Zagadkowe muzea w Warszawie. Przewodnik i zabawy dla poszukiwaczy przygód
5+,  7+,  9+,  Książki

Zagadkowe muzea w Warszawie. Przewodnik i zabawy dla poszukiwaczy przygód – recenzja

Czy Wasze pociechy lubią zwiedzać muzea? Nie ukrywam, że gdy ja byłam dzieckiem, nie każde muzeum wzbudzało mój entuzjazm . Od tego czasu jednak wiele się zmieniło, mnóstwo wystaw ma specjalnie ścieżki edukacyjne dla dzieci, a i sama koncepcja tego, co w muzeum można zobaczyć, bardzo się zmieniła. W wielu z nich oprócz eksponatów takich jak obrazy, rzeźby czy przedmioty z minionych epok, znajdziecie wystawy o naprawdę zaskakującej tematyce. Teraz, gdy planujemy wycieczki po Polsce z dużą ciekawością na listę „must have’ów” wpisujemy najróżniejsze muzea i z radością obserwujemy to, z jak wielkim zaciekawieniem nasze dzieci chłoną wszystko to, co w nich zobaczą. Dziś chciałabym zaś pokazać Wam książkę, która zdecydowanie ułatwi Wam planowanie muzealnych wojaży po… stolicy! Aleksandra Artymowska pod szyldem fenomenalnego wydawnictwa Kropka wydała arcyciekawą propozycję dla fanów zwiedzania – oto „Zagadkowe muzea w Warszawie. Przewodnik i zabawy dla poszukiwaczy przygód”. Zerknijcie!

Siedemnaście rozkładówek. Siedemnaście najciekawszych i najbardziej wartych uwagi muzeów na mapie Warszawy. I siedemnaście okazji do fenomenalnej zabawy (i to podwójnej! ale o tym za chwilę). Aleksandra Artymowska stworzyła przewodnik, który choć kierowany jest do dzieci, zdecydowanie zainteresuje również dorosłych. Jeśli planujecie wycieczkę do stolicy, zdecydowanie musicie sięgnąć po ten tytuł. I już spieszę z wyjaśnieniem dlaczego.

Każda rozkładówka jest tu poświęcona innemu muzeum. W stosunkowo niedługim tekście znajdziecie tu najistotniejsze informacje, dotyczące tego, jakie wystawy możecie w nim zobaczyć. Ta esencjonalna treść to zaledwie jednak początek, bowiem tak naprawdę ciężar opowiedzenia o muzealnych wystawach został przeniesiony na wypełniające co najmniej ¾ rozkładówki ilustracje. To tam dzieje się prawdziwa magia. Tam ujrzycie najciekawsze maski, zgromadzone w Muzeum Azji i Pacyfiku czy kuchnię oraz pocztę dla… lalek, zebrane wśród eksponatów Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek. Każda z ilustracji czaruje czytelnika ciekawymi, choć nie zawsze najbardziej oczywistymi eksponatami miejsc, o których opowiada autorka. Część poświęcona Muzeum Polin przedstawia przepiękną rekonstrukcją synagogi w Gwoźdźcu, ta poświęcona Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza do przyjrzenia się powstańczym listom, zaś czytając o Stacji Muzeum, rzucicie okiem na Luxtorpędę, pierwsze lokomotywy parowe oraz… pociągi konne! Każda ilustracja przedstawia naprawdę mnóstwo muzealnych eksponatów i wiele detali, które już za chwilę posłużą do zabawy i rozwiązywania zagadek!

Zagadkowe muzea w Warszawie. Przewodnik i zabawy dla poszukiwaczy przygód
Zagadkowe muzea w Warszawie. Przewodnik i zabawy dla poszukiwaczy przygód
Zagadkowe muzea w Warszawie. Przewodnik i zabawy dla poszukiwaczy przygód
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Gdzie skryła się zbroja Pioruna? Jak wyglądały dawne inhalatory? W którym miejscu na sklepieniu synagogi umieszczono znaki zodiaku? Które Syrenki Warszawskie nie mają tarczy, a które mają… łapy? W każdej części znajdziecie kilka zagadek, które sprawdzą Waszą spostrzegawczość. Co zaś najciekawsze, wszystkie detale, które musicie odnaleźć, stają się dla autorki okazją, by przemycić najróżniejsze ciekawostki, dotyczące muzealnych wystaw. To jednak naprawdę nie koniec zabawy z tym tytułem!

W każdym rozdziale znajdziecie także zagadki, które rozwiązać będziecie mogli dopiero w czasie wizyty w muzeum. I to jest naprawdę fenomenalny pomysł na zaktywizowanie dzieci w czasie zwiedzania! Zamiast pędu przez muzealne sale z okrzykiem „Już widziałem!” (tak, wiąże się z tym pewna rodzinna historia 😉) dzieci z uwagą będą przyglądać się eksponatom i szukać, bo przed nimi przecież nie lada zadania! Gdzie w Muzeum Domków Lalek znajduje się szkoła dla szczurków i przychodnia weterynaryjna? Jak wyglądała dawna forma do masła? Gdzie znajdują się dwa moździerze do ucierania trucizn, które skryły się na wystawie w Muzeum Farmacji? Takich zadań i zagadek, dotyczących muzealnych wystaw jest tu mnóstwo! Czy rozwiążecie każdą?

„Zagadkowe muzea w Warszawie. Przewodnik i zabawy dla poszukiwaczy przygód” to jeden z najlepszych przewodników w naszej domowej biblioteczce. Powiem więcej, jestem przekonana, że po jego lekturze to Wasze dzieci będą wyciągać Was na wycieczkę do muzeum (a nie odwrotnie!). Które muzea trafiły na naszą listę „DO ZOBACZENIA”? Zdecydowanie jest to Muzeum Farmacji – w końcu jak przystało na farmaceutkę nie mogłabym odmówić sobie okazji do odwiedzenia takiego miejsca 😉! Kuba zaś wybrał sobie Muzeum Neonów (sama zresztą równie chętnie je odwiedzę) oraz Stację Muzeum. Niemniej jestem przekonana, że wystawy z zabawkami i grami oraz te poświęcone dinozaurom czy archeologii będzie śledził z równie wielkimi wypiekami na twarzy! Planując zaś swoje wyprawy, nie zapomnijcie zerknąć na ostatnie strony tego tytułu. Tam znajdziecie całą masę cennych wskazówek – od godzin otwarcia poszczególnych muzeów, przez informację o dniach, kiedy wejściówki do danego obiektu są darmowe, po listę wszelkich udogodnień i ciekawych ofert dodatkowych, które przewidziano w każdym muzeum. Z pewnością będzie to ogromnym ułatwieniem podczas organizowania wycieczki.

Gorąco polecam książkę „Zagadkowe muzea w Warszawie. Przewodnik i zabawy dla poszukiwaczy przygód” wszystkim, którzy lubią aktywne spędzanie czasu i, jak to mawia się u nas w domu, wyciskanie wszelkich wycieczek jak cytrynę 😉!

Zagadkowe muzea w Warszawie. Przewodnik i zabawy dla poszukiwaczy przygód
Zagadkowe muzea w Warszawie. Przewodnik i zabawy dla poszukiwaczy przygód
Zagadkowe muzea w Warszawie. Przewodnik i zabawy dla poszukiwaczy przygód
Metryczka:
  • autor – Aleksandra Artymowska
  • ilustrator – Aleksandra Artymowska
  • Wydawnictwo Kropka
Link do strony wydawnictwa:

https://wydawnictwokropka.com.pl/ksiazki/50-zagadkowe-muzea-w-warszawie


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci