Co to jest ten śnieg?
3+,  5+,  Książki

Co to jest ten śnieg? – recenzja

W ubiegłym roku zachwycałam się zimową opowieścią „Choinka, jestem jaka jestem”, którą stworzył Yuval Zommer. Połączenie pięknych, niezwykle barwnych ilustracji oraz refleksyjnego, rymowanego tekstu sprawiło, że lektura tej opowieści była naprawdę wielką przyjemnością. Z dużą niecierpliwością wypatrywałam kolejnej zimowej historii tego autora. Czy nowość „Co to jest ten śnieg?” oczarowała nas równie mocno? Zerknijcie do naszej recenzji 😊!

Gdzieś w lesie przycupnęła sobie para dość nietypowych przyjaciół. Lis i zając – obaj urodzili się wiosną i teraz, wędrując wspólnie leśnymi ścieżkami, odkrywali świat kawałek po kawałeczku. Pewnego dnia na swojej drodze spotkali rybitwę, która przybyła do nich z zaskakującymi wieściami! Ptak, który zbierał się do odlotu do ciepłych krajów właśnie uprzedził dwójkę przyjaciół, iż nieuchronnie zbliżała się zima, a wraz z nią… śnieg. Tylko czymże był właściwie ten śnieg?

Zwierzątka postanowiły poszukać odpowiedzi na to niezwykle nurtujące pytanie. Spytały niedźwiedzia, potem renifera, jednak ich słowa zdziwiły lisa i zająca jeszcze bardziej. Jak to możliwe, że śnieg, który zwiastowała rybitwa, może jednocześnie przypominać kołderkę, dywan i drobinki? I gdzie go szukać? Sprawdźcie sami!

Co to jest ten śnieg?
Co to jest ten śnieg?
Co to jest ten śnieg?
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Po raz kolejny Yuval Zommer zachwycił nas swoimi grafikami. Przepiękne, całostronicowe ilustracje, pełne cudnie zestawionych kolorów są bardzo miłe dla oka. Mają w sobie coś, co daje wrażenie miękkości i ciepła, dzięki czemu otulają czytelnika niczym puszysty pled. Sam tekst także jest bardzo przyjemny, a pojawiający się tu i ówdzie refren nadaje historii pewien rytm, budzi ciekawość i zachęca do szukania wraz z bohaterami odpowiedzi na tytułowe pytanie.

A jednak „Co to jest ten śnieg?”, po ogromnym zachwycie wywołanym przez „Choinkę…” wydał się jakby uboższy. Czegoś mi zabrakło… Chyba najbardziej tego cudownego zamknięcia oraz lekkości wiersza. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to naprawdę przyjemna historia o odkrywaniu piękna otaczającej nas przyrody, zachwycaniu się światem i znajdowaniu radości w małych odkryciach, które towarzyszą robieniu czegoś po raz pierwszy. Bo któż z nas nie czuł w sobie wielkiego szczęścia, gdy pierwszy raz zobaczył śnieg?

Książka „Co to jest ten śnieg?” będzie odpowiednia do lektury z dziećmi od 3. roku życia.

Co to jest ten śnieg?
Co to jest ten śnieg?
Metryczka:
  • autor – Yuval Zommer
  • ilustrator – Yuval Zommer
  • tłumacz – Katarzyna Biegańska
  • Wydawnictwo Dwukropek
Link do strony wydawnictwa:

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci