Domowe Laboratorium
5+,  7+,  9+,  Kreatywne,  Książki,  Popularno-naukowe

„Domowe Laboratorium” – idealny prezent na Dzień Taty

Uwielbiamy warsztaty i eksperymenty naukowe! Pozwalają one zafascynować dzieci światem nauki i obudzić w nich głód wiedzy. Nie zawsze mamy jedna czas i możliwość, by pojechać na zajęcia organizowane w Bibliotekach czy Domach Kultury. W takich sytuacjach z ratunkiem przychodzi „Domowe Laboratorium”!

Autorem książki jest Sergei Urban. Być może kojarzycie go z bloga TheDadLab? Znajdziecie tam różne eksperymenty, sposoby na kreatywną zabawę czy proste majsterkowanie, które można wykorzystać do zabawy z dziećmi w domu. Duże zainteresowanie stroną internetową skłoniło znanego blogera do wydania książki.

Domowe Laboratorium

„Domowe Laboratorium” powstało z myślą o rodzicach, którzy w domowym zaciszu chcą kreatywnie zorganizować czas dzieciom. Eksperymenty, które tam znajdziecie są efektowne, a przy okazji nie wymagają fachowej wiedzy oraz skomplikowanego sprzętu. Większość z nich wykonacie z użyciem rzeczy czy produktów, które każdy z nas ma w domu!

W książce znajdziecie 40 ciekawych eksperymentów, które zostały podzielone na sześć rozdziałów. Przy każdym doświadczeniu zamieszczono:

  • listę potrzebnych rzeczy
  • informację o tym, ile czasu zajmie Wam wykonanie eksperymentu
  • instrukcję „Jak to zrobić?”
  • pytania pomocnicze, dzięki którym rodzice i dzieci mają okazję przedyskutować swoje obserwacje
  • wyjaśnienie „Jak to się dzieje?”, w którym prostym i przystępnym dla dzieci językiem autor tłumaczy, czego uczy nas dane doświadczenie
  • „Fakty dla bystrzaków”, czyli dodatkowe ciekawostki związane z tematem eksperymentu.

Taki układ książki sprawia, że każde doświadczenie staje się dla dziecka bezcennym źródłem wiedzy. I to w dodatku wiedzy niezwykle cennej, bo zdobytej w praktyczny sposób!

Jakie eksperymenty podobały się nam najbardziej? Poniżej przedstawię te, które były najciekawsze według naszego Kuby:

Niewidzialna gaśnica

Jak zgasić ogień czymś, co jest niewidoczne? Czy można wykorzystać do tego ocet? W tym doświadczeniu sami zrobicie gaśnicę!

Niewidzialna gaśnica

 

„Masło domowej roboty”

Ten eksperyment pokaże maluchom, że masło można zrobić samemu i potrzebny jest do tego wyłącznie duży słoik!

Masło domowej roboty

 

„Balonowa zapalarka”

Czy balonem można zapalić żarówkę? Czy włosy lub wełniany sweter mają w sobie prąd? Te proste, ale bardzo efektowne doświadczenie zapozna dzieci z pojęciem ładunków elektrostatycznych.

Balonowa zapalarka

 

„Razem czyli lepiej”

Jak podnieść papierowy kubek z użyciem gumki recepturki? Dzięki temu eksperymentowi dzieci dowiedzą się co to jest tarcie oraz że współpraca jest ważna.

Razem czyli lepiej
Domowe Laboratorium
Domowe Laboratorium

 

„Malowanie bąbelkami”

Nie jest to może eksperyment naukowy, niemniej z pewnością uczy dzieci kreatywności. Otóż okazuje się, że malować można nie tylko pędzlem! Świetna zabawa

Malowanie bąbelkami

 

Skamieniałe jaja dinozaurów

Do tego doświadczenia z pewnością nikogo nie trzeba będzie specjalnie zachęcać! Jaja? Dinozaury? Każdy poszukiwać przygód z radością poświęci czas, by móc choć przez chwilę zmienić się w paleontologa i odkrywać świat prastarych gadów.

Domowe Laboratorium
Jaja dinozaurów

 

„Cukierkowy kalejdoskop”

Jest to zdecydowanie ulubione doświadczenie naszego Kuby. Dzieci poznają zjawisko dyfuzji za pomocą ciepłej wody i cukierków M&M’s. Co ciekawe – efekty doświadczenia można zjeść. Smacznego!

Domowe Laboratorium
Cukierkowy kalejdoskop
Domowe Laboratorium

 

„Domowe Laboratorium” to naprawdę wspaniała książka! Każde doświadczenie jest czytelnie opisane i zilustrowane świetnymi zdjęciami, na których autor wraz ze swoimi synami wykonuje poszczególne kroki eksperymentu. Ponadto komentarze merytoryczne pomagają Rodzicom wyjaśnić małym laborantom zjawiska, które obserwują w czasie naukowej zabawy.

Książka ta jest świetną inspiracją do twórczego spędzania czasu z dziećmi. Proponowane przez autora doświadczenia pomogą nam zaciekawić dzieci światem nauki oraz pokazać im, że otwarty umysł i ciekawość świata pomaga zdobyć wiedzę i rozwijać zainteresowania. Kto wie – może dzięki tej książce Wasze dziecko kiedyś zostanie noblistą 😊 ? Gorąco polecamy! Dodam, że naszym zdaniem doświadczenia przedstawione w książce (wykonywane oczywiście przy asyście Rodzica) świetnie nadają się do przeprowadzenia z dziećmi już od 4. roku życia.

Domowe Laboratorium

Jeśli szukacie „Domowego Laboratorium” w dobrej cenie, zajrzyjcie TU.

Przy okazji chciałam wspomnieć o mikroskopie, z którego korzystamy. Dla Kuby wybraliśmy mikroskop Levenhuk Rainbow 50L. Czym się kierowaliśmy? Ma on dołączone aż trzy obiektywy oraz soczewkę Barlowa, przez co osiągniecie powiększenie z zakresu 40-800x ! Ponadto mikroskop wyposażony jest w dwa typy oświetleń LED – dolne, które pozwala na obserwowanie preparatów półprzezroczystych (np. skórki cebuli) oraz górne, dzięki której można oglądać preparaty nieprzezroczyste (np. włos, papier). Dodatkowym atutem jest dołączony zestaw do hodowli krewetek wraz z instrukcją, oraz kilka szkiełek podstawowych dzięki czemu sami możecie wykonać ciekawe preparaty! Poniżej załączam link do mikroskopu oraz zdjęcia dwóch naszych obserwacji!

https://www.ceneo.pl/43541347#crid=342335&pid=22082

Mikroskop Levenhuk Rainbow 50L
Odnóże pszczoły – preparat z zestawu gotowych prep. Levenhuk N38NG
Mikroskop Levenhuk Rainbow 50L
Wykonany przez nas preparat z kropli miodu.

Polecam również odwiedzić blog TheDadLab. Znajdziecie tam mnóstwo ciekawych inspiracji na kreatywne spędzanie czasu z dziećmi. Poniżej wklejam link:

Metryczka:
  • autor – Sergej Urban
  • wydawnictwo – Bukowy Las
Szukacie podobnych książek? Zajrzyjcie tu:

Książki dla dzieci ciekawych świata – zestawienie

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci