0+,  3m+,  Książki

Książeczki kontrastowe – część 1

Jak już zapewne wiecie, książeczki kontarstowe są cenną pomocą w stymulowaniu wzroku dziecka (pisałam o tym TU). Można je również świetnie wykorzystać do zabawy z dzieckiem. W tym wpisie zajrzymy do książek „Seria Dobra Książeczka” oraz książeczek, harmonijek i kart kontrastowych wydawnictwa Edgard. Zapraszamy do lektury!

„Seria Dobra Książeczka”

W tej serii, proponowanej przez wydawnictwo Tekturka, znajdziecie książeczki podzielone na kilka kategorii wiekowych. Ja skupię się na książeczkach przeznaczonych dla maluchów w wieku 0-33-6 miesięcy. Oczywiście w ofercie wydawnictwa są także pozycje dla starszych dzieci, ale tych książek nie określiłabym już mianem kontrastowych.

Seria Dobra Książeczka

Powiem szczerze, że gdy zobaczyłam okładki Serii Dobra Książeczka nie poczułam się zachęcona do zakupu – sprawiały wrażenie mało atrakcyjnych. Obrazki w środku faktycznie mogą się wydać mało interesujące z punktu widzenia dorosłych (nie znajdziecie tam słodkich misiów, butelek ze smoczkiem czy innych obrazków kojarzonych z wiekiem niemowlęcym), jednak wzbudziły one ogromne zainteresowanie naszego Synka. Mikołaj bardzo chętnie wodził wzrokiem po obrazkach. Wyraźnie widać było, że rysunki budzą jego zainteresowanie, potrafił długo przyglądać się każdej stronie.

Seria Dobra Książeczka
Seria Dobra Książeczka
Wnętrze książeczki dla dzieci w wieku 0-3 miesiące

Ilustracje w książkach są raczej abstrakcyjne, a prezentowane kształty mają na celu podkreślenie kontrastu kolorów białego i czarnego. Książeczka dla dzieci w wieku 0-3 mies. wprowadza dodatkowo kolor zielony i czerwony, zaś w tej dla dzieci w wieku 3-6 mies. zastosowano także kolory niebieski i żółty.

Seria Dobra Książeczka
Seria Dobra Książeczka
Obrazki w książeczce dla dzieci w wieku 3-6 miesięcy

Dużym atutem serii jest wsparcie merytoryczne, które znajdziecie na obu zewnętrznych stronach okładki.

Pomimo niezachęcającej okładki, zdecydowanie polecam tę serię. Obecnie jest naszą ulubioną!

 

Książeczki kontrastowe „Kapitan Nauka” wydawnictwa Edgard

Wśród propozycji z serii „Kapitan Nauka” znajdziecie dwie książeczki kontrastowe rekomendowane dla maluchów w wieku 0-6 miesięcy. Każda z nich zawiera 24 ilustracje.  Obrazki są estetyczne i dość realistyczne, a sąsiadujące strony zestawiają pozytyw oraz negatyw.

Książeczki Kontrastowe Edgard
Książeczki oraz harmonijki kontrastowe wydawnictwa Edgard

W książeczce „Zwierzęta” bardzo spodobało mi się to, że sąsiednie strony przedstawiają najczęściej dwa różne obrazki, ale powiązane z tym samym zwierzakiem (np. pies i kość, sowa i oczy, niedźwiedź i odcisk łapy) – moim zdaniem, dzięki temu, książka będzie atrakcyjna także dla starszych dzieci. W książce „Pokój malucha” dziecko znajdzie przedmioty najczęściej kojarzące nam się z niemowlęciem – są śpioszki, śliniaczek, grzechotka, maskotka. Obie książki są ładnie wydane, solidnie wykonane i godne polecenia.

Książeczki Kontrastowe Edgard
Książeczki Kontrastowe Edgard
Wybrane obrazki książeczek „Zwierzęta” oraz „Pokój malucha”

„Kapitan Nauka” proponuje także dwie książeczki kontrastowe w formie harmonijki – „Świat Zwierząt” oraz „Świat Malucha”. Taki sposób wydania jest bardzo wygodny, gdyż harmonijkę można postawić np. w łóżeczku, wózku czy przy macie edukacyjnej, by dziecko w dowolnym momencie mogło oglądać ilustracje. Harmonijki przedstawiają te same obrazki, które znajdziecie w klasycznych książeczkach. Sporym mankamentem tych pozycji jest jakość tektury – nasze po zaledwie miesiącu użytkowania popękały na krawędziach.

W serii „Kapitan nauka” znajdziecie także karty obrazkowe „A KUKU! Kontrastowe obrazki” oraz „A KUKU! Kontrastowe wzory”. Każdy zestaw zawiera 17 ilustracji w pozytyw