elementarz dobrych manier
3+,  5+,  Książki

Elementarz dobrych manier – recenzja

Nie wiem jak Wam, ale mi skarpetki na komodzie i kurtka na szafce niemal śnią się po nocach. Z niezakręconą tubką od pasty też jestem już prawie zaprzyjaźniona. Mogę mówić, prosić – i nic. Gdy zaczęliśmy czytać „Elementarz dobrych manier” czułam się, jakby nadeszły Święta Bożego Narodzenia! Zakochałam się w nim od pierwszej strony!

Co znajdziecie w środku? Śmiało można rzec, że ta książka to niezbędnik sarvoir-vivre dla dzieci, do tego napisany wierszem! Elementarz został podzielony na sześć rozdziałów, które pomagają maluchom nauczyć się jak warto zachowywać się w przeróżnych sytuacjach. Pozwólcie, że napiszę o nich coś więcej.

Powitanie – Pożegnanie

Jak należy się witać? Kto komu pierwszy podaje rękę? Do kogo dzieci mogą zwracać się po imieniu? Jak żegnamy się z bliskimi, a jak z obcymi? Tego wszystkiego maluchy dowiedzą się z tego rozdziału! Poznają tu przy okazji wiele zabawnych zwierząt – m.in. kangura, który zawsze trzyma swe łapy w kieszeniach oraz kobrę, która przegania sykiem wszystkich, którzy nie mówią jej „dzień dobry”.

elementarz dobrych manier - powitanie i pożegnanie

Grzeczność ogólna

Dlaczego palczakowi nikt nie chciał podać ręki? Z jakiego powodu mops biegł po chusteczkę? Jaki brzydki zwyczaj miał szakal? Tego dzieci dowiedzą się z drugiego rozdziału. A przy okazji nauczą się jak należy się zachować, gdy puszczą bąka, bekną, lub coś zniszczą. Dowiedzą się też dlaczego nie należy pokazywać innych palcem oraz drapać się w pupę w czasie spaceru.

elementarz dobrych manier - grzeczność ogólna

Dziękuję – Przepraszam – Proszę

W trzecim rozdziale w świat dobrych manier dzieci zostaną wprowadzone przez kolejne, przeurocze zwierzaki. Przeczytają o nietoperzu, który nazywany był gburem, bo mówił tylko „no!” i „co?!”. Pojawi się też szynszyla, która źle się czuje, kiedy nie powie „dziękuję” oraz kawka, która była smutna, gdyż wrony nie odwołały spotkania. Dowiedzą się również jak należy się zachować, gdy kogoś przypadkiem potrącą lub coś „nabroją”.

elementarz dobrych manier - proszę dziękuję przepraszam

Przy posiłku

Co wspólnego mają świnka Gienia, słonik z długą trąbą i mlaszczący wilczek? Wszyscy nie go końca wiedzieli, jak należy zachować się przy stole. Z pomocą przychodzą inne zwierzątka, które znają już dobre maniery, obowiązujące przy posiłku. Pokażą dzieciom, że wszystkim przy stole będzie miło, gdy w czasie obiadu nie będą się bawić, patrzeć w telefon czy czytać książki. Zwrócą też uwagę maluchów na podstawowe gafy, jakie można popełnić przy stole.

elementarz dobrych manier przy posiłku

W domu

W kolejnym rozdziale czytając zabawne wierszyki pokażemy dzieciom świat obowiązków domowych. To tu znajdzie się lekarstwo na niezakręconą tubkę pasty do zębów, ubrania rozrzucone po domu, niesprzątnięte zabawki oraz niepościelone łóżko. Dzieci też przekonają się, że warto dzielić się obowiązkami domowymi – szybciej można wtedy zaprowadzić porządek i zająć się zabawą.

elementarz dobrych manier - w domu

W przedszkolu

Jak poradzić sobie ze złością? Co zrobić, gdy jest dwoje chętnych do zabawy jedną lalką? W świat zgodnej zabawy, dobrej relacji i koleżeńskiej rozmowy wprowadzą nas tym razem sowa papla, chichocząca hiena, nadęta kura i niewychowany lew. W zabawnych wierszykach dzieci znajdą receptę na to, jak rozwiązać trudne sytuacje w kontaktach z rówieśnikami.

elementarz dobrych manier - w przedszkolu

„Elementarz dobrych manier” to idealny sposób na przekazanie zasad sarvoir-vivre w formie zabawy. Urocze wierszyki, kolorowe i śmieszne ilustracje, oraz sympatyczni bohaterowie sprawią, że będzie to nie tylko ciekawa lekcja dobrego wychowania, ale przede wszystkim miła lektura! Polecamy dla wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym!

Jeśli spodobał się Wam ten elementarz, to koniecznie zaglądajcie na „Czytelnicze Podwórko”! Już wkrótce dodamy recenzje kolejnych nowości od Wydawnictwa GREG. Opiszemy „Elementarz mądrego dziecka” oraz „Elementarz patrioty, czyli kocham Polskę”. Do zobaczenia!

w domu
powitanie pożegnanie
proszę dziękuję przepraszam
przy posiłku
Metryczka:
  • autor – Grzegorz Strzeboński
  • ilustrator – Karolina Zatoń
  • wydawnictwo – GREG