Początek roku szkolnego tuż-tuż! W związku z tym postanowiłam przygotować dla Was zestawienie, w którym znajdziecie książki dla dzieci ciekawych świata
Książki,  Ogólne

Książki dla dzieci ciekawych świata – zestawienie

Początek roku szkolnego tuż-tuż! W związku z tym postanowiłam przygotować dla Was zestawienie, w którym znajdziecie książki dla dzieci ciekawych świata. Będą one świetnym uzupełnieniem materiału, który dzieci będą miały okazję poznać na lekcjach. Przede wszystkim jednak mają one zachęcać dzieci do odkrywania świata oraz nauki poprzez zabawę.

1. Domowe Laboratorium

„Domowe Laboratorium” to książka, w której znajdziecie proste eksperymenty oraz kreatywne zabawy. Każde z opisywanych doświadczeń można wykonać z użyciem rzeczy, które większość z nas zapewne ma w domu. Co więcej, wszystkie eksperymenty pozwalają dzieciom poznać ciekawe zagadnienia z dziedziny fizyki lub chemii. Autor prostym i zrozumiałym językiem wyjaśnia zjawiska, które obserwujemy w danym doświadczeniu. Zamieszcza również dodatkowe komentarze i ciekawostki dla starszych dzieci. Dzięki temu „Domowe Laboratorium” będzie świetnym sposobem na kreatywne spędzanie czasu zarówno z dziećmi w wieku przedszkolnym, jak i z uczniami szkoły podstawowej. Moim zdaniem nie ma nic lepszego, niż zdobywanie wiedzy poprzez zabawę. Dodam, że różnorodność poruszanych w książce zagadnień sprawia, że „Domowym Laboratorium” nie można się znudzić. Książka będzie odpowiednia dla dzieci od 5. roku życia, choć dzieci w wieku szkolnym również będą nią zaciekawione.

Domowe Laboratorium - Książki dla dzieci ciekawych świata
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Pełną recenzję znajdziecie, klikając w poniższy link:

https://czytelniczepodworko.pl/2020/05/24/domowe-laboratorium-idealny-prezent-na-dzien-taty/

2. Mamo, a dlaczego?

„Mamo, a dlaczego?” to książka, która łączy opowiadania fabularne z nauką fizyki. Autorką tej publikacji jest Monika Krauze – absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W książce będziecie mieli okazję poznać wygadaną Zuzkę, która zadaje mamie liczne pytania, przychodzące jej do głowy w przeróżnych, codziennych sytuacjach. Jakie duchy trzaskają drzwiami? Co za licho podarło Zuzce spodnie? Skąd chmura wie, kiedy ma padać deszcz, a kiedy grad? Co to jest dyfuzja czy grawitacja? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie właśnie w książce „Mamo, a dlaczego?”. Ciekawa narracja, proste wyjaśnienia, świetne ilustracje oraz krótkie komiksy, przedstawiające krótkie podsumowanie naukowych faktów to połączenie, które sprawia, że fizyka zaciekawi nawet najmłodsze dzieci. Książka będzie odpowiednia dla dzieci ciekawych świata w wieku 5 – 9 lat.

Mamo, a dlaczego? - Książki dla dzieci ciekawych świata
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Pełną recenzję znajdziecie, klikając w poniższy link:

https://czytelniczepodworko.pl/2020/08/14/mamo-a-dlaczego-recenzja/

3. Dlaczego? Dlaczego? Dlaczego? (Prawie) wszystkie sekrety ludzi i zwierząt

Autorką książki jest Dorota Sumińska – znana lekarz weterynarii i miłośniczka zwierząt. Pani Sumińska prowadzi wiele programów telewizyjnych i audycji radiowych o zwierzętach. Pisze także książki zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Książka „Dlaczego? Dlaczego? Dlaczego? (Prawie) wszystkie sekrety ludzi i zwierząt” zawiera wszystkie zagadnienia z bestsellerowej serii Wydawnictwa Literackiego zebrane w jednym tomie. Dzięki temu znajdziecie tu ponad trzysta ciekawych, niebanalnych, czasem podchwytliwych i trudnych pytań o życie, zwyczaje i sekrety zwierząt oraz ludzi. Jestem pewna, że odszukacie tam odpowiedź na wszystkie (lub prawie wszystkie) wątpliwości, jakie mogą się pojawić w głowie dziecka zafascynowanego przyrodą. Przytoczone przez autorkę pytania dotykają bardzo wielu różnych tematów i dziedzin. Znajdziecie tu ciekawostki związane nie tylko z zoologią, anatomią i fizjologią człowieka, ale także z ekologią, dietetyką czy psychologią. Świetnym rozwiązaniem jest indeks, który został umieszczony na końcu książki. Takie rozwiązanie ułatwia szybkie znalezienie interesującego nas zagadnienia,

Książka napisana jest bardzo przyjemnym i prostym językiem. Pani Dorota bardzo ciekawie odpowiada na książkowe pytania, często wplatając w wypowiedzi zabawne anegdoty. Książkę czyta się jednym tchem i naprawdę ciężko się od niej oderwać. Będzie to świetna lektura dla wszystkich miłośników przyrody w wieku 5 – 9 lat.

Dlaczego? Dlaczego? Dlaczego? - Książki dla dzieci ciekawych świata
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Pełną recenzję znajdziecie, klikając w poniższy link:

https://czytelniczepodworko.pl/2020/07/07/dlaczego-dlaczego-dlaczego-prawie-wszystkie-sekrety-ludzi-i-zwierzat/

4. Narwańcy, uwodziciele, samotnicy. Atlas tych, co fruwają, skaczą i nurkują

„Narwańcy, uwodziciele, samotnicy” to książka, która różni się od popularnych atlasów zwierząt prawie wszystkim. Nie znajdziecie tu klasycznego podziału zwierząt. Ten atlas podziały na ssaki, ptaki, gady, zwierzęta morskie czy lądowe chowa do lamusa! Tu pokrewieństwo się nie liczy. Autorka postawiła na nieszablonowe myślenie i muszę powiedzieć, że jest to świetny pomysł. Dzieci znajdą tu zwierzęta pogrupowane według podobieństw i to dość… nietypowych. W książce zobaczycie ponad 600 gatunków zwierząt, pogrupowanych w 40 niezwykłych „rodzin”. Poznacie architektów, mistrzów bezdechu, mistrzów kamuflażu, bystrzaków, a także zwierzęta legendarne, nieodżałowane czy wyklęte. Nie zabraknie również ciekawostek, czy żartów. „Narwańcy, uwodziciele, samotnicy. Atlas tych, co fruwają, skaczą i nurkują” to książka, która nie tylko uczy, ale przede wszystkim bawi! Nietypowy podział zwierzaków, zabawne, momentami karykaturalne rysunki oraz garść wiedzy nie z tej ziemi z pewnością przyciągną uwagę dzieci. Pragnę jednak uprzedzić – jeśli szukacie lektury z dużą ilością merytorycznych informacji, to tu tego nie będzie. Jest to głównie książka obrazkowa, w której owszem, będzie dużo ciekawostek, jednak jest to przede wszystkim atlas dla dzieci, nie zaś podręcznik.  Jego nietypowa forma wydania sprawia, że nawet młodsze przedszkolaki z ogromną przyjemnością będą po tę lekturę sięgać! Książka będzie odpowiednia dla dzieci w wieku 3 – 7 lat, choć starsze dzieci też mogą znaleźć tu coś dla siebie.

Narwańcy, uwodziciele, samotnicy. Atlas tych, co fruwają, skaczą i nurkują - Książki dla dzieci ciekawych świata
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Pełną recenzję znajdziecie, klikając w poniższy link:

https://czytelniczepodworko.pl/2020/08/06/narwancy-uwodziciele-samotnicy-recenzja/

5. Rozumiemy się bez słów

„Rozumiemy się bez słów” to kolejna książka dla miłośników przyrody i dzieci ciekawych świata.  Znajdziecie w niej wiele niesamowitych ciekawostek i faktów związanych z tym, jak rośliny i zwierzęta ze sobą rozmawiają. Potrafią ostrzegać się przed zagrożeniem, wyznawać sobie uczucia, informować się o tym, gdzie szukać jedzenia, a nawet zachęcać rodzeństwo do wyklucia się z jajka! Jak się okaże, nawet ryby (które podobno głosu nie mają) potrafią się ze sobą skutecznie komunikować! Jeśli Wasze dzieci są zafascynowane przyrodą i zwierzętami, to koniecznie muszą przeczytać tę książkę. „Rozumiemy się bez słów” to fantastyczna i wciągająca lektura. Ciekawostki są starannie dobrane i przekazane bardzo przyjemnym oraz zrozumiałym językiem. Ilustracje są dość proste, ale mają swój urok. Przykuwają uwagę i bardzo trafnie dopełniają tekst. Duży format książki i spora czcionka sprawia, że będzie ona odpowiednia do samodzielnego czytania przez dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Książka kierowana jest dla dzieci ciekawych świata w wieku 5 – 9 lat.

Rozumiemy się bez słów - Książki dla dzieci ciekawych świata
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Pełną recenzję znajdziecie, klikając w poniższy link:

https://czytelniczepodworko.pl/2020/07/04/rozumiemy-sie-bez-slow-recenzja/

6. Dźwięk

Pozostajemy w świecie dźwięków. Tym razem chcę Wam jednak pokazać książkę, która przedstawia bardziej naukowe ujęcie tematu. Autorką książki „Dźwięk” jest pani Irena Cieślińska. Teorię dotyczącą powstawania dźwięków poznała studiując fizykę, w praktyce zaś miała z nimi do czynienia grając na trąbce! Sama jednak mówi, że najwięcej na temat mocy głosu dowiedziała się dopiero, gdy próbowała przekrzyczeć swoje dzieci 😊. Książeczka „Dźwięk” na pierwszy rzut oka wydaje się być niepozorna. Owszem, jest niewielka, jednak w środku znajdziecie naprawdę niesamowite fakty związane z dźwiękami. Dzieci będą miały okazję poznać teorię powstawania i rozchodzenia się dźwięku. Przeczytają też o wielu ciekawostkach związanych z odgłosami i hałasami. Jakie zwierzę jest najgłośniejsze? Dlaczego od hałasu szumi nam w uszach? Czy człowiek może nauczyć się echolokacji? To tylko kilka zagadnień, o których dzieci przeczytają w książce. Warto wspomnieć, że informacje teoretyczne zostały przez autorkę uzupełnione prostymi, acz ciekawymi doświadczeniami. Zabieg ten gwarantuje, że nawet 6. latki z powodzeniem zrozumieją, na czym polega na przykład rozchodzenie się fal. Książka „Dźwięk” będzie odpowiednia dla czytelników w wieku 6 – 12 lat.

Dźwięk - Książki dla dzieci ciekawych świata
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Pełną recenzję znajdziecie, klikając w poniższy link:

https://czytelniczepodworko.pl/2020/07/05/dzwiek-recenzja/

7. Zielony latawiec

„Zielony latawiec” to przede wszystkim piękna opowieść o przyjaźni. Jednak ze względu na to, iż tytułowy latawiec w czasie swojej podróży odwiedza kilkadziesiąt różnych, czasem bardzo odległych zakątków świata postanowiłam pokazać Wam ją w tym zestawieniu. Zarówno opowieść jak i ilustracje zabiorą czytelników w różnie niezwykłe miejsca. Dodatkowym atutem książki są ciekawostki, które uzupełniają fabułę. To dzięki nim dowiecie się, że w Lielvarde na Łotwie wytwarzane były tkaniny, których wzór jest szyfrem, kryjącym historie sprzed setek lat! Przeczytacie również, że RPA ma aż trzy oficjalne stolice oraz swoje własne Góry Stołowe (a konkretnie jedną Górę Stołową). Poznacie także Czekoladowe Wzgórza (brzmi pysznie, prawda?), wyspę królików oraz Festiwal Kwiatów, w czasie którego wybierana jest Królowa Róż oraz zobaczycie, że w Norwegii na tzw. Drodze Trolli znajduje się znak, który ostrzega kierowców przed olbrzymami na drodze. W ciekawostkach poruszane są również niełatwe tematy. Dzieci dowiedzą się na przykład kim jest uchodźca oraz dlaczego ucieka ze swojej ojczyzny. To wszystko sprawia, że „Zielony latawiec” to świetna książka, która łączy porywającą fabułę oraz wartościowe treści, które budzą w dzieciach kreatywność, ciekawość świata, a dodatkowo skłaniają do refleksji i współodpowiedzialności za otaczający je świat. Będzie to lektura odpowiednia dla dzieci ciekawych świata w wieku 4 – 7 lat.

Zielony latawiec
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Pełną recenzję znajdziecie, klikając w poniższy link:

https://czytelniczepodworko.pl/2020/06/01/zielony-latawiec/

8. Herosi. 20 historii o polskich olimpijczykach

Po intensywnej nauce czas na sport! Fakt, że ruch to zdrowie jest niezaprzeczalny. Jak zafascynować dzieci światem sportu? W jaki sposób wytłumaczyć im, że droga do medali często jest trudna i nie należy zrażać się porażkami? Pomocna tu będzie książka „Herosi. 20 historii o polskich olimpijczykach”. Narracja książki niezwykle przypomina relację z olimpiad. Przy czym opowieść o każdym z olimpijczyków nie sprowadza się do samego podsumowania zawodów. Przeczytamy w nich zdecydowanie więcej. Młodzi czytelnicy będą mogli poznać każdego sportowca niemalże od podszewki. Autor pokaże nam ich charaktery i wprowadzi nas w czasy, w których trenowali, by sięgnąć po ten najważniejszy z medali. Nie zapomni także o cichych bohaterach każdej olimpiady, czyli trenerach czy serwisantach, bez których nie obyłby się żaden olimpijczyk. W książce nie zabraknie również ciekawostek! Jestem przekonana, że książka „Herosi. 20 historii o polskich olimpijczykach” będzie cenną lekturą dla każdego sportowca, bez względu na wiek. Czytelnicy zobaczą, jak wiele pracy i samodyscypliny kryje się za każdym medalem, czy choćby udziałem w olimpiadzie! Przykłady polskich olimpijczyków pokażą również, że czasem pomimo ciężkiej pracy i świetnych warunków coś się po prostu nie udaje.

Herosi
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Pełną recenzję znajdziecie, klikając w poniższy link:

https://czytelniczepodworko.pl/2020/08/04/herosi-20-historii-o-polskich-olimpijczykach-recenzja/

Podsumowanie

Naturalnie jest jeszcze wiele interesujących tytułów, których nie znajdziecie w tym zestawieniu. Niemniej ze względu na zbliżający się początek roku szkolnego chcieliśmy pokazać Wam te książki dla dzieci ciekawych świata, które do tej pory przykuły naszą uwagę. Systematycznie dodajemy recenzje wartościowych lektur, zaglądajcie więc do nas regularnie. Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko.

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek