Chłopiec, dziewczynka i mur
5+,  7+,  9+,  Książki

Chłopiec, dziewczynka i mur – recenzja

„Chłopiec, dziewczynka i mur” to niezwykła historia, która mówi o tęsknocie, niepełnosprawności, ograniczeniach, ale także odwadze i miłości, która pomaga pokonać przeciwności losu. Ulf Stark wraz z Anną Höglund stworzyli piękną opowieść, do napisania której zainspirowała ich podróż do Palestyny. Ta krótka, podana na początku książki informacja sprawia, że lektura nabiera wielowymiarowości. Z pozoru prosta historia pozwala dotknąć dzieciom trudnych kwestii wojny i zawiłości politycznych, których nie brakuje na Bliskim Wschodzie. Zajrzyjcie razem z nami to tej bardzo wartościowej książki.

Adham i Sulafa wraz z rodzicami musieli się przeprowadzić. Teraz z ich okna widać ponury mur, który wydaje się być niemożliwy do pokonania. Dzieci mają wrażenie, że za murem został nie tylko ich ukochany dom, drzewka pomarańczowe i gaje oliwne, ale także ich śmiech i beztroskie dzieciństwo. Już nic nie jest takie, jak było kiedyś.

Pewnego dnia, gdy rodzeństwo bawi się na świeżym powietrzu, Sulafa wypowiada na głos swoje marzenie. Chciałaby jeszcze raz spróbować słodkich pomarańczy, które rosły w ich dawnym ogrodzie. Tylko jak przedostać się przez mur? Dziewczynka jest niepełnosprawna, z trudem jest w stanie postawić kilka kroków, a co dopiero pokonać tak wysoką przeszkodę. Adham postanawia spełnić marzenie siostry. Zaczyna trenować skoki wzwyż, by przeskoczyć mur i przynieść z ich rodzinnego domu nie tylko pyszne owoce, ale i trochę szczęścia. Czy chłopiec podoła zadaniu i dotrze do drzewek owocowych? Sięgnijcie po książkę „Chłopiec, dziewczynka i mur” i sprawdźcie sami jak potoczą się losy Adhama i Sulafy.

Chłopiec, dziewczynka i mur
Chłopiec, dziewczynka i mur
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Ulf Stark stworzył niesamowitą książkę. Pokazuje w niej młodym czytelnikom, że nie należy się poddawać, nawet jeśli los stawia na naszej drodze przeszkody, które mogłoby wydawać się niemożliwe do pokonania. Autor przedstawia rodzeństwo. Sulafa jest niepełnosprawna, jednak w poezji znajduje cudowny sposób, by wznieść się ponad ograniczenia swojego ciała. Adham czuje się poniekąd zniewolony przez mur. Marzenia siostry motywują go do działania i dodają odwagi.

Dorosły czytelnik, mając świadomość jak trudna jest sytuacja polityczna w Autonomii Palestyńskiej, widzi w tej z pozoru prostej historii głębsze przesłanie. Mur przestaje być tylko ograniczeniem, a staje się symbolem cierpienia wielu rodzin, które z powodu wojny i prześladowań musiała opuścić rodzinne domy i przenieść się do wydzielonej strefy. Dzięki niezwykłej opowieści „Chłopiec, dziewczynka i mur” możemy pokazać dzieciom jak trudne jest życie Palestyńczyków.

Książka „Chłopiec, dziewczynka i mur”, choć porusza trudne kwestie, napisana jest prostym językiem – autor stosuje krótkie zdania i nieskomplikowane dialogi. Trzeba jednak przyznać, że wzbudza ona ogromne emocje. Opowieści towarzyszą ilustracje Anny Höglund, które podobnie jak narracja mocno poruszają czytelnika. Nie są to skomplikowane obrazki, a mimo to bardzo wyraźnie przedstawiają uczucia bohaterów. Zobaczymy tu smutek i tęsknotę za rodzinnym domem, determinację chłopca w dążeniu do celu, a także miłość i ogromne przywiązanie Sulafy i Adhama.

„Chłopiec, dziewczynka i mur” to przepiękna i bardzo poruszająca opowieść. Lektura tej książki będzie wspaniałą okazją do rozmowy o tym, jak na nasz los wpływają ograniczenia i trudności. Polecam tę wartościową historię dzieciom od 5. roku życia. Uważam, że warto po nią sięgnąć także ze starszymi czytelnikami. Może to być cenny wstęp do rozmowy o trudnej sytuacji politycznej i napięciach pomiędzy dwoma narodami, które jakby nie było są bliskimi sąsiadami.  

Chłopiec, dziewczynka i mur
Chłopiec, dziewczynka i mur
Metryczka:
  • autor – Ulf Stark
  • ilustrator – Anna Höglund
  • tłumacz – Katarzyna Skalska
  • wydawnictwo – ZAKAMARKI
Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!

https://www.facebook.com/Czytelnicze-Podw%C3%B3rko-110350537349797

Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci