Ekoksiążeczki z serii Zu&Berry
0+,  1+,  3m+,  6m+,  Książki

Ekoksiążeczki z serii Zu&Berry – recenzja

O niewątpliwych zaletach stymulacji wzroku od pierwszych dni życia dziecka z pewnością nie trzeba Was przekonywać. Ćwiczenia z książeczkami kontrastowymi są nie tylko świetną zabawą, ale także dostarczają odpowiednich bodźców wzrokowych, pomagających rozwijać tę ważną umiejętność, jaką jest widzenie. Co więcej, sięganie po odpowiednie książki obrazkowe z niemowlętami jest ważnym elementem rozwoju zdolności poznawczych i sensorycznych. Dziś chciałabym Wam pokazać serię Zu&Berry wydawnictwa Muduko, w której znajdziecie ekoksiążeczki, dedykowane właśnie najmłodszym dzieciom. Zerknijcie do naszej recenzji!

W serii Zu&Berry do tej pory ukazały się cztery tytuły. Pierwszym, przeznaczonym dla maluszków od pierwszego dnia życia jest książeczka kontrastowa „Moje pierwsze kształty”. Proste obrazki w formie dużej plamy kolorystycznej są tu przedstawione na wyraźnie kontrastującym tle. Biało-czarne lub czarno-białe ilustracje będą świetnie stymulowały wzrok noworodków, a forma harmonijki umożliwia umieszczenie książeczki w odpowiedniej odległości od leżącego dziecka.

Ekoksiążeczki z serii Zu&Berry. Moje pierwsze kształty
Ekoksiążeczki z serii Zu&Berry. Moje pierwsze kształty
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Wraz z rozwojem malucha przychodzi czas na sięganie po bardziej złożone ilustracje. „Moje pierwsze kolory” to nadal typowa książeczka kontrastowa, a jednak na ilustracjach oprócz przeważającej czerni i bieli pojawiają się inne barwy podstawowe. Ta harmonijka będzie świetna dla dzieci od 3. miesiąca życia, których wzrok powoli uczy się rozróżniać kolory. Ilustracje w dalszym ciągu są tu proste, bez zbędnych szczegółów, a plamy kolorystyczne zestawione są na kontrastowym tle, dzięki czemu dostarczają one właściwych bodźców.

Ekoksiążeczki z serii Zu&Berry. Moje pierwsze kolory
Ekoksiążeczki z serii Zu&Berry. Moje pierwsze kolory
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

„Moje pierwsze zwierzęta” to książka obrazkowa, dedykowana niemowlętom od 9. miesiąca życia. Tu znajdziecie już znacznie bardziej szczegółowe ilustracje, przedstawiające najbardziej znane dzieciom zwierzaki. Oprócz niezwykle barwnych, utrzymanych w pastelowej kolorystyce i naprawdę przyjemnych dla oka obrazków zostały tu także umieszczone charakterystyczne wyrazy dźwiękonaśladowcze. Pozwala to na bardziej aktywną zabawę z książką. Nasz Mikołaj uwielbia naśladować dźwięki, wydawane przez poszczególne zwierzęta, a więc ta część zdecydowanie najbardziej przypadła mu do gustu. Chętnie do niej wraca i lubi samodzielnie nią manipulować, pochrumkując pod nosem 😉.

Ekoksiążeczki z serii Zu&Berry. Moje pierwsze zwierzęta
Ekoksiążeczki z serii Zu&Berry. Moje pierwsze zwierzęta
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Czwartą częścią, przygotowaną z myślą o maluchach od 12. miesiąca życia, jest tytuł „Moje pierwsze owoce i warzywa”. Tu, na jednolitym tle przedstawione zostały przeróżne rarytasy – od marchewki, przez banana czy buraki po gruszkę. Tak jak w książeczce o zwierzętach, tak i tu poszczególne ilustracje zostały podpisane, dzieci więc będą miały okazję, by opatrzeć się z literami. Przede wszystkim jednak tytuł ten będzie służył zaznajamianiu się maluchów z nowymi kształtami i kolorami, a apetyczne ilustracje być może będą zachętą do skosztowania jakiegoś nowego warzywa bądź owocu?

Ekoksiążeczki z serii Zu&Berry. Moje pierwsze owoce i warzywa
Ekoksiążeczki z serii Zu&Berry. Moje pierwsze owoce i warzywa
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Muszę przyznać, że seria ekoksiążeczek Zu&Berry zrobiła na mnie dobre wrażenie. Forma harmonijek bardzo ułatwia korzystanie z tytułów z malutkimi dziećmi, które większość dnia spędzają leżąc. Przy siedzących i bardziej samodzielnych pociechach może być to już pewne utrudnienie, bowiem o ile nasz Mikołaj świetnie sobie radzi z klasycznymi kartonówkami, to manipulowanie harmonijkami jest dla niego nadal problematyczne. Czasem denerwuje się, gdy nie może odwrócić książki tak, by znaleźć interesujący go obrazek, mimo to uważam, że jest to świetna okazja do doskonalenia motoryki.

Warto dodać, że ekoksiążeczki są nie tylko dobrze przygotowane pod względem merytorycznym i estetycznym, ale także bardzo przemyślane pod względem bezpieczeństwa maluchów. Zastosowana technologia lakierowania Biocidal Coating sprawia, że powierzchnia książeczek jest samosterylizująca się i biobójcza. Do zachowania higieny wystarczy okazjonalnie przetrzeć książkę suchą ściereczką, co z pewnością jest dużym atutem tej serii, zwłaszcza gdy są one wykorzystywane do pracy z dziećmi w żłobkach czy w czasie warsztatów.

Gorąco polecam ekoksiążeczki Zu&Berry. Są one bardzo starannie wykonane i przemyślane, dzięki czemu korzystanie z nich będzie nie tylko świetną zabawą i okazją do zacieśniania rodzinnych więzi, ale także bezpieczną formią pierwszej edukacji. Dodatkową zaletą tej serii jest fakt, że wszystkie zastosowane materiały, w tym lakiery są ekologiczne i biodegradowalne, a także hipoalergiczne. Ja z dużą przyjemnością sięgnę po kolejne książki od Muduko (wydawnictwo już teraz zapowiada nowości z serii Zu&Berry)! A Wy?

Metryczka:

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci