Mamo, a dlaczego?
5+,  7+,  9+,  Książki,  Popularno-naukowe

Mamo, a dlaczego? – recenzja

Każdy, kto ma dziecko wie, że trzeba być zawsze przygotowanym na trudne i niejednokrotnie zaskakujące pytania swoich latorośli. Z jakimi pytaniami swojego syna mieliśmy problem? Co to jest grawitacja? Dlaczego wiatru nie widać? Jak powstaje tęcza? W zasadzie można powiedzieć, że pytania nie są trudne, ale jak udzielić na nie prostej i zrozumiałej dla kilkulatka odpowiedzi? Właśnie dlatego bardzo chętnie sięgamy po książki popularno-naukowe dla dzieci. A jeśli naukowym faktom towarzyszy przy okazji fabuła – tym lepiej! I właśnie taka jest książka „Mamo, a dlaczego?”.

Jej autorką jest Monika Krauze – absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Pani Monika sama o sobie mówi, że twardo chodzi po ziemi, ale za to głowę trzyma w chmurach. Być może to właśnie tak nietypowe połączenie cech pomogło Jej stworzyć świetną książkę „Mamo, a dlaczego?”. Poznamy tam wygadaną i bardzo ciekawą świata Zuzkę oraz jej starszego brata, Alberta. Rodzeństwo podczas zabaw, bądź zwyczajnych, codziennych obowiązków stale obserwuje otaczającą ich rzeczywistość. Co z tego wynika? Mają mnóstwo pytań! Na szczęście mama zna odpowiedź na każde z nich!

O czym ciekawym przeczytamy w książce „Mamo, a dlaczego?”? Dzieci będą miały okazję dowiedzieć się między innymi:

  • jak w czasie burzy powstają błyski, a jak grzmoty
  • co to jest grawitacja (tak – w końcu mogłam to Kubie wytłumaczyć w przystępny sposób!)
  • jakie duchy odpowiadają za trzaskanie drzwiami
  • co sprawia, że ciasto rośnie
  • dlaczego morze jest słone (i nie ma to nic wspólnego z młynkiem, który rybakowi wpadł do morza!)
  • dlaczego szron pojawia się tylko na poziomych powierzchniach, a szadź jest wszędzie
  • skąd chmura wie, kiedy powinien spaść deszcz, a kiedy śnieg lub grad.
Mamo, a dlaczego?
Mamo, a dlaczego?
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Każdemu z pytań, o których przeczytamy w książce towarzyszy krótki, choć często zabawny, fabularny wstęp. Zuzka, Albert i ich rodzice budzą dużą sympatię, a wiele ich dyskusji i rozmów będzie pewnie brzmiało znajomo! Sposób, w jaki autorka tłumaczy często niełatwe zagadnienia z dziedziny fizyki, czy nauk pokrewnych jest po prostu fantastyczny! Proste zdania, obrazowe przykłady i język dopasowany do kilkuletnich odbiorców sprawia, że każde dziecko z zaciekawieniem będzie „połykać” kolejne strony.

Świetnym uzupełnieniem naukowych wyjaśnień autorki będą komiksowe podsumowania. Każdy rozdział zakończą cztery proste obrazki, które przypomną podstawowe fakty, tłumaczące dane zagadnienie. Uważam, że twórcy szkolnych podręczników powinni uczyć się od autorów książki „Mamo, a dlaczego?”. W mojej opinii jest to bardzo ciekawa, świetnie przygotowana pod względem merytorycznym i bardzo atrakcyjna z punktu widzenia dzieci lektura!

Gorąco zachęcam, by po książkę „Mamo, a dlaczego?” sięgać zarówno z przedszkolakami, jak i z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym. Jest to naprawdę pouczająca lektura!

Mamo, a dlaczego?
Mamo, a dlaczego?
Monika Krauze
Metryczka:
  • autor – Monika Krauze
  • ilustrator – Tomasz Samojlik
  • wydawnictwo – MULTICO Oficyna Wydawnicza
Szukacie podobnych książek? Zajrzyjcie tu:

Książki dla dzieci ciekawych świata – zestawienie

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci