0+,  3m+,  6m+,  Ogólne

Czym są książeczki kontrastowe?

Część z Was zapewne zastanawia się o co chodzi z tymi książeczkami kontrastowymi. Już wyjaśniam!

Najpierw parę słów o tym jak widzą nasze maluchy. Dzieciaczki w momencie narodzin widzą nawet 30 razy słabiej niż osoba dorosła. To, co maluch widzi jest nieostre, a najlepiej dostrzegalne dla dziecka są obrazy o kontrastowych kolorach. Niemowlęta najlepiej dostrzegają to, co znajduje się na brzegach ich pola widzenia, a także to, co znajduje się w odległości ok. 20-30 cm od twarzy (to właśnie dlatego maluchy potrafią się tak intensywnie wpatrywać w mamę podczas karmienia). Warto podkreślić, że już 2-miesięczne dziecko chętnie wodzi wzrokiem za przemieszczającymi się obrazami czy przedmiotami (przy czym ważne jest, aby był to powolny ruch). Z pozoru wydaje się, że widzenie jest proste. Nic bardziej mylnego – aby widzieć prawidłowo zarówno oczy jak i mózg malca potrzebuje intensywnych ćwiczeń. I tu wkracza książeczka kontrastowa! Jest to fenomenalne narzędzie to stymulowania rozwoju narządu wzroku.

Książeczki kontrastowe

Książeczki kontrastowe zawierają zarówno proste kształty jak i bardziej złożone ilustracje. Zwykle są one czarno-białe lub biało-czarne. Niektóre z nich wprowadzają także inne kolory – głównie żółty, czerwony oraz zielony. Jak należy korzystać z książeczek? Stymulacja wzroku dziecka polega na pokazywaniu mu ilustracji z odległości około 30 cm. Można także powoli przesuwać książeczkę przed twarzą dziecka, aby zachęcić je do śledzenia ilustracji wzrokiem lub obracania główką. Książeczkę można także wykorzystać do zabawy z dzieckiem oraz opowiadania mu o tym, co widoczne jest na obrazkach – tu tylko wyobraźnia nas ogranicza.

Książeczek kontrastowych na rynku jest mnóstwo! Jeśli kupujemy je w sklepie stacjonarnym, to spokojnie możemy je obejrzeć i dokonać trafnego wyboru. Problem pojawia się, gdy zakupu dokonujemy w sieci. Gdy wybieraliśmy książeczki dla Mikołaja musieliśmy wybierać kierując się intuicją (rzadko udawało nam się znaleźć publikacje pozwalające zajrzeć do wnętrza książeczki).

Aby ułatwić Wam wybór w trzech kolejnych postach dotyczących książeczek kontrastowych zrecenzuję kilka serii książeczek i kart obrazkowych, z którymi się spotkałam. Znajdziecie tam sporo zdjęć oraz nasze przemyślenia dotyczące korzystania z poszczególnych egzemplarzy :). Zachęcam do lektury:

Książeczki kontrastowe część 1

Książeczki kontrastowe część 2

Książeczki kontrastowe część 3