Zielony latawiec
3+,  5+,  7+,  Książki,  Picturebooki

Zielony latawiec – recenzja

„Zielony latawiec”  to wspaniała i niezwykle wzruszająca opowieść o przyjaźni. Czym jest przyjaźń? Kto może zostać naszym przyjacielem? Jak to jest, że przyjaźń uskrzydla? Czy naszym przyjacielem może być ktoś, kto mieszka daleko? Z tej przepięknej książki, której autorką jest Julita Pasikowska-Klica (znana także jako Bajkochłonka) dowiecie się absolutnie wszystkiego o wspaniałej relacji, jaką jest właśnie przyjaźń.

Zielony Latawiec

Mała Ania usłyszała o przyjaźni, ale nie jest pewna, czy wie czym ona jest. Postanawia wysłać w świat Zielony Latawiec, by dowiedział się, czy przyjaźń jest wszędzie i czy zawsze wygląda tak samo. Latawiec odwiedza kilkadziesiąt różnych miejsc, a w czasie swojej podróży pokazuje czytelnikom cudowne kraje, egzotyczne zakątki świata i przeróżne kultury. Czego dzieci nauczą się od zielonego wysłannika Ani?

Chiny

„Zielony latawiec” pokaże dzieciom, że przyjacielem może być nie tylko rówieśnik. Często najbliższą nam istotą są bowiem rodzice lub dziadkowie, a także zwierzęta, które towarzyszą nam w życiu. Czytelnicy zobaczą również, jak wiele siły drzemie w przyjaźni. To właśnie przyjaźń wydobywa z nas to, co najlepsze. To ona dodaje nam sił oraz odwagi w chwilach, gdy w siebie wątpimy lub znajdziemy się w trudnej sytuacji. To z przyjaciółmi chcemy się dzielić wszystkim, spędzać z nimi czas i poznawać nowe rzeczy czy miejsca. I co najważniejsze – dowiemy się, że w przyjaźni kompromis nie jest niczym trudnym, gdyż radość na twarzy bliskiej nam osoby jest tym, co daje prawdziwe szczęście.

Brazylia

W czasie cudownej wędrówki latawca zobaczymy wspaniałe miejsca, niejednokrotnie odległe od Polski o tysiące kilometrów. Każda strona zaprosi nas do innego zakątka świata. Co tam znajdziemy?

Ilustracje

Ilustracje to coś, co w „Zielonym latawcu” zapiera dech w piersiach. Wykonało je ponad 40 ilustratorów z całego świata! Śmiało można powiedzieć, że każdy z obrazków jest dziełem sztuki. Są one bardzo okazałe, na co pozwala niezwykły format książki. W cudowny sposób przedstawiają odwiedzane przez latawiec miejsca, ukazując jednocześnie piękno przyjaźni i relacji. Współpraca tak wielu artystów sprawiła, że książkę można oglądać godzinami, zwiedzając jednocześnie nieznane zakątki ziemi.

Zielony Latawiec
Zielony Latawiec

Ciekawostki

Oprócz wzruszającej fabuły oraz pięknych ilustracji w „Zielonym latawcu” znajdziecie ciekawostki, dotyczące każdego przedstawianego w książce miejsca. Dowiecie się naprawdę niesamowitych rzeczy! Co zaciekawiło nas najbardziej? To dzięki tej książce już wiemy, że w Lielvarde na Łotwie wytwarzane były tkaniny, których wzór jest szyfrem, kryjącym historie sprzed setek lat! Zaskoczyliśmy się też informacją, że RPA ma aż trzy oficjalne stolice oraz swoje własne Góry Stołowe (a konkretnie jedną Górę Stołową). Poznaliśmy także Czekoladowe Wzgórza (brzmi pysznie, prawda?), wyspę królików oraz Festiwal Kwiatów, w czasie którego wybierana jest Królowa Róż. I chyba wszyscy uznamy za niesamowite fakt, że w Norwegii na tzw. Drodze Trolli znajduje się znak, który ostrzega kierowców przed olbrzymami na drodze! W ciekawostkach poruszane są również niełatwe tematy. Dzieci dowiedzą się na przykład kim jest uchodźca oraz dlaczego ucieka ze swojej ojczyzny.

Łotwa - ciekawostki
Uchodźcy

Pytania

Kolejnym ciekawym dodatkiem, jaki znajdziemy w „Zielonym latawcu” są pytania, które mają za zadanie skłonić małego czytelnika do refleksji. Kogo zabralibyśmy na wycieczkę rowerową? Jak właściwie przygotować się do pikniku? Komu moglibyście powierzyć swoją największą tajemnicę?

Zdarza się, że pytania dotykają trudniejszych aspektów życia. Skąd biorą się nieprzyjemne sny? Czy pomaganie jest łatwe? Czym jest kompromis? Czy odległość szkodzi przyjaźni? Czy potrafisz się dzielić? Kiedy ostatnio pomogliście komuś w potrzebie? Takie pytania są świetnym początkiem wartościowej rozmowy z dzieckiem! Zdarza się, że nasze dziecko ma problemy w kontaktach z rówieśnikami i „Zielony Latawiec” ze swoją opowieścią i pytaniami może bardzo pomóc w rozmowie na temat relacji.

Turcja

Zadania

Piktogram ołówka oznacza ciekawe zadania, dzięki którym możemy przeczytaną opowieść czy ciekawostkę utrwalić w pamięci za pomocą zabawy! Zielony Latawiec zaprosi dzieci do wykonania własnego projektu szalika, zrobienia zwierzątek z łupin orzecha, opowiedzenia bliskiej osobie samodzielnie stworzonej baśni, zabawy w detektywa bądź archeologa. Mali czytelnicy zostaną także zachęceni do odwiedzenia samotnych sąsiadów, wspierania lokalnych organizacji chroniących zwierzęta czy oswojenia swoich lęków! Każde zadanie pobudza w dzieciach kreatywność, pomaga pracować nad empatią lub skłania do odkrywania świata! Naprawdę warto poświęcić im czas.

Hongkong - samotność

Naszym zdaniem „Zielony Latawiec” jest arcydziełem współczesnej literatury dziecięcej! Jest to cudowna, ciepła i wzruszająca opowieść, która aż kipi od przekazywanych wartości, przez co chce się do niej wracać codziennie. Niezwykłe ilustracje oraz fakt, że tak wielu ludzi nad nimi pracowało czyni tę książkę naprawdę wyjątkową. Ciekawostki, pytania i zadania dotyczące pokazywanych miejsc budzą w dzieciach kreatywność, ciekawość świata i empatię oraz skłaniają do refleksji i współodpowiedzialności za otaczający nas świat i ludzi.

Jest to książka, którą warto mieć na swojej półce i czytać ją razem z dziećmi. Będzie to naprawdę wspaniała przygoda, którą poprzez wartościowe dodatki można wzmocnić relacje w rodzinie i cudownie spędzić czas. Polecamy wszystkim!

RPA - trzy stolice
Zielony Latawiec
Metryczka:
  • autor – Julita Pasikowska – Klica
  • ilustracje wiodące – Aleksandra Szwajda
  • wydawnictwo – Sto Stron
Szukacie innych książek z ciekawostkami? Zajrzyjcie tu:

Książki dla dzieci ciekawych świata – zestawienie

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci