Doktor Esperanto i język nadziei
5+,  7+,  9+,  Książki

Doktor Esperanto i język nadziei – recenzja

Choć język esperanto ma już ponad 100 lat, to muszę przyznać, że usłyszałam o nim stosunkowo niedawno. Tym większe było moje zaskoczenie, gdy zobaczyłam jedną z najnowszych premier wydawnictwo Mamania! „Doktor Esperanto i język nadziei” to jedyna książka dla dzieci, w której przeczytamy historię prawdopodobnie najsłynniejszego języka uniwersalnego, który w dodatku został stworzony w… Białymstoku! Zajrzyjcie razem z nami do tej świetnej książki, przepełnionej nadzieją i wiarą w dziecięce marzenia.

Młody Ludwik Zamenhof z pewnym niepokojem obserwował ludzi w swoim rodzinnym Białymstoku. Dziwił się skąd wśród jego sąsiadów tyle złości. Być może wynikało to z tego, że nie mogli się nawzajem zrozumieć? Na ulicach dało się słyszeć wiele języków, a każdy z nich brzmiał zupełnie inaczej. Może gdyby udało się stworzyć prosty, zrozumiały dla wszystkich język, to ludzie byliby dla siebie milsi, a na świecie panowałby pokój?

Przepełniony dziecięcą nadzieją na lepsze jutro, Ludwik postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Każdą wolną chwilę poświęcał tworzeniu nowych słów, będących uproszczeniem i połączeniem wyrazów, zaczerpniętych z innych języków. Niestety ojcu Ludwika nie podobało się, że jego syn całkowicie oddał się swojej fantazji. Zakazał mu pracy nad językiem nadziei i wysłał go na uniwersytet, by kształcił się na lekarza. Czy Ludwik porzuci marzenia o uniwersalnym języku, który pomoże porozumieć się ludziom na całym świecie? Sprawdźcie sami!

Doktor Esperanto i język nadziei
Doktor Esperanto i język nadziei
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

„Doktor Esperanto i język nadziei” to cudowna książka! Historia młodego Ludwika i jego uniwersalnego języka pełna jest pozytywnej energii, która uskrzydla. Jestem pewna, że przykład Doktora Esperanto zainspiruje młodych czytelników do tego, by z odwagą spełniać swoje marzenia, nawet jeśli nie wierzą w nie nasi bliscy!

Warto podkreślić, że oprócz wciągającej, choć stosunkowo prostej fabuły, znajdziecie w książce także sporo ciekawostek o samym esperanto. Wiedzieliście na przykład, że język ten został wykorzystany w komiksach o SpongeBobie Kanciastoportym? Pojawił się on także w Simpsonach! Przyznam, że historia esperanto i jego twórcy jest naprawdę fascynująca! Szczególnie, że jest to jedyny stworzony od podstaw język międzynarodowy, który przetrwał do dziś. Tym bardziej warto się tym chwalić – w końcu jest to polski wynalazek!

Na koniec dodam, że „Doktor Esperanto i język nadziei” to książka, która naprawdę rozpieszcza. Duży format, gruby papier, świetne rysunki Zosi Dzierżawskiej, utrzymane nieco w klimacie retro oraz naprawdę ciekawa fabuła sprawiają, że jest to lektura, którą czyta się z ogromną przyjemnością. Jestem przekonana, że każdy mały marzyciel będzie zafascynowany przygodą Ludwika Zamenhofa.

Gorąco polecam książkę „Doktor Esperanto i język nadziei” dzieciom od 5. roku życia.

Doktor Esperanto i język nadziei
Doktor Esperanto i język nadziei
Doktor Esperanto i język nadziei
Metryczka:
  • autor – Mara Rockliff
  • ilustrator – Zosia Dzierżawska
  • tłumacz – Zofia Raczek
  • wydawnictwo – Mamania

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci