Pola i Piotruś. Urodziny. Ulubiona przytulanka
2+,  3+,  5+,  Książki

Pola i Piotruś. Ulubiona przytulanka oraz Urodziny – recenzja

„Pola i Piotruś” to bardzo udana seria, dedykowana czytelnikom w wieku 2-5 lat, powstała we współpracy znanego i cenionego grafika, Axela Schefflera, oraz Camilli Reid. Książeczki o króliczku i myszce cudownie uczą dzieci empatii, pokazują jak ważna jest przyjaźń oraz dotykają problemów i spraw, znanych dzieciom z ich codzienności. Na początku roku pokazywaliśmy Wam tytuły „Plama” oraz „Hulajnoga”. Dziś przychodzimy do Was z nowościami. Co skrywają „Urodziny” oraz „Ulubiona przytulanka”? Zerknijcie!

Urodziny

Pola świętuje dziś urodziny. Wszystko jest już gotowe na przyjście Piotrusia. Gdy tylko króliczek przekracza próg domu przyjaciółki, rozpoczyna się bajeczna zabawa. Nie brakuje też niespodzianek! Poli bardzo podoba się prezent od Piotrusia, ale to nie jedyny upominek, który króliczek ma dla przyjaciółki. Niestety, gdy tylko Piotruś wchodzi do pokoju, dochodzi do nieszczęśliwego wypadku, który psuje wszystko. Jak Pola i Piotruś poradzą sobie z urodzinową kraksą? I czy przyjaciele znajdą sposób, by odnaleźć radość ze wspólnego świętowania urodzin pomimo wypadku?

„Pola i Piotruś. Urodziny” to książeczka, która dotyka wielu ważnych spraw. Opowiada nie tylko o sztuce dawania prezentów i wspólnym celebrowaniu ważnych okazji, ale także o wybaczaniu tak sobie nawzajem, jak i sobie samemu, niepowodzeń, które każdy z nas spotyka na swojej drodze. Piotruś z pewnością czuł się źle, gdy zepsuł urodzinową niespodziankę Poli. Myszce też było bardzo smutno. A jednak łzy przyjaciela sprawiły, że postanowiła mu pomóc odnaleźć spokój i wspólnie odbudowali radosną atmosferę. Jak? O tym musicie przekonać się sami!

Pola i Piotruś. Urodziny
Pola i Piotruś. Urodziny
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Ulubiona przytulanka

Dziś przed Polą i Piotrusiem ważne wydarzenie. Pola będzie nocować u przyjaciela. Oboje nie mogą się doczekać! Wieczór mija im na bajecznej zabawie, gdy zaś przychodzi pora na sen, Pola orientuje się, że coś jest nie tak. Zapomniała zabrać swojej przytulanki! Bez żabki na pewno nie uda jej się zasnąć! Piotruś za wszelką cenę pragnie pomóc przyjaciółce. Czy uda mu się znaleźć zabawkę, która ukoi tęsknotę Poli za ukochaną maskotką? Sprawdźcie sami!

Pamiętam, gdy wracaliśmy z rodzicami z wakacji u ich przyjaciół. Gdy kilkadziesiąt kilometrów od wyjazdu zorientowałam się, że nie zabrałam swojej ukochanej maskotki, tata bez mrugnięcia okiem zawrócił. Doskonale wiedział, że sprawa jest poważna i nie można ryzykować łez i złamanego dziecięcego serduszka. Radość, gdy Mimi, towarzyszka mojego dzieciństwa się znalazła, była wręcz niewyobrażalna. I to właśnie o tym, o tęsknocie za pluszowym przyjacielem, przeganiającym lęki i samotność, jest ten tytuł, ale nie tylko! „Ulubiona przytulanka” to także piękna lekcja empatii oraz opowieść o niełatwej sztuce dzielenia się tym, co dla nas ważne i bliskie.

Pola i Piotruś. Ulubiona przytulanka
Pola i Piotruś. Ulubiona przytulanka
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Podsumowanie

Cieszę się, że do serii o „Poli i Piotrusiu” dołączyły kolejne tytuły. Oba opowiadają o sile, płynącej z przyjaźni, radości, towarzyszącej dzieleniu się z bliskimi oraz o pięknie, jakie wypływa z empatii. „Urodziny” są historią o wspólnym celebrowaniu ważnych okazji, ale także o wybaczaniu i o tym, że każdemu z nas zdarzają się niepowodzenia. Ważne jednak, by pamiętać, że nie przesądzają one absolutnie o niczym, a przyjaciel zawsze w takiej sytuacji poda nam pomocną dłoń. „Ulubiona przytulanka” skupia się zaś na innych emocjach. Tu dzieci przeczytają zarówno o radości, płynącej z chwil, spędzanych z kolegami, jaki tęsknocie. Nie zabraknie oczywiście lekcji współodczuwania. Tym razem to Piotruś pokaże, że gdy przyjaciel jest w potrzebie, łatwiej jest znaleźć w sobie siłę do pomagania i wyrzeczeń. Wszystko zaś zamknięte zostało w prostych słowach o jasnym przekazie i świetnych, bardzo kompletnych ilustracjach, które dopełniają treść w punkt. Ja tę serię uwielbiam i z całego serca polecam ją do rodzinnej lektury z dziećmi w wieku od 2 do 5 lat.

Pola i Piotruś. Urodziny
Pola i Piotruś. Urodziny
Pola i Piotruś. Ulubiona przytulanka
Pola i Piotruś. Ulubiona przytulanka
Metryczka:
  • autor – Camilla Reid
  • ilustrator – Axel Scheffler
  • tłumacz – Ewa Borówka
  • Wydawnictwo Wilga
Zerknij także tu:

Pola i Piotruś. Hulajnoga oraz Plama – recenzja


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *