O królu dębie i jego wspaniałym królestwie
3+,  5+,  Książki

O królu dębie i jego wspaniałym królestwie – recenzja

Lubię książki, które oprócz ciekawej fabuły i pięknych obrazków zawierają w sobie wartościowe przesłanie. Nie ukrywam, że gdy zobaczyłam opowieść „O królu dębie i jego wspaniałym królestwie”, to najpierw urzekły mnie ilustracje. Uwielbiam kreskę Anny Simeone!. Jednak zapewniam, że opowieść Pauliny Płatkowskiej jest równie piękna jak jej oprawa graficzna! Zajrzyjcie razem z nami do tej cudownej książki, która uwrażliwia dzieci na przyrodę oraz na to, jak niezwykle ważną rolę w naszym życiu pełnią drzewa. My jesteśmy tą lekturą po prostu oczarowani.

Na granicy łąki i lasu rośnie stary dąb. Jego przepiękna i rozłożysta korona jest schronieniem dla wielu zwierząt. Wśród liści dębu schronienie znalazła rodzina sikorek oraz śpiewający wieczorne ptasie arie kos. Gałęzie wielkiego dębu zamieszkuje również pożyteczny dzięcioł, a w małej dziupli zadomowiła się urocza wiewiórka. Mieszkańcy pobliskiego miasteczka również chętnie szukają chwili wytchnienia w cieniu pięknego drzewa.

Pewnej jesieni w pobliżu dębu pojawia się pewien geodeta. Pilnie coś mierzy i notuje. Na koniec oznacza dąb pomarańczowym kółkiem z kropką i odjeżdża. Znak na drzewie bardzo smuci mieszkańców miasteczka. Jak ktoś może wyciąć ich piękne drzewo! Przecież ze starym dębem wiąże się tyle przepięknych wspomnień i rytuałów! Co więcej, dużo przyjemniej spaceruje się czy biega po lesie niż po drogach, pełnych aut i spalin. I co się stanie z wszystkimi stworzeniami, dla których dąb jest domem? Tak po prostu być nie może! Czy okolicznym mieszkańcom uda się uratować pięknego króla lasu?

O królu dębie i jego wspaniałym królestwie
O królu dębie i jego wspaniałym królestwie
O królu dębie i jego wspaniałym królestwie
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

„O królu dębie i jego wspaniałym królestwie” to wzruszająca i ważna opowieść. Mali czytelnicy zobaczą, jak niezwykle ważną rolę w świecie przyrody pełnią drzewa! Walka malarki, grzybiarza i innych mieszkańców miasteczka o ich leśny skarb będzie dla dzieci pięknym przykładem obywatelskiej postawy. W końcu to na nas, ludziach ciąży odpowiedzialność za otaczający nas świat!

Książka Pauliny Płatkowskiej jest cudna. Fabuła jest stosunkowo prosta, ale napisana w sposób bardzo poruszający. Nie sposób przejść obojętnie obok historii pięknego drzewa, o którym opowie nam autorka. Ogromną zaletą książki są również ilustracje Anny Simeone. Jest to ilustratorka, w pracach której zakochaliśmy się przy okazji innej książki wydawnictwa Literatura. Tu po raz kolejny stworzyła ona przepiękne obrazki, ukazujące uroki otaczającej nas przyrody. Świetne połączenie ciekawej historii oraz atrakcyjnej szaty graficznej sprawia, że czytanie książki jest po prostu ogromną przyjemnością!

Gorąco polecam historię „O królu dębie i jego wspaniałym królestwie” dzieciom od 3. roku życia. Osobiście uważam, że książka jest cudowna. Bardzo są nam potrzebne lektury, które zwiększają przyrodniczą świadomość i wrażliwość dzieci!

O królu dębie i jego wspaniałym królestwie
O królu dębie i jego wspaniałym królestwie
O królu dębie i jego wspaniałym królestwie
Metryczka:
  • autor – Paulina Płatkowska
  • ilustrator – Anna Simeone
  • wydawnictwo – Literatura
Jeśli podobają się Wam ilustracje w tej książce, to zajrzyjcie koniecznie tu:

O Chruptaku, który szukał szczęścia – recenzja

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *