Jadzia Pętelka piecze pierniki
2+,  3+,  5+,  Książki,  Picturebooki

Jadzia Pętelka piecze pierniki… i nie tylko – recenzja

Premiera książki „Jadzia Pętelka piecze pierniki” zainspirowała mnie do stworzenia wpisu, w którym przybliżymy Wam nie tylko świąteczną przygodę Jadzi, ale także wcześniejsze opowiadania o tej przesympatycznej dziewczynce. Tym samym gorąco zapraszamy Was do recenzji, w której o Jadzi Pętelce dowiedziecie się prawie wszystkiego!

„Jadzia Pętelka piecze pierniki”

Święta tuż tuż! Staś i mama robią świąteczne ozdoby. Jadzia też chciałaby pomagać w przygotowaniach do Bożego Narodzenia. Niestety na dekorowanie papierowych bombek jest jeszcze za mała. A może by tak pomóc tacie w pieczeniu świątecznych pierniczków? Ach, ile przy tym zabawy! Przyprawy tak pięknie pachną, a miód jest taki słodziutki! Szkoda tylko, że ciasta nie można zjeść od razu. Na szczęście ugniatanie piernikowej masy jest tak absorbujące, że Jadzia szybko zapomina o podjadaniu! Jak będą wyglądać pierniczki Jadzi? Sprawdźcie sami!

„Jadzia Pętelka piecze pierniki” to absolutnie urocza świąteczna opowieść, po przeczytaniu której naprawdę może Wam zaburczeć w brzuchach! Jestem przekonana, że w wielu domach małych fanów Jadzi Pętelki będzie się wkrótce unosił zapach pierniczków. Najnowsza książka Barbary Supeł jest wspaniałym zaproszeniem do sensorycznej zabawy podczas rodzinnego pieczenia ciasteczek, która z pewnością pomoże wprowadzić w świąteczny klimat! My jesteśmy tą częścią przygód Jadzi po prostu zachwyceni.

„Jadzia Pętelka nie odda łopatki”

Jadzia kupiła sobie całkiem nową, wielką łopatkę. I warto dodać, że jest to najlepsza łopatka na świecie – w końcu jest NOWA, WIELKA i pomarańczowa (a jest to ulubiony kolor Jadzi)! Z takim nabytkiem po prostu trzeba ruszyć na plac zabaw! Jadzia z dużą radością bawi się w piaskownicy, jednak długie kopanie nudzi dziewczynkę. Co by tu dalej robić? Z łopatką nie da się przecież zjeżdżać ani huśtać na huśtawce! Trudno jest też zrobić babkę, mając tylko jedną wolną rączkę (Jadzia ani myśli odłożyć łopatki, nawet na chwilę). Dziewczynce nie podoba się również pomysł mamy, która zaproponowała, by Jadzia zamieniła się z Michasią zabawkami. Jak skończy się wizyta na placu zabaw?

Zapewne każdy dorosły przyzna, że dzieci niechętnie dzielą się swoimi zabawkami – zwłaszcza gdy są one nowe i jedyne w swoim rodzaju. „Jadzia Pętelka nie odda łopatki” to świetna opowieść dla najmłodszych czytelników, która pomoże zrozumieć dzieciom, że dzielenie się podczas zabawy tak naprawdę łączy! Maluchy zobaczą również, że wspólna zabawa z rówieśnikami może być dużo ciekawsza, a jej efekty zdecydowanie bardziej okazałe!

„Jadzia Pętelka robi siku”

Tata Jadzi wrócił z zakupów i przyniósł coś dziwnego. Mówi, że tajemniczy przedmiot to nocnik, który służy do robienia siku i kupy. Jadzia nie jest przekonana, czy tata na pewno ma rację. Może się pomylił i nocnik tak naprawdę jest kapeluszem? Po chwili udaje się jednak namówić Jadzię, by usiadła na żółtym nocniczku. Wygląda na to, że jest on całkiem wygodny! No i można robić na nim tyle ciekawych rzeczy, nawet jeśli nie udaje się przy okazji załatwić tych spraw, do których został stworzony. Mała Jadzia się jednak tak łatwo nie poddaje, a tata dzielnie wspiera dziewczynkę w odzwyczajaniu się od pieluszki. Zabawia ją w łazience, gdy czekają na siku i uspokaja, gdy zamiast w nocniku ląduje ono w spodenkach Jadzi. Z takim wsparciem Jadzia na pewno nauczy się korzystać z nocnika!

„Jadzia Pętelka robi siku” to świetna książka, która będzie wspierać maluchy w procesie odpieluszkowywania. Często jest to dla dziecka spory stres, dlatego przejście przez ten czas z ukochaną przez małych czytelników Jadzią z pewnością będzie dużą pomocą! Szczególnie, że w tej części dziewczynka pokazuje dzieciom, że nocnik to naprawdę fajna rzecz!


„Jadzia Pętelka idzie na spacer”

Co robi mała Jadzia? Sprawia wrażenie bardzo zajętej… Dziewczynka chyba szykuje się na spacer, bo właśnie założyła buty na obcasie. Nie jest łatwo przekonać Jadzię do zmiany butów. Gdy jednak okazuje się, że na dworze jest sporo kałuż, dziewczynka szybko stwierdza, że po kałużach można chodzić tylko w kaloszach. Co jeszcze przyda się na spacerze? Jadzia szykuje sporo zabawek, postanawia więc wziąć również wózek, aby łatwiej było jej zabrać wszystkie potrzebne rzeczy. Teraz pora się ubrać. Jadzia zakłada kurtkę i szalik, ale nie ma ochoty ubierać czapki. Co teraz?

„Jadzia Pętelka idzie na spacer” to kolejna książka Barbary Supeł, która pokazując sceny z życia codziennego, uczy maluchy prostych, a jakże ważnych rzeczy. W tej części mali czytelnicy zobaczą, jak Jadzia uczy się samodzielności i sama szykuje się do zabawy na świeżym powietrzu. Nie każda jej decyzja będzie od razu właściwa, jednak z niewielką pomocą mamy wszystko się udaje. W końcu wsparcie rodziny jest bardzo ważne!

„Jadzia Pętelka zostaje z nianią”

Mama i tata szykują się na występ Stasia, który ma odbyć się w przedszkolu. Jadzia zostanie tego popołudnia z nianią. Dziewczynka sprawia wrażenie mocno przejętej tą sytuacją. Gdy przychodzi Natka – opiekunka Jadzi, dziewczynka nieśmiało chowa się za mamą. Zostawanie z nianią to wcale nie taka prosta sprawa! Skąd Natka ma wiedzieć co Jadzia lubi, a czego nie? Dziewczynka postanawia się pokazać nani swoje ukochane zabawki i ulubione przekąski. W końcu nadchodzi moment pożegnania i Jadzia zostaje z Natką. Czy wspólne popołudnie będzie udane?

„Jadzia Pętelka zostaje z nianią” to świetne opowiadanie, które przygotuje dzieci na pierwsze, krótkie rozstania z rodzicami. Mała Jadzia pokaże dzieciom, jakie znalazła sposoby na oswojenie się z nową sytuacją. Dzieci zobaczą, że zabawa z opiekunką może być naprawdę udana! Jadzia z Natką wspólnie porobią śmieszne miny, potańczą to muzyki, której Jadzia nigdy wcześniej nie słyszała i zrobią mnóstwo innych rzeczy, które będą stanowiły początek zupełnie nowych rytuałów. Kto wie? Może mali czytelnicy, podobnie jak Jadzia, w przyszłości będą tęsknić za wizytami nani?

Podsumowanie

Seria opowiadań o Jadzi Pętelce to świetna propozycja dla najmłodszych czytelników. Każda z książeczek to krótka historia, dotykająca różnych codziennych sytuacji. Wspaniałe jest to, że za każdym razem Jadzia spotyka się z jakimś prostym problemem, który próbuje samodzielnie (lub z niewielkim wsparciem rodziców) rozwiązać. Nauka samodzielnego siusiania, pierwszy wieczór z opiekunką czy może kłopoty w relacjach z rówieśnikami? Z Jadzią Pętelką żaden z tych problemów nie będzie straszny!

Opowiadania Barbary Supeł czyta się naprawdę bardzo przyjemnie. Bohaterowie są niezwykle sympatyczni, sama fabuła jest ciekawa i przezabawna, a dodatkowo towarzyszą jej absolutnie urocze ilustracje Agaty Łukszy. Osobiście jesteśmy tą serią zachwyceni i mimo że nasz starszy syn ma już 6 lat, to z ogromną przyjemnością wraca do przygód Jadzi! Na sam koniec dodam jeszcze, że w każdym opowiadań znajdziecie także drobne elementy edukacyjne. Dzieci wspólnie z Jadzią poćwiczą liczenie, przypomną sobie podstawowe kształty czy kolory oraz powtórzą, która to prawa, a która lewa strona.

Gorąco polecamy serię o Jadzi Pętelce dzieciom od 2. roku życia, choć z naszego doświadczenia wynika, że przedszkolaki czytają je równie chętnie! Które opowiadanie jest Waszym ulubionym? My zdecydowanie rozkochaliśmy się w części „Jadzia Pętelka piecze pierniki”! Może dlatego, że tak cudownie wprowadza świąteczny klimat, dzięki czemu w czasie lektury naprawdę ma się wrażenie, że z kuchni czuć zapach pierników…

W naszym zestawieniu przygód Jadzi brakuje jedynie książki „Jadzia Pętelka idzie spać”, ale obiecujemy, że już wkrótce uzupełnimy wpis!

Metryczka:
  • autor – Barbara Supeł
  • ilustrator – Agata Łuksza
  • wydawnictwo – Zielona Sowa
Jeśli szukacie innych świątecznych tytułów, to zajrzyjcie koniecznie tu:

Najlepsze świąteczne książki dla dzieci – zestawienie

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci