Oddać serce
12+,  Książki

Oddać serce – recenzja

Gdy przeczytałam o powieści „Oddać serce” byłam przekonana, że będzie to świetna książka dla starszej młodzieży. Nie pomyliłam się! Jest to cudowna historia o lęku, ograniczeniach, relacjach  i odnalezieniu swojego prawdziwego „ja”. Ta wyjątkowa książka zachwyci każdą kobietę – zarówno nastoletnią, jak i dorosłą. Zajrzyjcie razem z nami do tej wzruszającej opowieści.

Życie Megan zdominowała choroba serca. Wiele lat spędziła w szpitalu, pod czujnym okiem lekarzy i rodziców. Każdy dzień sprawiał, że ona i Crystal oddalały się od siebie, choć wydawać by się mogło, że bliźnięta powinny być nierozłączne. Megan może tylko biernie obserwować jak jej siostra bliźniaczka rozkwita i rusza w dorosłe życie. Gdy w wyniku nieszczęśliwego wypadku pewnej 18-latki Megan otrzymała przeszczep serca niewiele się zmieniło. Lata strachu o własne życie i zdrowie sprawiły, że dorosła już kobieta nadal nie może przełamać lęku, by żyć pełnią sił. W tym czasie Crystal pracuje w Nowym Jorku, jest utalentowaną architekt, która pomimo licznych sukcesów zawodowych nie wydaje się być szczęśliwa.

Wszystko się zmienia, gdy Megan postanawia odwiedzić rodziców swojej dawczyni Amandy. W czasie wizyty u Państwa Abbott’ów dziewczyna dostaje pamiętnik, w którym znajduje listę 25 rzeczy, które nastolatka chciała zrobić przed śmiercią. Prowadzenie notatnika miało być jej pomocne w walce z depresją. Megan postanawia, że realizacja zadań z listy nastolatki będzie formą podziękowania jej za dar życia. Kobieta postanawia przełamać swoje lęki i wybrać się w podróż dookoła świata, by zobaczyć wszystkie te miejsca, o których pisała Amanda. Nieoczekiwanie Crystal postanawia towarzyszyć siostrze i razem z nią zrealizować poszczególne punkty z listy Amandy. Czy pomoże to siostrom odbudować realcje? Czy Magan przełamie lęk o własne zdrowie i odważy się czerpać z życia pełnymi garściami?

Oddać serce
Oddać serce
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

„Oddać serce” to bardzo wzruszająca książka. Czytelnicy, śledząc losy dorosłych sióstr, będą mieli okazję zobaczyć jak bardzo choroba Megan ingerowała w relacje bliźniaczek. Rodzice dziewczynek niemal całą energię skupili na chorej córce, co nie wpłynęło dobrze na stosunki między siostrami. Crystal przez wiele lat borykała się z wyrzutami sumienia. Czuła się źle z faktem, że w przeciwieństwie do siostry mogła realizować swoje plany i marzenia. Ponadto zaraz po operacji siostry, Crystal wyjechała do Nowego Jorku i w zasadzie przestała utrzymywać kontakty z rodziną. Wszystko to spowodowało, że relacje między bliźniaczkami są bardzo napięte. Kobiety nie miały szansy na zbudowanie prawdziwej, siostrzanej więzi.

Powieść Lindsay Harrel nie będzie jednak opowiadała wyłącznie o relacjach między rodzeństwem. Autorka porusza tu także problem silnego, paraliżującego wręcz lęku, który dotyka zarówno Megan jak i jej mamę. Lata choroby odcisnęły na kobietach piętno, z którym szczęśliwe życie nie wydaje się być możliwe. Fabuła wprowadzi nas także w problemy Amandy, która w dzieciństwie padła ofiarą molestowania. Będzie to co prawda poboczny wątek, jednak pamiętnik nastolatki pozwala czytelnikom zobaczyć z jak wielką tragedią musiała się zmierzyć Amanda jako dziecko. Nie zabraknie także wątku romantycznego.

„Oddać serce” to powieść, która opowiada o pokonywaniu ograniczeń, odbudowywaniu relacji i poznawaniu samego siebie. Podróż Megan i Crystal sprawi, że obie kobiety będą miały wiele okazji do rozmyślań nad dzieciństwem i błędami przeszłości. Każda z nich będzie musiała także dość mocno zastanowić się nad życiowymi priorytetami.

Pomimo że główne bohaterki są osobami dorosłymi, jestem przekonana, że nastolatki po 15. roku życia chętnie sięgną po tę książkę. Skłania ona do przemyśleń, pobudza ciekawość świata i pokazuje jak ważne są bliskie relacje w rodzinie. Gorąco polecam „Oddać serce”. Jest to lektura, która zarówno wzrusza, jak i bawi.  

Oddać serce
Metryczka:
  • autor – Lindsay Harrel
  • tłumacz – Renata Czernik
  • wydawnictwo – Dreams
Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *