Powrót wieloryba
2+,  3+,  Książki,  Picturebooki

Powrót wieloryba – recenzja

„Powrót wieloryba” to nowość dla najmłodszych od Wydawnictwa Znak Emotikon. Głównym bohaterem książeczki jest chłopiec Noi. W poprzedniej części („Mój wieloryb”)  rezolutny malec wraz z tatą uratował wieloryba, którego sztorm wyrzucił na brzeg.

Teraz nadchodzi zima i Noi tęskni za morskim przyjacielem. Często wydaje mu się, że widzi go w morskich falach, jednak gdy podbiega bliżej okazuje się, że było to tylko złudzenie. Pewnego dnia Noi zostaje sam w domu – jego tata musi wypłynąć na połów. Mimo zapadającej nocy rybak nie wraca, co bardzo niepokoi chłopca. Postanawia on ruszyć ojcu z pomocą. Przejęty Noi wchodzi na zamarzniętą taflę morza. Niestety przez śnieżycę chłopiec się gubi. Przypadkowo natrafia na uwięziony w lodzie kuter taty. Gdy orientuje się, że łódź jest pusta ogarnia go strach i zwątpienie. Co się stało z tatą? Jak sobie teraz poradzi? Z pomocą przychodzi mu nikt inny, jak jego serdeczny przyjaciel – wieloryb! Wraz ze swoją wielorybią rodziną pomaga uwolnić kuter, a śpiewem dodaje chłopcu otuchy. Czy Noi odnajdzie Tatę? Przeczytajcie książkę i sprawdźcie sami!

powrót wieloryba
powrót wieloryba

„Powrót wieloryba” to cudowna i wzruszająca opowieść o przyjaźni, poczuciu odpowiedzialności za bliskich, ale także o tęsknocie, strachu i odwadze. Benji Davies – autor i ilustrator wspaniale oddaje emocje, które towarzyszą opowieści.

Z pełną odpowiedzialnością stwierdzam, że jest to jeden z piękniej wydanych picturebook’ów, jakie widziałam. Owszem, na poszczególnych stronach jest niewiele treści, jednak ilustracje są tak piękne i tak bogate w emocje, że chce się je oglądać godzinami. Jest to fantastyczna książka dla najmłodszych, gdyż duże ilustracje, na których wiele się dzieje pozwalają dziecku wczuć się w sytuację bohatera. Dzięki temu książkę przeżywa się głębiej. Ma się wrażenie jakby historia tam przedstawiona działa się tuż obok.

Gorąco polecam „Powrót wieloryba” dla dzieci już od 2. roku życia. Choć przyznam, że nawet starszym dzieciom oraz dorosłym ta historia na pewno na długo pozostanie w sercach! Jest po prostu cudowna!

powrót wieloryba
powrót wieloryba
powrót wieloryba
Metryczka:
  • autor – Benji Davies
  • ilustrator – Benji Davies
  • tłumacz – Małgorzata Pietrzyk
  • wydawnictwo – Znak Emotikon