Koła idą w ruch
3+,  5+,  Książki

Koła idą w ruch! – recenzja

Jeśli Wasze maluchy uwielbiają pociągi, to ostatnio na rynku literatury dziecięcej pojawiło się coś, co zdecydowanie przypadnie im do gustu. Jest to naprawdę cudna, obrazkowa książka, świetnie wprowadzająca najmłodszych miłośników pojazdów szynowych w świat lokomotyw parowych, tramwajów linowych i wszystkiego tego, co jeździ po torach! Jesteście ciekawi? To zerknijcie koniecznie do recenzji książki „Koła idą w ruch! Moja pierwsza książka o pociągach”.

„Oto pociągi! Z wszystkich bucha para,

każdy najgłośniej gwizdać się stara.

Zamiast odpocząć, warkoczą i sapią,

chcą nam pokazać, jak wiele potrafią!”*

Ten z pozoru niewinny, rymowany wstęp, który znajdziecie na pierwszej rozkładówce tytułu „Koła idą w ruch!” zdecydowanie nie oddaje tego, co znajdziecie dalej. Nie będzie to bowiem zwyczajna historia! Nie będzie ona również w dalszej części rymowana! Bądźcie jednak spokojni – to, co przyniosą kolejne rozkładówki to będzie istna magia, gdyż każda z nich w bardzo interesujący i miły oku sposób zaprezentuje najróżniejsze ciekawostki, dotyczące pociągów i nie tylko!

Całą książkę autorka podzieliła na kilka części. W pierwszej przeczytacie o najróżniejszych lokomotywach parowych.  W drugiej – o pociągach spalinowych. W następnej – o najróżniejszych pociągach służbowych. Dalej zaś przyjdzie pora na opowieść o pociągach elektrycznych, dalekobieżnych, a także tych, które poruszają się po naprawdę imponujących i zaskakujących konstrukcjach. Każda zaś część, choć opisuje wszystko nad wyraz zwięźle, pełna jest naprawdę zaskakujących i budzących zdumienie faktów o pojazdach szynowych!

Koła idą w ruch
Koła idą w ruch
Koła idą w ruch
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Czym jest tender? Co ma wspólnego pociąg i kaczka krzyżówka? Co takiego sprawia, że Orient Express stał się najsłynniejszym pociągiem dalekobieżnym? I czy pociągi zawsze jeżdżą po dwóch szynach? Sięgnijcie po „Koła idą w ruch!” i poszukajcie odpowiedzi na te pytania!

Ta książka naprawdę zachwyca tym, jak wiele można zawrzeć w tak niewielu słowach! Jest to tytuł naprawdę kipiący podstawową (a jednocześnie wciągającą!) wiedzą, na temat wszystkiego, co związane z pociągami. Przeczytacie tu nie tylko o przeróżnych typach lokomotyw, ale przyjrzycie się także wszelkiego rodzaju wagonom, od tych pasażerskich, przez wagony pocztowe, po najróżniejsze platformy czy cysterny (także te, które nazywane są…. brzuchem wieloryba!). Nie zabraknie także szczypty ciekawostek o infrastrukturze, niezbędnej do tego, by pociągi mogą się poruszać – będą dworce, tunele metra, wiadukty i mosty oraz pociągi pędzące… w powietrzu!

Już na sam koniec pragnę dodać, że ten tytuł to nie tylko świetnie przygotowana treść, ale także imponujące ilustracje. Soczystość i nasycenie kolorów, świetnie oddana dynamika gnających po torach lokomotyw oraz sposób, w jaki ilustrator odtwarza detale i nadaje klimat każdej rozkładówce naprawdę budzą podziw. Z wielką przyjemnością przegląda się karty tej książki, a zestawienie treści i warstwy graficznej sprawia, że tytuł „Koła idą w ruch!” z pewnością urzeknie każdego młodego czytelnika! Z największą przyjemnością polecam go dzieciom już od 4. roku życia.

Koła idą w ruch
Koła idą w ruch
Metryczka:
  • autor – Stephanie Morgan
  • ilustrator – Joe Bucco
  • tłumacz – Jarek Westermark
  • Wydawnictwo Babaryba

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *