12+,  5+,  7+,  9+,  Książki,  Popularno-naukowe

Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych – recenzja

Czy można napisać ciekawą książkę o zapożyczeniach? Michał Rusinek i wydawnictwo Znak Emotikon udowadniają, że TAK! Książka „Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych” będzie niezwykle ciekawą lekcją języka polskiego, podczas której przyjrzymy się pochodzeniu różnych wyrazów. Jestem pewna, że historia wielu z nich bardzo Was zaskoczy!

„Postaw miskę z bigosem oraz wazę z żurkiem na tym blacie przykrytym ceratą”. Nie wiem jak Wam, ale mi od razu stanął przed oczami tradycyjny polski obiad. Trudno chyba o bardziej polskie dania niż żurek i bigos, prawda? Cerata też dość mocno zakorzeniła się w naszych wspomnieniach. W końcu u niejednej babci to właśnie ona królowała na stołach. A gdybym powiedziała Wam, że WSZYSTKIE rzeczowniki w przytoczonym przeze mnie zdaniu to zapożyczenia? Szok i niedowierzanie… to właśnie czułam, przeglądając kolejne strony książki „Wihajster”. Jednak gwarantuję, że to tylko początek drogi przez meandry ciekawostek językowych.

Michał Rusinek podzielił swoją opowieść na kilka rozdziałów. Każdy zabierze nas w inne miejsce. W kuchni pochylimy się nad historią talerza, który kiedyś był deską do krojenia i patelni, która była półmiskiem. W pokoju przyjrzymy się pochodzeniu słów takich jak jasiek (który, ku mojemu zdziwieniu z Janem nie ma nic wspólnego), żyrandol czy szyba. W łazience pomajstrujemy przy prysznicu, kurkach i toalecie, zaś na podwórku zastanowimy się nad tym, skąd wzięły się harce i hałasy. Autor zabierze nas także na wyprawę alejkami do gmachów, parków i teatrów, by na koniec sprawdzić, jakie zapożyczenia znajdziemy na wsi, w garderobie czy w warsztacie.  Zapowiada się całkiem ciekawie, prawda?

Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych
Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

„Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych” to istotnie (jak sama nazwa wskazuje) przewodnik. Na końcu znajdziecie nawet indeks przytoczonych przez autora zapożyczeń. Jednak muszę powiedzieć, że jest to najbardziej interesujący z przewodników, z jakim miałam do czynienia. Michał Rusinek o języku polskim pisze w wyjątkowo ciekawy i zabawny sposób. Dowcip autora wyjątkowo przypadł mi do gustu! Zabawa słowem i liczne ciekawostki sprawiają, że kolejne strony przeglądaliśmy z ogromną przyjemnością.

Co ciekawe, nie tylko język polski pozwala sobie na „pożyczki” od innych. Okazuje się, że są słowa, które przywędrowały do obcych słowników właśnie z Polski! Na końcu książki znajdziecie krótki rozdział, poświęcony właśnie tym zagranicznym wyrazom, które mają polskie korzenie. Jest to świetny smaczek tej publikacji – niemalże jak wisienka na torcie!

Osobiście jestem książką Michała Rusinka zachwycona. A nie byłabym sobą, jeśli nie wspomniałabym o świetnych ilustracjach Joanny Rusinek, które są kropką nad „i” w „Wihajstrze”! Warto przyjrzeć się im dokładnie, bo nie brakuje na nim zabawnych i ciekawych szczegółów. Dlaczego jasiek jedzie na koniu? Dlaczego hejnalista gra hejnał w piżamie? I co ma wspólnego Napoleon z tenisem? Zajrzyjcie do książki „Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych” i zobaczcie, jak fascynująca może być historia języka polskiego.

Naszym zdaniem „Wihajster” będzie książką odpowiednią dla dzieci już od 6. roku życia. Jestem jednak przekonana, że połączenie niezwykłych ilustracji i zabawnego tekstu zyska uznanie także starszych czytelników!

Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych
Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych
Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych
Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych
Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych
Metryczka:
  • autor – Michał Rusinek
  • konsultacje – dr hab. Izabela Winiarska-Górska
  • ilustrator – Joanna Rusinek
  • wydawnictwo – Znak Emotikon

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *