziecie onomatopei, choć przyznam, że odrobinę mi ich brakowało. Pojawią się za to dłuższe dialogi oraz bardzo bogate, kolorowe i niezwykle przyjemne dla oka ilustracje.
Nowa Seria Dobra Książeczka dla dzieci w wieku 2,5-3 lat
Dzieci od 30. miesiąca życia są gotowe na pierwsze opowieści z udziałem postaci nierzeczywistych. Dynamiczny rozwój wyobraźni sprawia, że maluchy w tym wieku chętnie sięgają po książki, których bohaterami są zwierzęta o cechach ludzkich. Co więcej, książki dedykowane czytelnikom około 3. roku życia powinny mieć bardziej rozbudowaną fabułę, która umożliwia doskonalenie myślenia przyczynowo – skutkowego. I taka jest właśnie „Nowa Seria Dobra Książeczka dla dzieci w wieku 2,5-3 lat”. Książka opowiada o losach mieszkańców lasu, których niepokoją dziwne dźwięki, rozlegające się w dolinie. Pan Lisek, zając Henryk oraz wiewiórka Wera postarają się wyjaśnić tajemnicę głośnego stukania, które nie daje im spokoju. Czy zwierzątka rozwikłają leśną zagadkę i znajdą źródło hałasu?
Już na pierwszy rzut oka widać ogromną różnicę pomiędzy tą, a poprzednimi częściami cyklu „Nowa Seria Dobra Książeczka”. Fabuła wprowadza łamigłówkę, którą dzieci mogą starać się rozwiązać razem z bohaterami opowieści. Narracja jest bardzo przyjemna, wprowadza rozbudowane dialogi i wiele postaci. Z pewnością będzie ona niezwykle emocjonująca dla młodego odbiorcy. Towarzyszące opowieści ilustracje mają przyjemną kreskę, są bardzo barwne, a przedstawione na nich zwierzątka budzą wielką sympatię. Z pewnością będzie to świetna lektura dla 3-latków.
Podsumowanie
„Nowa Seria Dobra Książeczka” to zbiór siedmiu tytułów, dedykowanych najmłodszym czytelnikom. Każda z książek kierowana jest do dzieci w innym wieku i dostosowana do potrzeb danej grupy odbiorców. Cykl jest tak skonstruowany, by „rosnąć” wraz z czytelnikiem – od książeczek kontrastowych, przez proste ilustracje zestawione z onomatopejami po fabularne opowieści, które stopniowo są rozbudowywane przez autorkę. Każda z publikacji przygotowana jest bardzo starannie, z uwzględnieniem możliwości małego odbiorcy. Zarówno tekst jak i ilustracje są świetne. Podobnie jak poprzednia edycja, „Nowa Seria Dobra Książeczka” zrobiła na nas bardzo dobre wrażenie. Z pewnością będziemy z tych książek często korzystać i z radością je Wam polecamy! Są to obowiązkowe pozycje w każdej dziecięcej biblioteczce.
Metryczka:
- autor – Agnieszka Starok
- ilustrator – Karolina Cichoń-Wydrych (0-3 miesięcy oraz 3-6 miesięcy) i Agnieszka Filipowska (6-12 miesięcy, 1-1,5 roku, 1,5-2 lat, 2-2,5 roku, 2,5-3 lat)
- wydawnictwo – Tekturka