Coś i Nic
3+,  5+,  Książki,  Picturebooki

Coś i Nic – recenzja

Chyba każdemu z nas zdarza się powiedzieć: „Nic z tego nie będzie!” lub „To naprawdę coś!”. A co, jeśli te z pozoru mało znaczące zdania mają dla kogoś wielkie znaczenie? W opowieści Anny Paszkiewicz „Coś i Nic” poznamy dwóch niezwykłych bohaterów, którzy pokażą czytelnikom, że nawet „nic takiego” może dla kogoś być czymś szczególnym. Zajrzyjcie razem z nami to tej bardzo pouczającej lektury!

Nic było chudziutkie, niemal niezauważalne, a przez to bardzo samotne i przepełnione smutkiem. Bez przerwy ktoś mówił o nim coś niemiłego. „Nic nie rozumiem…”, „Nic z tego nie będzie!” – wszędzie słuchać były głosy niezadowolenia czy rozczarowania. Zupełnie inne było Coś. Łechtane miłymi słowami pękało z dumy i czuło się naprawdę ważne. Nie ma się co dziwić, w końcu na około słychać było bez przerwy okrzyki „Coś niesamowitego!” i „To naprawdę coś!”.

Pewnego dnia Coś i Nic przypadkiem spotkały się w parku. Ich los miał odmienić się dzięki pewnemu 3-latkowi, który na parkowych alejkach uczył się jeździć na rowerze. Co takiego się wydarzy i jak wpłynie to na bohaterów książki? Sięgnijcie po książkę Anny Paszkiewicz i sprawdźcie sami!

Coś i Nic
Coś i Nic
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

„Coś i Nic” to niesamowita książka, która porusza niezwykle ważny temat! Autorka pokazuje małym czytelnikom jak duży wpływ na innych mają nasze słowa (nawet te, które z pozoru niewiele znaczą). Dzieci czytając o przygodach enigmatycznych bohaterów zobaczą, że opinia otoczenia wpływa na to jak Coś i Nic się czują oraz co sami o sobie myślą. Z jednej strony poznamy Coś, które komplementowane obrasta w piórka. Z drugiej, będziemy mieli szansę przyjrzeć się skromnemu Nic, które pod wpływem opinii otoczenia wydaje się niknąć zawstydzone.

Książka Anny Paszkiewicz będzie cenną lekcją dla małych czytelników, choć i dorośli wyciągną dzięki niej wiele wniosków. Z pewnością warto podkreślić morał płynący z tej historii! Powołani przez autorkę niezwykli bohaterowie nie tylko pokażą dzieciom, że słowa mogą ranić, ale także nauczą czytelników, że mają oną niesamowitą moc uzdrawiania i naprawiania!

Na koniec chciałam napisać parę słów o niesamowitej szacie graficznej, która po raz kolejny zachwyca w książkach wydawnictwa Widnokrąg. Być może kojarzycie ilustracje Kasi Walentynowicz z książki „Prawy i Lewy”. Tu ponownie ilustratorka fantastycznie przedstawiła bohaterów, którzy w obu lekturach są, co tu dużo mówić, bardzo nietypowi! Spersonifikowane Coś i Nic zachwycają pomysłowością. Same obrazki bardzo przypadły nam do gustu! Ilustracje wykonane flamastrami  kojarzą się z dziecięcymi obrazkami,  a przy tym są pełne szczegółów i niezwykle urocze. Dodam jeszcze, że książka wydana jest na dość grubym, kremowym papierze, który mi kojarzy się z lekturami mojego dzieciństwa. Całość sprawia, że książkę „Coś i Nic” czyta się z ogromną przyjemnością.

Gorąco polecam „Coś i Nic” dzieciom od 3. roku życia. Wartościowy przekaz, piękne wydanie i ponadczasowość opowiadania sprawiają, że każdy powinien ją przeczytać.

Coś i Nic
Coś i Nic
Anna Paczkiewicz i Kasia Walentynowicz
Metryczka:
  • autor – Anna Paszkiewicz
  • ilustrator – Kasia Walentynowicz
  • wydawnictwo – Widnokrąg
Jeśli podoba się Wam ta książka, to zajrzyjcie koniecznie tu:

Prawy i Lewy – recenzja

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci